عمل کوچک کردن گوش

یکی از جراحی هایی که در ناحیه گوش انجام می شود، عمل کوچک کردن گوش می باشد. جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی کاربردهای زیادی دارد و از جمله کاربردهای آن کوچک نمودن گوش های برجسته و بزرگ است. با این طریق می توان سایز و حالت گوش ها را اصلاح نمود. برخی از افراد به صورت مادرزادی و ژنتتیکی با این عارضه به دنیا می آیند ولی برای برخی افراد نیز ممکن است گوش در اثر سانحه یا تصادف حالت برجستگی یا عدم تقارن را پیدا نماید. در هر صورت و به هردلیلی که این مشکل ایجاد شده باشد، با اتوپلاستی می توان آن را حل نمود. در برخی موارد نیز یکی از گوش ها بزرگ تر است یا تقارن در دو طرف صورت و ناحیه گوش وجود ندارد. در این حالت نیز عمل کوچک کردن گوش می توان سایز و تقارن آن را اصلاح نماید.

عمل کوچک کردن گوش 52154155
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 50

کاندیداهای عمل کوچک کردن گوش

جراحی های زیبایی از جمله کوچک کردن گوش غیر از جنبه زیبایی می تواند برای درمان نیز انجام شود. در این قسمت می خواهیم افرادی که می توانند کاندیداهای مناسب برای این نوع جراحی به شمار روند را معرفی نماییم:

این نوع جراحی چون روی غضروف گوش انجام می شود، نیاز است که غضروف به اندازه کافی مقاوم شده باشد. به همین دلیل برای کودکان بالای 5 سال و زیر 14 سال مناسب می باشد.

باید گوش از لحاظ مشکلاتی مانند عفونت های مزمن و … مورد بررسی قرار گیرد تا دچار این بیماری ها نباشد.

نیاز است پزشک، بیمار را از لحاظ سلامت عمومی نیز چک نموده و در جریان پرونده پزشکی، بیماری هایی که با آن ها درگیر می باشد و داروهایی که مصرف می نماید قرار گیرد. داشتن سلامت عمومی شرط انجام این جراحی می باشد.

عدم مصرف دخانیات توسط بیمار

برای افرادی که گوش های بیرون زده و بزرگ دارند، این جراحی توصیه می شود. زیرا عدم تناسب اعضای صورت با گوش می تواند در کاهش اعتماد به نفس بیمار، گوشه گیری و انزوا و سایر مشکلاتی از این قبیل بسیار تاثیر گذار باشد.

آمادگی قبل از عمل کوچک کردن گوش

یکی از مراحل درمان، کسب آمادگی لازم برای انجام جراحی می باشد. در این قسمت به اهم این آمادگی ها و نکات مراقبتی قبل از عمل اشاره می نماییم:

انتخاب بهترین پزشک جراحی زیبایی گوش:

اولین و مهم ترین اقدام قبل از انجام جراحی ، انتخاب پزشک می باشد. انتخاب بهترین پزشک جراحی زیبایی گوش می تواند غیر از کسب نتیجه، در کاهش خطرات و عوارض این نوع جراحی ها بسیار موثر باشد. بنابراین در اولین جلسه درمانی، بهتر است در خصوص روند درمان، پرونده پزشکی خود و داروهایی که مصرف می نمایید، جراح را مطلع سازید و خواسته ها و توقعات خود را بیان نمایید.

انجام آزمایشات قبل از جراحی:

پزشک معالج نیاز دارد از وضعیت کلی سلامت بیمار مطلع گردد. بنابراین آزمایشاتی را تجویز خواهد نمود که باید سریع تر انجام داده و در روز جراحی به همراه داشته باشید.

هماهنگی داروهای مصرفی:

تا دو هفته قبل از عمل کوچک کردن گوش، از خوردن داروهای انعقاد کننده خون مانند ایبوپروفن ، آسپرین ، وارفارین و … خودداری نمایید. این کار برای پایین آوردن ریسک خونریزی در حین عمل و بعد از آن است.

عمل کوچک کردن گوش 5415645646عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی:

مصرف این گونه مواد را از دو هفته قبل از جراحی قطع و تا دوهفته بعد از آن نیز از مصرف آن ها خودداری نمایید.

نحوه جراحی کوچک نمودن گوش بزرگ

همانطور که گفته شد به این روش می توان مشکلاتی مانند بزرگ بودن گوش، عدم تقارن و یا برجستگی گوش را رفع نمود. ابتدا بیمار بایستی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی  قرار گیرد. این مورد بستگی به نظر جراح و تقاضای بیمار دارد. سپش با برداشتن پوست اضافی و غضروف در این ناحیه، سایز و شکل و اندازه گوش را تغییر داد و متناسب نمود.

مراقبت های لازم پس از عمل کوچک کردن گوش

برای کسب بهترین نتیجه نیاز است پس از جراحی مراقبت هایی را انجام داد. در این قسمت می خواهیم به اهم این مراقبت ها اشاره نماییم:

تورم و درد یکی از عوارض کلیه جراحی ها به شمار می روند. برای کاهش درد باید از مسکن هایی که جراح تجویز نموده است ، استفاده نمود. به هیچ عنوان سرخود دارو مصرف نکنید. برای کاهش تورم نیز طبق معمول از کمپرس یخ استفاده شود. با قرار دادن کمپرس یخ در ناحیه جراحی می توان میزان تورم و کبودی را نیز کاهش داد.

باید تا مدتی از انجام فعالیت های ورزشی و نیز فعالیت های سنگین روزمره خودداری نمایید. هر گونه فشاری به ناحیه جراحی ممنوع است. خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین از جمله این موارد احتیاطی می باشد. بخصوص در مورد کودکان دقت نمایید از دست زدن به گوش، وارد کردن ضربه در حین بازی و … جلوگیری شود.

برای جلوگیری از بروز عفونت در محل برش ، نیاز است از داروهای آنتی بیوتیک تجویزی استفاده شود. این داروها را به صورت منظم و سر موقع مصرف نمایید.

مصرف مشروبات الکلی و دخانیات را نیز باید دو هفته به تعویض بیاندازید.

هزینه عمل کوچک کردن گوش

یکی از سوالاتی که عموما پرسیده می شود، در خصوص هزینه انجام این نوع جراحی زیبایی گوش می باشد. باید گفت این هزینه به دستمزد جراح، داروهایی که در حین جراحی مورد استفاده قرار می گیرد، کلینیک مراجعه شده، در صورت بیهوشی هزینه های مربوط به اتاق عمل و … بستگی دارد.

کلام آخر

در پایان باید گفت جراحی های زیبایی از جمله جراحی زیبایی گوش و عمل کوچک کردن گوش یکی از مواردی است که غیر از درمان و تاثیر آن در زیبایی چهره،  می تواند از لحاظ روحی نیز برای بیمار موثر و مفید باشد. ولی نکته مهم انتخاب بهترین پزشک جراحی زیبایی گوش می باشد تا بتوان در کنار کاهش عوارض پس از جراحی به بهترین نتیجه ممکن نیز دست یافت. زیرا این نوع جراحی ها در چهره افراد نقش مهمی دارد و کمترین بی دقتی و عدم تخصص پزشک در این زمینه می تواند در زیبایی چهره تاثیر منفی داشته باشد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)