تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست

تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست 21054896

یکی از روش هایی که امروزه به کرات مورد استفاده قرار می گیرد، تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست می باشد. افزایش سن و بروز نشانه هایی از آن، افراد را مجاب به پیدا کردن روش هایی برای کاهش این علایم می نماید. یکی از این روش های مفیدو کاربردی تزریق بوتاکس می باشد. تزریق بوتاکس می تواند باعث کاهش چین و چروک ها و خطوط صورت شده و این آثار را تا حد زیادی کنترل و درمان می کند. معمولا این نشانه ها در دهه سوم زندگی شروع شده و با گذر زمان بیشتر می شود و عمیق تر خواهد شد. بنابراین هر چه سریع تر اقدامات لازم برای کنترل آن ها صورت گیرد، می تواند از عمیق شدن آن ها خودداری کند. تزریق بوتاکس یک روش ایمن و غیر تهاجمی بوده و نیاز به جراحی ندارد. در این روش سیستم عصبی مورد هدف قرار گرفته و آن را غیر فعال می نماید.

تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست 20385463تزریق بوتاکس برای چه مناطقی استفاده می شود

باید این نکته را یادآوری نماییم که تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست را نمی توان در هرجایی از صورت استفاده نمود. زیرا در این روش از سمی به نام بوتولینوم استفاده می شود که باعث از کار انداختن و فلج نمودن عضلات و ماهیچه های ان قسمت می شود. این روش برای از بین بردن چین و چروک هایی کاربرد دارد که جزو عضلات فعال صورت هستند و به علت تکرر حرکت، خطوطی در این قسمت ها ایجاد شده است. مهم ترین نکته میزان دوزی است که باید تزریق شود و نیز مشخص نمودن دقیق محل تزریق است. بیشترین مناطقی که می توان با این تزریق جوانسازی پوست را انجام داد عبارتند از :

خطوط افقی و عمودی پیشانی که بر اثر اخم کردن یا بالا کشیدن زیاد ابرو ایجاد می شود. این خطوط را خطوط تعجب نیز می نامند. خطوط اخم نیز بین دو ابرو ایجاد می شود.

چین و چروک های اطراف چشم و خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم ها

بالای لبه های بینی

خط لبخند در دو طرف دهان

قسمت های بالای لب و وسط لب که خطوط بسیار ریزی است.

قسمت چانه و زیر گلو که باید دقیقا مشخص شود. چون برای همه نواحی گردن مجاز به تزریق نخواهیم بود.

قسمت های پایین گونه

در مواردی از تزریق بوتاکس برای کاهش و رفع در نهایت مجددا تاکید می نماییم که میزان دوز و محل دقیق تزریق قبلا باید مشخص و تعیین شود. زیرا میزان دوز بالا می تواند عواقب و عوارضی را به دنبال داشته باشد.

کاندیداهای تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست

برای تزریق بوتاکس نمی توان سن و سال مشخصی را تعیین نمود. زیرا در همه افراد چین و چروک ها می تواند در سنین متفاوتی ظهور نماید. بنابراین می توان گفت هر شخصی که دارای چین و چروک و خطوطی مانند خط اخم، خط خنده، خطوط افقی پیشانی و … باشد، می تواند کاندیدای مناسب برای تزریق بوتاکس باشد. بوتاکس می تواند حتی برای افرادی که از درد میگرن رنج می برند نیز مفید فایده باشد. برای این کار، تزریق باید در قسمت پشت گردن و یا بین ابروها انجام شود . در مواردی برای کاهش میزان تعرق بدن نیز از این روش استفاده می شود. بنابراین این روش می تواند جنبه درمانی برای برخی مشکلات را نیز داشته باشد. البته باید متذکر شد افرادی هستند که برای تزریق بوتاکس مجاز نبوده و باید در صورت تایید پزشک این کار را انجام دهند.

از جمله این افراد خانم های باردار یا شیرده می باشند. موارد دیگر شامل افرادی می شود که از بیماری های خاصی مانند ام اس یا سایر بیماری های خود ایمنی رنج می برند. افرادی که به بیماری های حاد آالرژیک و یا عصبی مبتلا می باشند نیز جزو این موارد به شمار می روند. همانطور که می دانید، بوتاکس باعث غیر فعال شدن عضلات و ماهیچه ها می شود. بنابراین لازم است با دقت زیادی تزریق شود. مثلا برای افرادی که دچار ضعف ماهیچه ای هستند یا نوجوانانی که در سنین رشد عضلات و ماهیچه های بدن خود می باشند، ممنوع بوده و نباید انجام گردد.

تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست 5298720مزایای تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست

یکی از مزایای مهم این روش مربوط به نتیجه گیری سریع از این درمان است. می توانید در مدت زمان کوتاهی آثار محو شدن چین و چروک و خطوط روی پوست خود را مشاهده نمایید. هر چند این روش ماندگار نبوده و بعد از گذشت حداکثر 6 ماه مجددا باید تمدید شود، ولی آثار آن در هر بار تزریق بیشتر شده و طراوت پوست به آن بازخواهد گشت. با تزریق بوتاکس در قسمت بالای پیشانی، می توانید از افتادگی پلک و ابرو جلوگیری نموده و این می تواند ظاهر جوانتری به بیمار بدهد. این تزریق سرپایی بوده و ایمن است.

نیازی نیست در کلینیک یا بیمار ستان بستری شوید. در کمترین زمان تزریق روی صورت انجام می شود. این روش نیاز به مراقبت های خاصی نیز نخواهد داشت و می توانید بعد از آن به فعالیت های روزمره خود بپردازید. تزریق بوتاکس چون نیاز به انجام جراحی ندارد، هزینه کمتری را نیز خواهد داشت. در انجام این تکنیک بیمار دردی را احساس نمی کند. در صورت تمایل می توان از بی حس کننده های موضعی استفاده شود.

مراقبت های قبل و  بعد از تزریق بوتاکس

همانطور که گفته شد این روش نیاز به مراقبت های خاصی ندارد، لیکن برای تاثیر بهتر و جلوگیری از بروز عوارض می توانید نکات زیر را رعایت نمایید:

  • عدم استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات برای جلوگیری از خون مردگی و کبودی در محل تزریق
  • عدم استفاده از داروهای ضدالتهابی مانند آسپرین، ویتامین ای و … برای جلوگیری از خونریزی
  • عدم انجام فعالیت های ورزشی سنگین در روز های اول برای جلوگیری از گردش زیاد خون و احتمال کبودی
  • عدم اعمال فشار یا ماساژ مناطق تزریق شده برای جلوگیری از انتقال مواد به بخش های دیگر
  • پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • اجتناب از خوابیدن بر روی محل تزریق به علت احتمال جابجایی مواد و آمدن فشار به ناحیه تزریق شده

کلام آخر

تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست یکی از روش های ایمن و مطمئن برای از بین بردن چین و چروک ها و نیز خطوط صورت مانند خط اخم، خط تعجب و خط لبخند است. این روش تهاجمی نیوده و به همین دلیل نیاز به مراقبت های خاصی نخواهد داشت. ماندگاری آن حداکثر تا 6 ماه است و نیاز است برای تمدید آن به پزشک مراجعه نمایید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)