مراقبت بعد از جراحی کشیدن پوست چگونه است

مراقبت بعد از جراحی کشیدن پوست چگونه است 01278

جراحی کشیدن پوست مانند همه جراحی های دیگر برای دستیابی به نتیجه مطلوب، نیاز به مراقبت هایی دارد. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که مراقبت بعد از جراحی کشیدن پوست چگونه است؟ به عبارت دیگر می خواهیم با مراقبت هایی که لازم است بعد از این دوران انجام شود، آشنا شویم. جراحی کشیدن پوست یا لیفتینگ یکی از روش های جوانسازی پوست صورت است. در این روش درمانی ، پوست صورت معمولا از ناحیه نزدیک به گوش و زیر خط رویش مو برش داده می شود . سپس چربی ها و پوست اضافی از صورت برداشته می شود و محل برش بخیه زده خواهد شد. چون این روش درمانی تهاجمی بوده و نیاز به جراحی و بیهوشی عمومی دارد، نیاز به مراقبت هایی دارد که باید بعد از آن انجام گردد. در این مقاله این مراقبت ها را به مرور روزهایی که می گذرد، بررسی می نماییم.

مراقبت بعد از جراحی کشیدن پوست چگونه است 241578آشنایی با اقدامات بعد از جراحی کشیدن پوست

یکی از مهم ترین بخش های هر عمل جراحی، مراقبت های بعد از آن است. زیرا برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید اقداماتی را که لازم است و در ذیل توضیح داده می شود، به موقع انجام دهید.

اقدامات لازم در هفته اول بعد از لیفتینگ صورت

معمولا در روزهای اول بعد از لیفتینگ صورت، احساس درد و ناراحتی طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. برای رفع آن می توانید از داروهای مسکنی که تجویز شده است استفاده کنید. مکن است به دلیل داروهای بیهوشی یا داروهای مسکن حالت خستگی و یا تهوع به بیمار دست بدهد. این مورد از عوارض داروها بوده و ربطی به جراحی انجام شده ندارد. این مورد در 24 ساعت اول بعد از جراحی دیده می شود و بعد از آن دیگر این حالت را نخواهید داشت. احساس ورم و کبودی نیز در 3 یا 4 روز اول طبیعی است که با گذاشتن کمپرس یخ می توانید این مشکل را حل کنید. هرچند به مرور زمان خود بخود تورم و کبودی از بین خواهد رفت. برای جلوگیری از عفونت نیز ممکن است جراح داروهای آنتی بیوتیک تجویز نموده باشد. مصرف این داروها باید با دقت و به موقع باشد.

برای نتجیه گیری بهتر و بهبودی سریع تر، دستورالعمل هایی دارویی را طبق برنامه تعیین شده انجام دهید. بعد از گذشت 2 تا 3 روز می توانید کارهای سبک روزمره خود را انجام دهید. بهتر است در منزل قدم زده و اجازه دهید گردش خون بدن به حالت عادی خود برگردد. زیرا این گردش خون در بهبودی و کوتاه بودن دوره نقاهت تاثیر زیادی خواهد داشت. در روز اول بهتر است یک نفر همراه بیمار باشد تا در صورتی که حالت تهوع یا سرگیجه داشت و یا نیاز به کمک داشت، فشاری به بدن بیمار وارد نشود. همانطور که گفتیم در دو طرف صورت، محل برش را بخیه می زنند که این بخیه ها به مرور زمان و در اثر بهبودی ممکن است دچار خارش شوند. باید در مراقبت از آن ها دقت بسیار زیادی به خرج دهید. زیرا عفونت و یا هر گونه آسیبی به آن ها می تواند در نتیجه درمان تاثیر زیادی داشته باشد. .

هفته دوم بعد از جراحی کشیدن پوست

در هفته دوم بسیاری از علایمی که در هفته اول داشتید، از بین رفته است. مرحله بعدی بهبودی و بهتر شدن وضعیت صورت است. همانطور که گفتیم تورم و کبودی در چند روز اول به مرور زمان کاسته می شود و در هفته دوم به کمترین مقدار خود می رسد. هرچند نتیجه نهایی درمان بعد از یک سال قابل مشاهده است. ولی عوارض اولیه در همان هفته اول و نهایتا هفته دوم جراحی برطرف خواهد شد. می توانید در این هفته ورزش های بسیار سبک مانند پیاده روی را در برنامه خود قرار دهید. ولی به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان به محل بخیه ها و محل جراحی فشاری وارد نشود. ممکن است احساس گزگز، سوزش و یا بی حسی در محل جراحی را همچنان داشته باشید که جای نگرانی نمی باشد. علت آن استفاده از مواد بی حسی و یا تورمی است که در این ناحیه دیده می شود.

مراقبت بعد از جراحی کشیدن پوست چگونه است 210548هفته سوم بعد از لیفتینگ پوست

در این هفته زخم های کنار گوش شروع به خوب شدن و التیام می کنند. ولی همچنان ممکن است مقداری تورم و کبودی در صورت باقی مانده باشد. حتی ممکن است تورم در یک طرف بیشتر از طرف دیگر باشد. ولی این مقدار ناچیز است. ممکن است فقط پوست بیمار کمی حالت قرمزی داشته باشد که می توان با مقداری آرایش آن را پوشاند. چون زخم ها در کنار گوش و زیر خط رویش مو هستند، می توانید با موهای خود آن ها را استتار کنید. مدت زمانی طول خواهد کشید تا آثار این بخیه ها از روی صورت از بین برود. فرآیند بهبودی در این هفته سریع تر پیش می رود. می توانید رد محل کار خود حاضر شوید و به بیرون بروید. ولی نکته مهم مراقبت از تابش مستقیم نور خورشید است.

سعی کنید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به شدت پرهیز کنید. در صورت اجبار نیاز است از کرم های ضدآفتاب قوی و یا کلاه استفاده کنید تا مانع تابش نور مستقیم شود. می توانید ورزش های معمولی را نیز انجام دهید. ولی بهتر است از انجام ورزش های سنگین خودداری نمایید. در این مدت به هیچ عنوان خم نشده و وسیله سنگینی را از روی زمین بلند کنید. چون به محل بخیه ها فشار آمده و عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

 هفته چهارم و نهایی بعد از جراحی کشیدن پوست

در این هفته نتیجه مراقبت های خود را مشاهده خواهید نمود. تورم و کبودی به کمترین مقدار خود رسیده است. بخیه ها جذب یا کشیده شده اند، هرچند آثار این اسکارها ممکن است تا یکسال همراه بیمار باشد. ولی مقدار آن به قدری نیست که بخواهد باعث جلب توجه شود. آثار بهبودی و بهتر شدن وضعیت مشهود است. می توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید و منتظر تغییرات زیادی در پوست خود باشید.

کلام آخر

لیفتیینگ پوست یکی از روش های از بین بردن چین و چروک های عمیق و جوانسازی پوست است. در این روش به پوست این امکان داده می شود تا به بازسازی خود بپردازد. ولی اینکه مراقبت بعد از جراحی کشیدن پوست چگونه است؟ در این مقاله به صورت مفصل توضیح داده شد. رعایت این مراقبت ها می تواند در بهبودی سریع و کوتاه بودن دوره نقاهت بسیار کمک کننده باشد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)