آیا همه می توانند جراحی بینی داشته باشند

آیا همه می توانند جراحی بینی داشته باشند 201387

یکی از سوالات مهمی که در خصوص جراحی بینی یا رینوپلاستی می شود این است که آیا همه می توانند جراحی بینی داشته باشند؟ یا چه افرادی کاندیدای مناسب برای جراحی بینی بوده و چه افرادی نباید این جراحی روی صورت آن ها انجام شود؟ در این مقاله می خواهیم این موضوع را بررسی کرده و نتیجه گیری نهایی را انجام دهیم. قبل از اینکه کاندیداهای جراحی بینی را معرفی نماییم بهتر است بدانیم که انتخاب جراح تاثیر زیادی در تشخیص این موضوع دارد. اینکه پزشک با بررسی های انجام گرفته و در نظر گرفتن پارامترهای مختلف به این نتیجه برسد که با جراحی بینی می توان چهره فرد را زیباتر نمود یا چه نوع جراحی بینی برای فرد مناسب تر است، اهمیت زیادی دارد. چون در مواردی با اینکه بیمار قصد این جراحی را دارد، ولی شرایط لازم را نداشته و نتبجه مطلوب به دست نخواهد آمد.

آیا همه می توانند جراحی بینی داشته باشند 21579632کاندیداهای مناسب برای جراحی بینی

این موضوع را می توان از دو جنبه بررسی نمود. بیمارانی هستند که رینوپلاستی را به علت مسایل درمانی انجام می دهند. عده ای از افراد نیز از جنبه زیبایی متقاضی انجام رینوپلاستی هستند. در این قسمت می خواهیم بدانیم کاندیداهای مناسب برای جراخی بینی چه مشخصاتی باید داشته باشند.

ضرورت انجام رینوپلاستی به صورت واقعی و نه از روی احساس

نیاز است قبل از جراحی، در جلسه معاینه و مشاوره این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. زیرا بسیاری از افراد هستند که در سنین نوجوانی قرار داشته و این عمل را از روی هیجان و اقتضای سن انجام می دهند. جراح متخصص و متبحر باید بتواند در این زمینه بیمار را قانع نموده و در صورت عدم ضرورت، فرد را ادامه کار منصرف نماید. بنابراین باید توجه داشت که رینوپلاستی برای بیمار ضرورت دارد و از روی احساسات تصمیم به این جراحی نگرفته است.  زیرا این افراد ممکن است دارای وسواس فکری بوده و مشکلاتی را در آینده داشته باشند. بنابراین از نظر روانشناختی باید اطمینان حاصل کرد که بیمار دارای احساسات پایدار بوده و در رسیدن به نتیجه نیز واقع بین است. بخصوص نوجوانان و افراد در سنین پایین، نتیجه ای را برای خود تجسم می نمایند که ممکن است با فرم بینی یا جنس آن سازگاری نداشته باشد.

 سلامت جسمانی

یکی دیگر از آیتم های مهمی که در جلسه معاینه و مشاوره باید مورد بررسی قرار گیرد، وضعیت جسمانی بیمار است. نیاز است که متخصص در خصوص پرونده پزشکی بیمار اطلاعات کافی داشته باشد. توصیه می شود در این جلسه در خصوص بیماری هایی که درگیر هستید یا در گذشته این بیماری ها را تجربه کرده اید، به پزشک توضیحات کامل را ارائه دهید. همچنین جراح آزمایشاتی را برای روز عمل تجویز خواهد نمود. لازم است این آزمایشات را انجام داده و در روز جراحی به همراه داشته باشید. لازم است در خصوص داروهایی که مصرف می کنید حتی داروهای گیاهی نیز به جراح اطلاع دهید. زیرا ممکن است این داروها در روند جراحی تاثیر گذار باشد. بنابراین یکی دیگر از آیتم ها برای کاندیدایی مناسب برای رینوپلاستی داشتن سلامت جسمانی و فیزیکی بیمار بوده و اینکه تحت درمان های خاصی نباشد.

آیا همه می توانند جراحی بینی داشته باشند 25487963نوع پوست بینی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای کاندیدایی جراحی بینی، نوع پوست بینی فرد است. نیاز است این مورد نیز بررسی شود. پوست بیمار نباید زیاد نازک و زیاد کلفت باشد. زمانی که پوست بسیار نازک یا کلفت  باشد، نمی توان نتیجه مطلوب را بدست آورد.

مصرف دخانیات

این موضوع نیز باید در جلسه اول که بیمار برای مشاوره نزد جراح می رود، مورد توجه قرار گیرد. افرادی که دخانیات مصرف می نمایند بخصوص افراد سیگاری ، کاندید مناسبی برای رینوپلاستی به شمار نمی روند. عوارض پس از جراحی برای این افراد بسیار شدید تر از سایر بیماران می باشد. مشکلاتی که در حین جراحی پیش خواهد آمد مانند نارسایی های تنفسی و عوارض پس از آن مانند احتمال عفونت زیاد و … از جمله مسایلی است که نیاز است بیمار در جریان قرار گیرد. از بیمار خواسته می شود دو هفته قبل از جراحی و دو هفته بعد از آن مصرف دخانیات و سیگار را ترک نماید. بعد از این مدت نیز باید به مقدار زیادی این عادت رفتاری تعدیل شده و کنترل گردد.

کاندیداهای مناسب برای جراحی بینی از نظر مشکلات بینی

در این قسمت می خواهیم بررسی نماییم که چه مشکلاتی از نظر دید ظاهری می تواند فرد را کاندیدای مناسبی برای جرایح بینی نماید. در کل افرادی که این مشکلات را در بینی خود دارند، می توانند جراحی بینی را انجام دهند:

  • افرادی که بینی نسبت به صورت بزرگ تر است. این افراد به دلیل عدم تناسب اعضای صورت، رینوپلاستی برایشان مناسب می باشد. البته در نوع جراحی باید به این نکته نیز توجه شود که اندازه بینی نباید به حدی کوچک شود که مجددا تناسب رعایت نگردد.
  • حالت برآمدگی یا قوز در پل بینی فرد وجود دارد. ممکن است این برآمدگی در حالت تمام رخ دیده نشود. ولی در نیمرخ این افراد، می تواند از زیبایی چهره بکاهد.
  • در برخی افراد نیز در حالت نیم رخ مشکلی دیده نمی شود ولی در حالت تمام رخ بینی پهن و نامتناسب است.
  • قسمت نوک بینی از جمله محل هایی است که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. رد برخی افراد نوک بینی به حالت پایین منحرف شده و آویزان است. این حالت در تمام رخ و نیمرخ بر زیبایی چهره تاثیر منفی خواهد داشت.
  • ضخامت پوست نوک بینی و پهن بودن آن نیز یکی از مشکلاتی است که می توان با رینوپلاستی برطرف نمود.
  • خط وسط بینی و تیغه وسط باید حالت قرینگی را در دوطرف ایجاد نماید. هر گونه انحراف به یک سمت ، فرد را کاندیدای مناسب برای رینوپلاستی خواهد نمود.
  • سوراخ های بینی در صورتی که دارای برآمدگی بیش از حد باشد، می توان با رینوپلاستی اصلاح نمود و حالت تعادل را ایجاد کرد.

کلام آخر

در نهایت می توان گفت با رینوپلاستی می توان عمده مشکلات بینی را اصلاح نمود و چهره زیباتری را به بیمار داد. ولی آیا همه می توانند جراحی بینی داشته باشند؟ در این مقاله توضیح داده شد که نیاز است بیمار از نظر سلامت عمومی و جسمانی و سلامت روانی مورد بررسی قرار گیرد. همچنین نیاز است که در صورت مصرف دخانیات، آن را برای مدتی ترک و بعد از آن نیز کنترل نماید. نیز توضیح داده شد که کدام یکی از مشکلات در ظاهر بینی می تواند باعث شود که فرد کاندیدای مناسبی برای رینوپلاستی به شمار رود.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)