جراحی زیبایی فک عقب رفته

جراحی زیبایی فک عقب رفته 564234525

جراحی زیبایی فک عقب رفته یکی از جراحی های زیبایی است که در ناحیه فک انجام شده و بدین صورت میتوان ناهنجاری مربوط به این ناحیه را از بین برد. ناهنچاری های نایحه فک می تواند بر نحوه تغذیه افراد، صحبت کردن و در برخی مواقع بر روی تنفس آن ها هم تاثیر گذار باشد. از طرفی فک عقب رفته مانند فک برجسته و جلوآمده و سایر مشکلات در این ناحیه می تواند بر روی چهره و زیبایی افراد نیز اثرگذار باشد. به همین دلیل می توان گفت این نوع جراحی ها می تواند هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی شناختی نیز داشته باشد. در این مقاله می خواهیم ابتدا با نحوه جراحی ، عوارض، مزایا و معایب و سایر موضوعاتی که در این حوزه مطرح شده و اهمیت دارند صحبت کنیم. پس در صورتی که تصمیم به این جراحی دارید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

جراحی زیبایی فک عقب رفته  564854152کاندیداهای مناسب برای انجام جراحی فک عقب رفته

ابتدا باید بدانیم این مشکل و ناهنجاری می تواند ژنتیکی و وراثتی باشد. به این صورت که یکی از والدین یا هر دوی آن ها این مشکل را داشته و بنابراین به فرزند انتقال می یابد. در مواقعی ممکن است که در اثر وارد شدن ضربه یا آسیب به صورت ، فک دچار این مشکل گردد. در مواردی نیز ممکن است برخی بیماری ها مانند تومورها و … باعث بد شکل شدن ناحیه فک شود. در هر صورت بیمار احساس نیاز خواهد کرد که با جلوآوردن قسمت پایین چانه و فک این مشکل را برطرف نماید. کمترین سن برای انجام این جراحی 18 سالگی می باشد که رشد و بلوغ بیمار به نهایت رسیده و فرم کامل و نهایی فک شکل گرفته است. البته در صورتی که جنبه زیبایی داشته باشد، سن افراد مهم می شود. در سایر موارد می توان  در سنین پایین تر نیز این جراحی را انجام داد.

فک عقب رفته می تواند مشکلاتی را در تنفس افراد، در نحوه غذا خوردن و جویدن مواد غذایی  و … بوجود آورده  و در کل عملکرد طبیعی فک را دچار اشکال نماید. بیمار در زمان خواب دچار مشکلات تنفسی می شود و نمی تواند لب ها را بر روی هم قرار دهد. در این حالت دندان ها بر روی هم تطابقت نداشته و در فک بالایی و پایینی  و نیز در کل صورت نوعی ناهمسانی و عدم تعادل  ایجاد می شود. به همین دلیل بیمار کاندید انجام جراحی زیبایی فک عقب رفته خواهد شد.

آشنایی با نحوه جراحی فک عقب رفته

برای انجام این جراحی، ابتدا جراح با دقت و مهارت استخوان فک را از قسمت وسط برش داده تا به استخوان مورد نظر که نیاز به اصلاح دارد برسد. سپس بر اساس نوع درمان که در اینجا جلوآوردن و اصلاح عقب رفتگی فک می باشد، اصلاحات انجام می گیرد. اینسیژن ها را در داخل دهان انجام می دهند تا در ظاهر بیمار اثری از اسکار و یا بخیه وجود نداشته باشد. سپس با استفاده از پلیت ها و پیچ های مخصوص که از جنس تیتانیوم می باشد، فک در ناحیه جدید خود ثابت می شود. این جراحی جزو جراحی های ایمن و کم خطر در حوزه زیبایی صورت به شمار می رود. ممکن است این جراحی بین یک تا 4 ساعت زمان ببرد. علت این امر احتمال وجود پیچیدگی های در حین عمل می باشد.  انتخاب بهترین جراح زیبایی فک در این حوزه نقش اساسی در نتیجه درمان و کاهش عوارض بعد از آن خواهد داشت.

 

عوارض جراحی زیبایی فک عقب رفته

عوارض بعد از جراحی در تمامی درمان ها وجود داشته و جزو لاینفک ان ها به شمار می رود. پس نمی توان این مورد را حذف نمود بلکه می توان از میزان آن کاست. تنها راه پایین آوردن عوارض بعد از جراحی، انتخاب بهترین کلینیک جراحی فک می باشد. در این صورت بیمار بدون نگرانی مشکل خود را به دست بهترین جراح زیبایی فک سپرده و از نتیجه درمان مطمئن خواهد بود . همچنین حداقل عوارض متوجه بیمار می شود. در این قسمت با اهم این عوارض آشنا می شویم:

تورم: یکی از معمول ترین و رایج ترین عوارض، تورم می باشد. برای کاهش تورم بایستی در دو روز اول از کمپرس یخ و در روزهای آتی از کمپرس گرم برای بازگرداندن گردش خون در ناحیه جراحی استفاده نمود.

عفونت: یکی از عوارض این درمان، احتمال بروز عفونت در ناحیه برش می باشد که با مصرف آنتی بیوتیک برطرف می شود. البته نیاز است این مورد را جدی گرفته و از بروز آن جلوگیری نمایید.

خونریزی: معمولا این عارضه در این نوع جراحی به ندرت دیده می شود. در صورتی که در طول یک هفته اول این مشکل وجود داشت و به مرور زمان از میزان آن کاسته شد جای هیچگونه نگرانی نیست. در صورت تداوم و شدت باید به جراح اطلاع دهید.

احتمال بی حسی: معمولا ممکن است در ناحیه جراحی یا اطراف ان دچار این حس شوید که با مرور زمان برطرف می گردد.

جراحی زیبایی فک عقب رفته  5646464854مراقبت های بعد از جراحی فک عقب رفته

معمولا پس از جراحی نیاز به مراقبت هایی خواهید داشت.  در این قسمت به اهم مراقبت های بعد از جراحی فک عقب رفته اشاره می کنیم:

  • لزوم استراحت مطلق پس از جراحی فک عقب رفته
  • عدم استعمال دخانیات برای جلوگیری از حرکت دادن فک و بروز عفونت
  • عدم مصرف غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند
  • پرهیز از فعالیت های ورزشی، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین
  • مصرف داروهای تجویز شده بخصوص آنتی بیوتیک ها برای تسکین درد و جلوگیری از بروز عفونت
  • شستشوی مرتب دهان و رعایت بهداشت دهان و دندان
  • استفاده از آب نمک برای ضدعفونی داخل دهان و بخیه های موجود در محل جراحی

کلام آخر

جراحی زیبایی فک عقب رفته یکی از انواع جراحی ها است که در عین اینکه برای تغییر در ظاهر افراد انجام می شود، جنبه درمانی نیز دارد. به این وسیله می توان اختلالات و ناهنجاری هایی که در زندگی روزمره بیمار پیش امده است را نیز اصلاح نمود. باید توضیح دهیم که بیمار و جراح در کنار هم می توانند به بهترین نتیجه دست یابند. انتخاب بهترین جراح زیبایی فک و نیز بهترین کلینیک جراحی زیبایی فک در کنار مراقبت های بعد و قبل از جراحی نقش تعیین کننده و موثر در کسب نتیجه دارد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)