آیا بعد از جراحی بینی افتاده می شود

آیا بعد از جراحی بینی افتاده می شود 12045

یکی از نگرانی ها و دغدغه های افرادی که جراحی بینی انجام می دهند، این است که آیا بعد از جراحی بینی افتاده می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت معمولا افتادگی بینی دو دلیل مشخص دارد: یکی مربوط به جراح می شود و دیگری به بیمار بستگی دارد. در صورتی که به بهترین جراح بینی مراجعه نمایید، تخصص و مهارت پزشک در استفاده از تکنیک مناسب در جراحی بینی مانع از این مشکل خواهد شد. جراح با توجه به نوع بینی و اینکه بینی گوشتی است یا استخوانی، باید تکنیک ویژه ای را بکار برد. در خصوص بینی و افتادگی آن، حجم غضروف و استخوان مهم است. زمانی که جزاح بدون توج به این مسئله تنها به کاهش حجم غضروف اتکا نماید، ممکن است بر اثر کاهش غضروف و عدم استحکام آن، بیمار با گذشت زمان و افزایش عمر بینی، دچار افتادگی در نوک بینی شود.

آیا بعد از جراحی بینی افتاده می شود 03215علت افتادگی بینی

افتادگی بینی معمولا در نوک بینی اتفاق خواهد افتاد. افتادگی بینی به این معنی است که در جراحی بینی باید زاویه ای بین لب های بالا و نوک بینی حفظ شود تا زیبا بودن و طبیعی بودن جراحی اتفاق بیفتد. حد استاندارد این زاویه بین 90 تا 110 درجه در خانم ها و 90 تا 100 در آقایان می باشد. زاویه اگر کمتر از این مقدار بود، جراحی بینی فانتزی انجام شده است. افتادگی بینی در بینی های گوشتی رایج تر می باشد. زیرا در این بینی ها استحکام غضروف پایین بوده و بیشتر نوک بینی را چربی و گوشت پوشانده است. در صورتی که جراح از این حجم کم غضروف نیز بکاهد، احتمال بالایی وجود دارد که بعد از جراحی بینی افتاده شود. بنابراین نیاز است از روش هایی مانند تقویت نوک بینی با غضروف  استفاده نموده و ساختار غضروف بینی استحکام لازم را به دست آورد.

یکی دیگر از علل افتادگی بینی بعد از جراحی، عدم مراقبت های لازم بیمار از بینی عمل شده است. نیاز است بیمار قبل از جراحی با نکات مهمی که باید قبل و بعد از عمل رعایت کند، به صورت کامل آشنا شود. در این صورت می تواند نتیجه بهتری را نیز کشب نماید. در صورتی که مراقبت های بعد از جراحی مانند چسب زدن و نحوه انجام آن، بالا نگهداشتن سر و جلوگیری از تورم زیاد و … را رعایت ننماید، این مساله اتفاق خواهد افتاد.  عوامل طبیعی دیگر نیز می تواند تاثیر گذار باشد مانند افزایش عمر که پوست بینی حالت کشسانی خود را از دست داده و به صورت طبیعی نوک بینی افتاده می شود. باید در هنگام جراحی به این موضوع نیز توجه شود و حمایت و استحکام لازم به غضروف داده شود.  در غیر این صورت ممکن است در اوایل افتادگی بینی محسوس نباشد، ولی با گذشت زمان این مشکل پدیدار خواهد شد.

 

بررسی تاثیر انواع جراحی در افتادگی بینی

همانطور که گفته شد، افتادگی بینی در جراحی بینی گوشتی بیشتر اتفاق می افتد. چون بینی های استخوانی معمولا پوست نازک و غضروف قوی تری دارند و از استحکام لازم برای نگهداشتن نوک بینی برخوردار است. در بینی های گوشتی ، پوست نوک بینی ضخیم تر و غضروف پایه کوتاه تر و نیز استحکام کمتری دارند. بنابراین نیاز است از تکنیک های تقویتی نیز استفاده شود. در صورت که جراح تنها به کوچک کردن بینی و بالا بردن نوک آن فکر می کند، مطمئنا در نتیجه تاثیر منفی خواهد گذاشت. در کل دو نوع جراحی برای این نوع بینی ها باید انجام شود. جراحی کاهشی و جراحی تقویتی. در جراحی کاهشی اندازه غضروف ها کوچک شده و بینی نیز به تبع آن کوچک تر و سربالاتر می گردد. در تقویتی استخوان غضروف تقویت شده و استحکام لازم به غضروف بینی داده می شود.

در جراحی های کاهشی ممکن است افتادگی نوک بینی در ماه های اولیه به علت تورم دیده نشود ولی بعد از اینکه تورم از بین رفت، فرد متوجه خواهد شد که نوک بینی حالت افتاده دارد ، چون غضروف نمی تواند وزن نوک بینی را تحمل نماید. به همین دلیل است که توصیه می شود از جراحی های تقویتی برای ایجاد استحکام کافی استفاده شود. در این حالت با زیرسازی و استفاده از غضروف های بیشتر در نوک بینی، هم می توان مانع رشد بافت های چربی در زیر پوست شد و هم می توان استحکام غضروف را برای نگهداشتن نوک بینی حفظ کرد. حتی این روش را می توان برای بینی های استخوانی نیز در صورت تشخیص جراح استفاده نمود. بنابراین در جراحی بینی،  غیر از اینکه باید حجم بینی کم شده و حالت سربالایی به بینی داده شود، نیاز است به استحکام نوک بینی برای جلوگیری از افتادگی آن اهمیت داده شود.

آیا بعد از جراحی بینی افتاده می شود 214587مراقبت های بیمار برای جلوگیری از افتادگی نوک بینی

همانطور که گفتیم عامل دوم در افتادگی بینی، مراقبت های بیمار است که در صورتی که صحیح انجام نشود این مشکل پیش خواهد آمد. هر چقدر جراح مهارت و تخصص لازم را داشته و کلیه تکینیک ها و نکات را قبل از جراحی رعایت کرده باشد، عدم رعایت مراقبت های لازم توسط بیمار نتیجه لازم و مطلوب را به دنبال نخواهد  داشت. در این قسمت می خواهیم این مراقبت ها را توضیح دهیم:

آموزش نحوه صحیح چسب زدن برای نگهداشتن پوست بینی در جای خود باید انجام شود. می توانید چند بار نزد پزشک این کار را انجام دهید تا مهارت کامل را بدست آورید. از زیاد چسب زدن نیز خودداری نمایید.

نیاز است چند هفته اول به صورت صحیح استراحت نمایید. در زمان استراحت باید سر بالاتر از بدن قرار گیرد.

از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات در هفته های اول پرهیز نمایید.

جلوگیری  از مصرف زیاد نمک که باعث تورم خواهد شد.

تغذیه مناسب و مصرف میوه جات و ماهی زیاد در دوران نقاهت

از فشار آوردن به بینی و اطراف آن به شدت پرهیز نمایید.

کلام آخر

در پاسخ به این سوال که آیا بعد از جراحی بینی افتاده می شود باید پاسخ داد که نیاز است قبل از جراحی دو عامل را کنترل نمود. اولین عامل تاثیر گذار انتخاب بهترین جراح بینی برای اطمینان از تصمیمات صحیح و استفاده از تکنیک های مناسب است. عامل دوم لزوم رعایت مراقبت های بعد از جراحی است که می تواند در افتدگی بینی بعد از جراحی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)