مراقبت بعد از جراحی شکاف لب و کام

مراقبت بعد از جراحی شکاف لب و کام 120305468

یکی از مسایلی که باید در جراحی شکاف لب و کام مورد توجه قرار گیرد، مراقبت بعد از جراحی شکاف لب و کام می باشد. شکاف کام و لب از جمله ناهنجاری هایی است که به صورت مادرزادی بیمار را درگیر نموده است. این مشکل زمانی پیش می آید که در بارداری و زمانی که باید لب و کام تشکیل شود، این روند با اشکال مواجه شده و به صورت کامل شکل نمی گیرد. این نقیصه باعث می شود که کودک از همان ابتدای تولد در خوردن، صحبت کردن و … دچار مشکل شود. بنابراین بهتر است هر چه سریع تر جراحی های لازم برار رفع آن انجام شود. یکی از موارد مهم پس از جراحی مراقبت بعد از جراحی شکاف لب و کام می باشد که در صورتی که در سنین پایین انجام شود، بیشتر وظیفه والدین کودک می باشد که در نتیجه جراحی تاثیر زیادی دارد.

مراقبت بعد از جراحی شکاف لب و کام 210387896

آشنایی با مراقبت های بعد از جراحی لب و کام در نوزادان

همانطور که گفته شد چون این جراحی روی کودکان و نوزادان انجام می شود، مراقبت های بعد از آن مربوط به والدین می باشد. بنابراین نیاز است با اهم این مراقبت ها آشنا شوید:

لزوم خارج کردن ترشحات

برای اینکه مسیر هوایی بیمار باز شود و مشکلی از لحاظ تنفسی پیش نیاد، باید به صورت متناوب، راه های هوایی را ساکشن نمایید تا ترشحات بینی و دهان خارج شود. با این کار راه هوایی باز خواهد ماند. می توانید برای سهولت در تنفس، محیط را مرطوب نگهداشته و از دستگاه بخور استفاده کنید. چون تنفس از راه دهان انجام می شود، می تواند باعث خشک شدن لب های بیمار شود. پس دقت کنید لب ها را همیشه چرب نگهدارید تا دچار ترک خوردگی نشود. این مشکل می تواند باعث احساس درد و گریه نوزاد شود. به هیچ عنوان اجازه ندهید که نوزاد یا کودک گریه کند، زیرا باعث آمدن فشار به ناحیه جراحی شده و عوارض بدی را به دنبال خواهد داشت.

کنترل محل جراحی

باید به صورت مرتب محل جراحی را کنترل نمایید تا خونریزی نکرده باشد. برای جلوگیری از حرکت کودک و کنترل آن، بهتر است کودک را به صورت طاقباز بخوابانید. وسیله ای که ممکن است به طرف دهان خود ببرد را از نوزاد بگیرید. ممکن است این وسایل را به سمت دهان خود برده و باعث خونریزی بخیه ها شود. اسباب بازی های کودک را نیز دور نگهدارید، چون ممکن است به سمت دهان خود ببرد. اسباب بازی های تیز و سفت بسیار خطرناک است.

نحوه خواب

باید مراقب باشید تا کودک به روی صورت خود نخوابد. زیرا فشاری که به صورت وارد می شود باعث خونریزی و درد در ناحیه جراحی می شود. می توانید کودک را به صورت طاقباز یا به پهلو بخوابانید. مراقب باشید که ملافه یا لباس به صورت نوزاد گیر نکند.

استفاده از مسکن

پزشک برای جلوگیری از احساس درد و بی قراری در کودک، مسکن ها یا آرام بخش های مجاز تجویز می نماید. به صورت مرتب داروها را برای کودک استفاده نمایید.

مراقبت بعد از جراحی شکاف لب و کام 03235214879نحوه تغذیه

پس از اینکه کودک کاملا هوشیار شد، تغذیه با مایعات صاف شده و رقیق شده شروع می شود. می توانید از شیر مادر یا شیر خشک نیز استفاده نمایید. تنها نکته ای که باید رعایت شود این است که تغذیه باید در حالت نشسته صورت گیرد. باید تمام تلاش خود را بکنید تا به خط بخیه کودک اسیبی وارد نشود. می توانید از قطره چکان یا سرنگ برای وارد کردم مواد غذایی و شیر استفاده نمایید. باید آن را در گوشه دهان قرار داده و به تدریج و به آرامی این مواد را وارد دهان کودک نمایید. بعد از یک ماه می توانید کودک را با غذاهای بسیار نرم تغذیه نمایید. باید مراقبت نمایید که غذاها به هیچ عنوان نیاز به جویدن نداشته باشد. زیرا باعث فشار به ناحبه جراحی و خط بخیه می شود. باید کودک را تقویت نمایید تا وزن از دست داده شده برگردد. بعد از هر بار تغذیه لازم است خط بخیه را با دقت تمیز نموده و اجازه ندهید مواد غذایی یا شیر در آن باقی بماند. زیرا ممکن است باعث عفونت شده و مشکلات و عوارضی را به همراه داشته باشد.

می توانید از محلول نرمال سالین نیز استفاده کرده و هم دهان و هم محل جراحی را بوسیله پنبه یا گاز استریل نرم پاک کنید. سپس محل بخیه را با پماد انتی بیوتیک چرب نمایید تا از التهاب و عفونت جلوگیری شود. مراقبت از بخیه ها یکی از مهم ترین مراحل درمان به شمار می رود که باید با دقت و حوصله انجام شود. بعد از گذشت دو هفته بخیه ها کشیده می شود. بهبودی کامل و نتیجه درمان بعد از گذشت یک تا دو ماه پس از جراحی خواهد بود.

آشنایی با مراقبت های بعد از جراحی لب و کام در کودکان

مراقبت ها در کودکان نیز مانند نوزادان بوده و در برخی موارد مشترک می باشند. البته کودکان ممکن است خود نیز مراقبت های لازم را انجام دهند و در این راه به والدین کمک نمایند. در هر صورت باید به کودک اموزش ها و آمادگی های لازم داده شود تا در صورت جراحی دچار استرس و نگرانی نشوند. در خصوص تغذیه کودکان بایستی دقت شود از خوردن مواد غذایی سفت مانند آب نبات، چیپس ، مواد غذایی سوخاری و … خودداری شود. زیرا این مواد باعث آسیب رسیدن به کام می شود.

نیاز است مسواک زدن نیز به کودک آموزش داده شود، زیرا احتمال پوسیدگی و فساد دندان ها در این جراحی زیاد بوده و می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. پس بهتر است کودک را نحوه صحیح مسواک زدن آشنا نموده و سعی کنید به صورت مرتب اینکار را انجام دهید. در خصوص تکلم کودکان، بهتر است با واژه های ساده تر شروع نمایید. به مرور سعی کنید عملکرد کام را توسعه بخشیده و تمرینات لازم را با کودک انجام دهید. می توانید برای اینکار از روش های گفتار درمانی استفاده کنید. باید تلاش کند به مرور کودک را وادار به استفاده از کام برای ادای کلمات نمایید. این مورد را نادیده نگیرید. زیرا مشکلات تکلمی باعث می شود به مرور زمان اعتماد به نفس کودک کاسته شده و از نظر اجتماعی و روابط دچار مشکل گردد.

کلام آخر

مراقبت بعد از جراحی شکاف لب و کام بیشتر بر عهدهوالدین می باشد. چون این جراحی معمولا در نوزادی و در کودکان با سنین پایین تر انجام می شود، آشنایی والدین با این مراقبت ها می تواند باعث کسب نتیجه لازم شده و این نقیصه مادرزادی را تا حدود بسیار زیادی برطرف نماید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)