سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک

سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک 419912961601

بلفاروپلاستی یکی از جراحی هایی است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. ولی یکی از موضوعات مهم در این جراحی، سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک می باشد. در این مقاله می خواهیم سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک را بررسی نماییم. با جراحی افتادگی پلک، موارد و مشکلات مختلف چشم مانند پف زیر چشم، افتادگی پلک ها، خطوط اطراف پلک، کشیده کردن چشم ها و … می توان برطرف نمود. ولی اینکه این موارد در چه سنی قابل انجام بوده و یا نتیجه مطلوبی را به دنبال خواهد داشت، در این مقاله بررسی می شود. در این روش چون به صورت جراحی بوده و برش هایی در بالا یا پایین چشم داده می شود، سن مناسب بیمار مطرح می شود. در برخی موارد می توان از اشعه لیزر نیز برای این کار استفاده کرد که تشخیص آن بر عهده پزشکی می باشد که بیمار مراجعه می نماید.

سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک 194949494

در چه سنی می توان جراحی افتادگی پلک را انجام داد

برای اینکه سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک را تشخیص دهیم، لازم است بدانیم که هر یک از مشکلاتی که برای چشم و پلک افراد پیش می آید، نیاز است در یک سنی درمان شود. ممکن است فرد با افتادگی پلک به صورت مادرزادی متولد شود. در این صورت نمی توان منتظر ماند تا سن فرد به بالای چهل سال برسد. و می توان در سنین پایین تر این جراحی را انجام داد. مشکلی مانند افتادگی پلک معمولا در صورت غیر مادرزادی بودن از دهه چهارم زندگی شروع می شود. بنابراین در این بازه سنی بیشترین مراجعات در این زمینه انجام می شود. مشکلات دیگری مانند چین و چروک دور چشم و خطوطی که ایجاد می شود، چون مربوط به افزایش سن می باشد، معمولا در سنین بالاتر انجام می شود. پف زیر چشم نیز از مشکلاتی است که ممکن است در سنین پایین تر نیز و به صورت ژنتیکی در چهره افراد دیده شود.

با گذشت زمان و بالا رفتن سن این مشکل حاد تر و بیشتر می شود. به همین دلیل بهتر است در سنین پایین تر جلوی پیشروی آن را گرفت. پس نتیجه می گیریم که سن مناسب برای جراحی  افتادگی پلک می تواند از زیر 20 سال تا 80 سال محسوب می شود. در صورتی که به صورت مادرزادی باشد، از سنین کم این جراحی قابل انجام است. در صورتی که از عوارض بالا رفتن سن و گذشت عمر فرد باشد، از دهه چهارم زندگی می توان این جراحی را انجام داد. ممکن است برای فردی در دهه پنجم نیاز شود یا حتی در سنین بالاتر که تشخیص این مورد بر عهده پزشک نیز می باشد.

نحوه جراحی افتادگی پلک

جراحی پلک افتاده با بی حسی موضعی انجام می شود. این جراحی به صورت سرپایی انجام شده و نیازی نیست که بیمار در کلینیک مانده و استراحت نماید. معمولا مدت زمان انجام این جراحی بین 1 تا 2 است که این بازه زمانی بستگی به نوع مشکل و عمق آن دارد. و نیز بستگی به این دارد که این جراحی برای یک پلک انجام شود یا هر دو پلک نیاز به جراحی دارند. برای انجام این جراحی برشی از قسمت بیرونی پلک و یا داخل پلک داده می شود. می توان این برش ها را با ابزار مخصوص جراحی یا از طریق لیزر انجام داد. بعد از برش دادن، قسمت اضافی و پوست از پلک بالایی برداشته می شود . سپس محل برش را بخیه می زنند. بخیه زدن نیاز به تخصص پزشک و ظرافت کار او دارد.

چون چشم فرد در معرض دید بیشتری است و هر گونه تغییردر آن می توان تاثیرات مثبت یا منفی در چهره افراد بگذارد، لازم است که بخیه چشم به صورت دقیق و ظریف زده شود. بعد از جراحی محل برش داده شده پانسمان می شود تا زمانی که مدتی که لازم است بگذرد و بتوان پانسمان را برداشت. نیاز است که مراقبت های لازم در این خصوص انجام شود. زیرا پوست اطراف چشم و پلک بسیار ظریف و نرم است و ممکن است به سادگی دچار عفونت شود. افتادگی پلک همچنین دید فرد را نیز به شدت کاهش می دهد. پس این جراحی در کنار زیبایی، برای درمان نیز لازم و ضروری می باشد. زیرا اثرات درمانی خوبی روی چشم فرد می گذارد. بخصوص در فعالیت هایی مانند رانندگی و یا مطالعه، افتادگی پلک بسیار آزار دهنده می شود.

سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک 419912961601

عوارض جراحی افتادگی پلک

این جراحی نیز می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که انتخاب بهترین جراح افتادگی پلک می تواند تا حدود زیادی از پیش امدن آن ها جلوگیری نماید. چشم حساس ترین عضو صورت است و برای انجام کلیه جراحی ها در این ناحیه، نیاز به انتخاب پزشک معتبر و ماهری می باشد. زیرا در صورت عدم تخصص، می تواند عوارض جبران ناپذیری را بدنبال داشته باشد. از جمله شایع ترین عوارض می توان به تورم و کبودی در اطراف چشم، احساس درد و ناراحتی بعد از جراحی، احساس خارش و خشک شدن محل جراحی و نیز مشکلات دوبینی در برخی افراد اشاره نمود. در صورتی که این عوارض با مصرف دارو بهبود پیدا نمود، نیازی به مراجعه به جراح نخواهد بود، در غیر این صورت پزشک را در جریان قرار دهید. ممکن است نیاز به جراحی های ترمیمی برای رفع عوارض باشد که پزشک این موضوع را تایید می نماید.

لزوم مراقبت های بعد از جراحی افتادگی پلک

برای اینکه عوارض را کاسته و نتیجه دلخواه را بدست آورد، لازم است مراقبت هایی را انجام دهید. بخصوص زمانی که جراحی در سنین پایین تر انجام می شود، نیاز به مراقبت های بیشتری است. می توانید برای کاهش درد و تورم از کمپرس یخ استفاده نمود یا مسکن هایی که پزشک تجویز نموده است نیز مناسب می باشد. لازم است استراحت کافی را داشته باشید تا دوره بهبود سریع تر اتفاق بیفتد. نباید اجازه دهید که چشم و اطراف آن توسط کودک مالیده شود. در صورتی که در سنین پایین تر باشد، نیاز است بیمار در خانه استراحت نماید تا فشاری به چشم وارد نشود. قطره های چشمی را به صورت مرتب استفاده کنید. در صورت استفاده از عینک ، چند روز باید از لنزهای طبی استفاده نموده و عینک را کنار بگذارید.

کلام آخر

سن مناسب برای جراحی افتادگی پلک معمولا از دهه چهارم زندگی می باشد. از این سن به بعد آثار افزایش سن روی چهره وجود خواهد داشت. به مروز زمان مشکل حاد تر می شود و بنابراین بهتر است سریع تر این جراحی انجام شود. در برخی موارد ممکن است بیمار این مشکل را به صورت مادرزادی داشته باشد. در این صورت می توان در سنین پایین تر نیز این جراحی را انجام دهید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)