تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند 21045

یکی از روش های از بین بردن خطوط چهره و چین و چروک های آن، تزریق بوتاکس می باشد. تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند نیز یکی از روش هایی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. خط لبخند یکی از خطوطی است که معمولا در افرادی که زندگی شادتر و پر نشاط تری دارند، عمق بیشتری دارد. با گذشت سن و از دست رفتن خاصیت الاستیکی و کشسانی پوست صورت، عمق آن نیز بیشتر شده و باعث می شود چهره حالت افتاده تری داشته و جذابیت ان پایین بیاید. به همین دلیل است که افراد به دنبال روش های مختلف برای از بین بردن آن می باشند. یکی از این روش ها، تزریق بوتاکس است که می توان از عمیق شدن خط لبخند پیشگیری نماید. در صورت ی که این خط بوجود آمده و عمیق شده است، آنرا کنترل نموده و از سرعت آن بکاهد.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند 12489بررسی علل ایجاد کننده خط لبخند

در اطراف دهان و لب ها، ماهیچه ها و عضلاتی هستند که مدام در حال حرکت و فعال می باشند. حرکاتی مانند صحبت کردن، خندیدن و … می تواند چروک هایی را در اطراف دهان ایجاد نماید. در جوانی به علت خاصیت پوست که کلاژن و الاستین تولید می کند، باعث می شود که پوست به حالت قبلی خود برگردد. حالت کشسانی پوست این خاصیت را دارد. با گذشت سن، از طرفی این خطوط بیشتر شده و از طرفی پوست بدن به مرور موادی مانند کلاژن یا اسید هیالورونیک که مسئول جذب و نگهداری رطوبت پوست است، را تولید نمی نماید. در این حالت است که حرکات ماهیچه ها بدون برگشت به حالت قبل، چین و چروک ها و خطوط را بوجود می آورند. عدم خاصیت ارتجاعی پوست باعث از دست رفتن برجستگی گونه ها و افتادگی آن ها و به تبع آن افزایش خطوط در گوشه های دهان شود.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط صورت

برای اینکه بتوانیم حرکات ماهیچه ها را کمتر نموده و کنترل کنیم، نیاز است که آن ها را غیر فعال و به اصطلاح فلج کنیم. برای این کار از تزریق بوتاکس استفاده می شود. بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. این سم باعث می شود که تکانه های عصبی که به ماهیچه های فعال وارد می شود، بی حرکت بمانند. کاهش فعالیت ماهیچه های تحت تاثیر، باعث کاهش چین و چروک خواهد شد. مهم ترین موضوع در این مورد دوز مناسب این سم است. نیاز است از مقدار پایینی از سم استفاده شود تا تاثیر زیادی بر روی ماهیچه ها و عضلات ننماید، زیرا ممکن است عواقب خطرناکی به دنبال داشته باشد.  این روش غیر تهاجمی بوده و به همین دلیل است که استقبال بیشتری از آن می شود.ولی نیاز است در انتخاب پزشک دقت زیادی داشته باشید.

نحوه تزریق بوتاکس به خطوط لبخند

برای تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند ابتدا نیاز است پزشک معالج خود را انتخاب نمایید. در جلسه مشاوره، پزشک موقعیت و عمق خطوط را بررسی نموده و میزان تحرک ماهیچه ها را نیز ملاحظه می نماید. سپس روش مناسب برای از بین بردن خطوط را پیشنهاد می دهد. معمولا برای خطوطی که در اثر حرکت ماهیچه های فعال صورت بوجود آمده اند ، از روش تزریق بوتاکس استفاده می شود. برای تزریق بوتاکس در برخی موارد نیاز است که محل تزریق بی حس شود. بنابراین پزشک ابتدا محل را ضدعفونی نموده و با بی حسی موضعی ،بی حس می نماید. سپس با استفاده از سوزن های بسیار نازک و باریک، مواد بوتاکس به زیر پوست تزریق می شود. زاویه مناسب و دوز مورد نیاز را پزشک تعیین می نماید. در صورتی که این مقادیر به صورت صحیح رعایت شود، نتیجه مطلوب به دست می آید. کل درمان 15 دقیقه زمان خواهد برد.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند 24578مراقبت های بعد از بوتاکس

یکی از مسایل مهم در تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند، مراقبت های بعد از آن است. در این قسمت مراقبت هایی که لازم است تا هم ماندگاری روش حفظ شود و هم نتیجه مناسب و دلخواه بدست آید ، توضیح می دهیم:

ماساژ صورت

توصیه می شود در روز اول از لمس کردن و ماساژ دادن محل تزریق به شدت پرهیز نمایید. این کار ممکن است باعث شود مواد به دیگر قسمت های پوست منتقل شود. در مواردی این اتفاق خطرناک می شود. بهتر است در روز اول از آرایش کردن و فشار دادن پوست صورت خود اجتناب نمایید.

فعالیت های روزمره و ورزش

روز های او.ل بعد از تزریق بوتاکس، استزاحت کافی را داشته باشید. می توانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. ولی تا چند روز از ورزش کردن و فعالیت های سخت بدنی پرهیز نمایید. در روزهای اول از رفتن به استخر، سونا و … اجتناب کنید.

مدل خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

نیاز است بعد از تزریق بوتاکس از آوردن فشار به محل تزریق به شدت خودداری شود. بنابرایت سعی کنید به پشت بخوابید و سعی کنید عضلات اطراف دهان استراحت نموده و آرام باشند.

مصرف دارو

این روش درمانی بدون درد است. در صورتی که دردی را احساس کردید از مسکن هایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید. داروهای مسکنی مانند ایبوپروفن یا ژلوفن که باعث انعقاد خون می شود خودداری کنید.

عدم مصرف مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی باعث افزایش میزان کبودی می شود. همچنین رقیق تر شدن خون و امکان خونریزی خفیف وجود دارد.

مراقبت از نور خورشید

از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری نمایید. زیرا میزان کبودی و تورم افزایش می یابد.

مسافرت هوایی

حداقل دو روز بعد از تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند از مسافرت های هوایی به علت نوسانات فشار هوا خودداری کنید.

مراجعه به پزشک

در صورتی که عوارض بعد از تزریق در حدی بود که باعث آزار بیمار گردید، نیاز است که به پزشک خود مراجعه نماید.

کلام آخر:

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین و چروکی که در اثر فعالیت زیاد ایجاد می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این خطوط، خطوط لبخند است که با گذشت سن و افزایش عمر فرد عمیق تر شده و می تواند در زیبایی چهره و جذابیت آن نقش موثری داشته و آن را کاهش دهد. با تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط لبخند می توان در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه این مشکل را برطرف و زیبایی را به چهره بازگرداند.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)