جراحی همزمان بینی و لب

جراحی همزمان بینی و لب 6551212356

امکان جراحی همزمان بینی و لب به طور کلی وجود دارد. هرچند بسیاری از جراحان به انجام لیفت بالا تمایل چندانی نشان نمی دهند،  ولی در کل روش بی خطر و امنی به شمار می رود. مهم ترین نکته در این مورد احتمال آسیب به کلوملا یا تیغه گوشتی بین سوراخ های بینی است. زیرا این روش می تواند در صورت نداشتن مهارت یا تخصص جراح ، باعث آسیب رسیدن به کلوملا شود. باید در نظر گفت کدام روش می توان آسیب کمتری به این ناحیه از بینی وارد کند. جراحی بینی به دو روش بسته و باز انجام میشود که در این مقاله در خصوص انجام این دو روش توضیح خواهیم داد. ممکن است سوال شود که می توان قبل از رینوپلاستی یا جراحی بینی ، لیفت لب را انجام داد یا بهتر است این دو  جراحی همزمان صورت گیرد. در این مقاله این مورد را نیز توضیح خواهیم داد.

جراحی  همزمان بینی و لب 64565222300

جراحی بینی به روش باز و بسته و امکان لیفت لب

جراحی بینی یا رینوپلاستی به دو روش بسته و باز انجام می شود. در زمان ها یگذشته بیشتر از روش بسته برای انجام این جراحی زیبایی بینی استفاده می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، روش باز در اولویت انجام است. تفاوت این دو روش به نوع دسترسی به استخوان و غضروف بینی است. اینکه کدام روش برای انجام همزمان لیفت لب و رینوپلاستی بهتر است و جراحی همزمان بینی و لب را قابل انجام می کند در این قسمت بررسی می کنیم:

 

جراحی بینی به روش بسته و امکان جراحی همزمان لب

در جراحی بینی بسته، کلیه برش های مورد نیاز از داخل بینی انجام می شود. این روش قدیمی تر است. در این روش ابتدا پوست از ساختار غضروفی خود از بالای لب جدا می شود و بوسیله ابزار مخصوصی بالا نگهداشته می شود. در این هنگام و به علت دسترسی به ساختار بینی، جراح می تواند کلیه اصلاحات خود را انجام دهد. در صورتی که اصلاحات و تغییرات لازم داده شد، پوست به محل خود بازگشته و بخیه زده می شود. امکان انجام همزمان جراحی بینی به این روش با لیفت لب بهتر است. زیرا نگرانی از ناحیه کلوملا است. چون دسترسی کامل به استخوان وسط بینی وجود دارد، می توان مراقبت ها و احتیاط های لازم را انجام داد. زیرا نرسیدن خون به این ناحیه می تواند باعث خون مردگی و از دست رفتن بافت شود. بنابراین باید با احتیاط و تمرکز بیشتری انجام گیرد. در جراحی بینی بسته این نگرانی بسیار کمتر است.

 

جراحی بینی به روش باز و امکان جراحی همزمان لب

در جراحی بینی به روش باز و همزمان انجام لیفت لب، احتیاط خیلی زیادی لازم است. در این روش یک برش در پایه کلوملا که دیوراه بین دو سوراخ بینی است، ایجاد می شود. سپس پوست از روی بینی کنار رفته و جراح با اشراف کامل به استخوان و غضروف ، رینوپلاستی را انجام می دهد. در این روش می توان تمامی ناقرینگی ها و پیوند های غضروفی را اصلاح نمود. برای جراحی به روش باز می توان گفت برش تا نیمی از کلوملا ادامه پیدا می کند. در صورتی که برای لیفت لب باید برش ها در پایین کلوملا و تیغه غضورفی ایجاد شود. بنابراین این برش برای هر دو روش می تواند استفاده شود. زمانی که مشکلی یا زخمی در ناحیه بینی در گذشته باشد، احتیاط زیادی باید انجام داد. زیرا برش ها باید با احتیاط بیشتری داده شود تا به این غضروف آسیبی نرسد. همچنین در گردش خون نیز اختلالی پیش نیاید. در مواردی که نیاز به اصلاح است و این مساله نیز عنوان می شود، بهتر است برش ها به صورت جدا انجام و نگهداشته شود. در مواردی نیز جراحی بینی به منظور تنگ کردن سوراخ های بینی انجام می شود. در این حالت باید لیفت لب بالا سازگاری بیشتری با کلوملا داشته باشد. همچنین باید پایه تنگ شده بینی نیز با لیفت لب مطابقت داشته باشد تا زیبایی و تناسب چهره به هم نریزد.

جراحی  همزمان بینی و لب 47214653256323230مراقبت های لازم قبل و بعد از جراحی همرمان بینی و لب

همانطور که توضیح داده شد، این جراحی می تواند بسیار ریسک پذیر و مهم باشد. زیرا غیر از ایجاد تقارن و تناسب، نیاز است در خصوص عمل خونرسانی به کلوملا که همان تیغه بین سوراخ های بینی است، مختل نشود. این موضوع می تواند باعث از دست رفتن بافت بینی و عوارض شدیدتری شود. مهم ترین نکته قبل از جراحی همزمان بینی و لب ، انتخاب جراح معتبر است. تخصص و مهارت جراح در این زمینه بسیار اهمیت دارد. اینکه متخصص با آناتومی و ساختار این ناحیه که مابین لب و بینی است، آشنایی کامل داشته باشد می تواند رمز موفقیت این جراحی باشد. بنابراین توصیه می شود در انتخاب جراح و متخصص بسیار با دقت پیش بروید. بعد از جراحی نیاز است مراقبت هایی نیز انجام شود که در این قسمت به آن ها شااره می کنیم:

بعد از جراحی برای جلوگیری از خشک شدن گلو در اثر مواد بیهوشی و … بهتر است از غذاهای آبکی که نیاز به جویدن ندارد استفاده شود. جویدن مواد غذایی در این جراحی که لب و بینی همزمان تحت جراحی قرار گرفته اند، می توان آزاردهنده باشد.

ممکن است خونابه هایی به علت قرار دادن تامپون در داخل بینی مشاهده شود. در این صورت بهترین راه حل استفاده از گاز استریل برای تمیز کردن محل زخم است. استفاده از دستمال کاغذی به دلیل احتمال آلودگی، توصیه نمی شود.

بعد از جراحی سعی کنید حالت نیمه نشسته استراحت کنید یا زیر سر خود دو بالش قرار دهید تا سر از بدن در ارتفاع بیشتری قرار گیرد.

تورم و کبودی بعد از جراحی اجتناب ناپذیر است.  بنابراین نگران نباشید. به مرور زمان این حالت برطرف خواهد شد. می توانید از کمپرس یخ در دو روز اول برای کاهش تورم استفاده کنید.

کلام آخر:

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، امکان انجام همزمان جراحی بینی و لب وجود دارد. نکته مهم انجام رینوپلاستی به حالت بسته و باز بود که توضیح داده شد. در رینوپلاستی در حالت بسته نگرانی کمتری در خصوص عدم گردش خون به داخل غضروف میانی بین سوراخ های بینی وجود دارد. در صورتی که در حالت باز این نگرانی بیشتر است و باید دقت و احتیاط زیادی در انجام ان به خرج داد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)