جراحی گونه شکسته

جراحی گونه شکسته 12039764521

جراحی گونه شکسته یکی از حساس ترین جراحی هایی است که انجام می گیرد به علت نزدیگی گونه به چشم و احتمال آسیب به آن، این درمان باید با دقت زیادی انجام گیرد. استخوان گونه دقیقا زیر ناحیه چشم قرار گرفته و هر گونه ضربه به آن می تواند مهم باشد. این استخوان در زیبایی چهره نیز نقش زیادی دارد. افرادی که به هر دلیل استخوان گونه ندارند یا دچار آسیب و شکستگی شده باشد، نیاز است جراحی گونه را انجام دهند. جراحی گونه گذاری می تواند هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی داشته باشد. هر چند در این مقاله موضوع مربوط به جراحی گونه شکسته است. در این مقاله می خواهیم در خصوص اینکه تشخیص دهیم که آیا گونه دچار شکستگی شده است یا خیر،  نحوه جراحی گونه شکسته، عوارض و مراقبت های قبل و بعد از جراحی مطالبی را بیان نماییم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

جراحی گونه شکسته 5441212302332چگونه تشخیص دهیم گونه شکسته است

شکستگی گونه می تواند علل مختلفی مانند تصادف، سانحه و یا نزاع داشته باشد. تشخیص اینکه آیا گونه شکسته است یا خیر را می توان از روی علایم زیر تشخیص داد:

  • تورم و کبودی در اطراف چشم
  • فرورفتگی گونه ، البته باید توجه داشت ممکن است تورم مانع تشخیص این مورد شود.
  • قسمت داخلی دهان دچار خون مردگی و کبودی شده باشد.
  • برجستگی و فرورفتگی استخوانی در زمان لمس در زیر چشم احساس شود.
  • ممکن است قوس گونه شکسته باشد که در این حالت بیمار نمی تواند دهان خود را کاملا باز نماید.
  • در صورت آسیب به رشته های عصبی، بیمار احساس گزگز و بی حسی در نواحی اطراف گونه مانند بینی و دندان های بالایی دارد.
  • ممکن است به چشم نیز آسیب رسیده باشد و فرد حالت هایی مانند دوبینی، کاهش دید و … را تجربه کند.
  • البته این موارد علایمی از شکستگی گونه به شمار می رود. برای تشخیص نهایی و در صورت ضرورت انجام جراحی گونه شکسته نیاز است به وسیله دستگاه سیتی اسکن، تشخیص نهایی داده شود.
  • در شکستگی های گونه با جابجایی زیاد درمان جراحی لازم است.

جراحی شکستگی گونه چگونه انجام می شود

بعد از اینکه به صورت دقیق تشخیص داده شد که بیمار دچار شکستگی در ناحیه گونه شده است و عمق شکستگی زیاد است، نیاز است که جراحی گونه شکسته انجام شود. برای این جراحی مهم ترین اقدام، انتخاب بهترین جراح گونه شکسته می باشد. این عضو از صورت به دلیل استخوانی بودن و نیز نزدیکی زیاد به چشم، نیاز به تبحر و تخصص بالای جراح دارد. بنابراین قبل از انجام جراحی، بهتر است در انتخاب پزشک دقت لازم را داشته باشید. زیرا این موضوع می تواند هم زیبایی و هم جنبه درمانی را تحت تاثیر قرار دهد.

برای انجام جراحی گونه شکسته نیاز است بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد. این جراحی در اتاق عمل انجام می شود. بر اساس اینکه چه اندازه به استخوان گونه آسیب رسیده باشد، ممکن است 20 دقیقه تا چند ساعت این جراحی به طول انجامد. برای قرار دادن استخوان در محل خود، برشی از داخل دهان داده می شود و سپس با استفاده از ابزار مخصوص، استخوان گونه به محل مناسب برگردانده شده و بوسیله پیچ و پلیت مخصوص در محل ثابت  می شود. این پی ها نیاز نیست که از استخوان گونه خارج شوند ، چون مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کنند. در صورت تمایل می توان بعد از گذشت 6 ماه این کار را انجام داد.

جراحی گونه شکسته 8554963701308مراقبت های بعد از جراحی گونه شکسته

مراقبت های بعد از جراحی دارای اهمیت فوق العاده ای در نتیجه خواهد داشت. نیاز است بعد از این عمل از خوابیدن بر روی گونه آسیب دیده و جراحی شده بپرهیزید. زیرا نباید هیچگونه فشاری به این ناحیه وارد شود. ممکن است محل جراحی دچار عفونت شود. بنابراین داروهای آنتی بیوتیک را مرتبا مصرف نمایید. احتمال احساس درد بعد از جراحی زیاد می باشد، برای همین می توانید از داروهای مسکن و قطره های چشمی که برای کاهش التهاب و درد تجویز می شود، استفاده کنید. از مصرف دخانیات تا دو هفته بعد از جراحی جدا خودداری نمایید. مکش ایجاد شده می تواند باعث افزایش درد شود. از عطسه کردن و فین کردن نیز باید اجتناب کنید، زیرا به محل جراحی فشار وارد می کند.  با توجه به جراحی انجام شده باید از برداشتن اجسام سنگین خودداری نمایید. پس به هیچ عنوان خم نشوید و از روی زمین وسیله ای را برندارید. نیاز است تا چند ماه از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری نمایید. می توانید پس از چند هفته فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید ولی بهتر است استراحت بیشتر را در برنامه خود قرار دهید. به علت بیهوشی و مصرف داروهای مسکن ممکن است فرد تا مدت ها تعادل در ایستادن و فعالیت نداشته باشد. پس بهتر است فعالیت های خود را محدود نمایید.

عوارض جراحی شکستگی گونه

جراحی گونه شکسته عوارضی را به همراه دارد. یکی از مهم ترین این عوارض مربوط به ناحیه چشم و بینایی است. ممکن است بیمار دچار کاهش بینایی و مشکلاتی مانند دوبینی و محدودیت در حرکات چشم شود. در صورتی که این عارضه موقتی باشد، مشکلی ایجاد نمی کند. در صورت تداوم و شدید تر شدن مشکل نیاز است به جراح مراجعه نمایید. یکی دیگر از عوارض را می توان در عدم قرینگی صورت و کم شدن برجستگی گونه در یک طرف اشاره کرد. این مشکل می تواند در زیبایی جراحی تاثیر گذاشته و نتیجه دلخواه بدست نیاید. باز و بسته شدن دهان به گونه بستگی دارد. ممکن است در هفته های اول جراحی در این مورد تاثیر بگذارد. با توجه به اینکه این جراحی در رشته های عصبی می تواند تاثیر بگذارد، احساس بی حسی در ناحیه اطراف گونه مانند بینی و یا دندان های فوقانی معمول است و به صورت موقت بیمار را درگیر می نماید.

کلام آخر

یکی از جراحی های سنگین و تهاجمی که نیاز به تخصص و مهارت جراح نقش مهمی در نتیجه آن خواهد داشت، جراحی گونه شکسته است. بنابراین توصیه می شود در انتخاب بهترین جراح گونه شکسته و نیز بهترین کلینیک جراحی گونه تحقیقات لازم را بعمل آورید. این جراحی معمولا بیشتر جنبه درمانی دارد که می توان در کنار آن جنبه زیبایی درمان را نیز لحاظ نمود.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

3.5/5 (2 نظر)