آیا تزریق چربی ضرر دارد

آیا تزریق چربی ضرر دارد 2359875160

یکی از رایج ترین سوالات در خصوص عمل های زیبایی مانند تزریق چربی، مضرات این روش ها می باشد. اینکه آیا تزریق چربی ضرر دارد و یا اینکه معایب و مزایای این روش چیست؟ می توان گفت همه روش های زیباسازی صورت و بدن دارای عوارضی می باشد و می توان گفت تزریق چربی نیز از این عوارض مستثنی نمی باشد. ولی اینکه میزان این عوارض تا چه اندازه بوده و چگونه می توان از مضرات احتمالی این روش ها جلوگیری نمود، می توان نکته ای باشد که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد. تزریق چربی چون تحت بیهوشی انجام نمی شود و نیز یک روش ایمن و کم تهاجم به شمار می رود، ضرر کمتری برای بدن دارد. بهتر است ابتدا بدانیم تزریق چربی چگونه و برای چه منظور کاربرد دارد. سپس در خصوص موضوع مقاله که در خصوص مضرات این روش است، توضیحات کامل را بدهیم.

آیا تزریق چربی ضرر دارد 9784641210تزریق چربی چیست

با بالا رفتن سن افراد، معمولا چربی صورت و بدن به مرور در بخش های خاصی شروع به جذب شدن و از بین رفتن می کند. این مساله ممکن است برای برخی افراد خوشایند نبوده و تصمیم به اضافه نمودن چربی از دست رفته نمایند. یکی از این روش ها برای بازگرداندن چربی به این قسمت ها، تزریق چربی می باشد.  این روش که امرزه طرفداران زیادی را دارد، با برداشتن چربی از یک قسمت بدن و تزریق این مقدار در بخش دیگری که مدنظر بیمار است انجام می شود. چربی در قسمت هایی مانند شکم، باسن و پهلو بیشترین مقاومت را در برابر آب شدن و تحلیل رفتن دارد. این قسمت ها معمولا در اثر ورزش یا رژیم به سختی آب می شوند. به همین دلیل ترجیح داده می شود برای ماندگاری بیشتر این روش، از چربی این نواحی برای تزریق به نواحی مورد نظر استفاده شود.

تزریق چربی چگونه انجام می شود

همانطور که گفتیم برای تزریق چربی، باید از قسمت هایی مانند شکم و پهلو چربی برداشت و به محل هایی که نیاز داریم مانند قسمت های مختلف صورت و بدن تزریق نماییم. برای این کار نیاز به بیهوشی عمومی نیست و از بی حسی موضعی استفاده می شود. ولی نیاز است بیمار دو بار تحت عمل قرار گیرد. در مرحله اول برداشت چربی و مرحله دوم تزریق چربی به محل است. برای برداشت چربی از دستگاه لیپوساکشن استفاده می شود . این چربی برای اینکه قابلیت تزریق در بدن را داشته باشد ، نیاز است خالص شود. به همین دلیل با استفاده از دستگاه سانترفیوژ ، ناخالصی هایی مانند خون، ماده بی حسی از آن جدا می شود. سپس محلی که باید تزریق در آن ناحیه انجام شود، ضدعفونی و بی حس می نمایند. با استفاده از سوزن های باریک و کوتاه، این چربی خالص در محل تزریق می شود.

عوارض تزریق چربی

در مورد این سوال که آیا تزریق چربی ضرر دارد بهتر است در خصوص عوارض این روش نیز توضیح دهیم. البته ابتدا باید توضیح دهیم بهترین راه برای کاستن این عوارض و کسب بهترین نتیجه از درمان، انتخاب بهترین پزشک در این زمینه است. در صورتی که فرد به پزشک باتجربه و متخصص در این حوزه مراجعه نماید، کوچکترین خطری بیمار را تهدید نخواهد کرد. با این حال عوارض این نوع عمل زیبایی را می توان اینگونه نام برد:

 • احتمال عفونت در محل برداشت چربی و تزریق در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و ضدعفونی محل
 • تجمع مایع خونی و یا آمبولی در زیر پوست به دلیل عدم تبحر در زاویه تزریق و دوز مناسب
 • واکنش بدن به مواد بی حسی
 • احتمال آسیب رساندن به لایه های زیرین پوست و از بین بردن بافت اصلی در صورت عدم تبحر پزشک در زمان برداشت چربی
 • از بین بردن عصب پوست در زمان برداشت چربی
 • عدم حفظ تقارن در محل هایی مانند دو طرف صورت یا دو طرف بدن
آیا تزریق چربی ضرر دارد 2154568963000مراقبت های قبل از تزریق چربی

یکی از بهترین راه ها برای کاهش عوارض تزریق چوبی و نیز جلوگیری از مضرات این روش، رعایت مراقبت های قبل و بعد از تزریق است. این اقدامات عبارتند از :

 • انجام آزمایشات لازم برای بررسی پزشکی و اینکه بیمار به چه داروهایی حساسیت داشته و یا سابقه چه بیماری هایی را دارد. این اطلاعات پزشکی کمک زیادی در خصوص کاهش مضرات تزریق چربی به پزشک خواهد کرد. بهتر است سریع تر این آزمایشات انجام و قبل از تزریق در اختیار پزشک معالج قرار گیرد
 • توصیه می شود از خوردن داروهایی مانند آسپرین و سایر داروهای انعقاد کننده خون از یک هفته قبل از تزریق خودداری نمایید. این داروها خون را رقیق و میزان کبودی را بالا می برند.
 • مصرف مشروبات الکلی و دخانیات را از دو هفته قبل از تزریق کاهش و به حداقل برسانید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

در پاسخ به این سوال که آیا تزریق چربی ضرر دارد می توان گفت در صورتی که مراقبت های بعد از تزریق نیز کاملا به موقع و صحیح انجام شود، این روش کمترین آسیب را به بدن خواهد رساند. این اقدامات به شرح ذیل است:

 • بعد از تزریق باید داروهای انعقاد خون را همچنان مصرف نکنید. این داروها عبارتند از آسپرین، وارفارین، ایبوپروفن و …
 • بعد از تزریق به هیچ عنوان به سمت انجام ورز شهای سنگین یا فعالیت های بدنی سنگین نروید . به هیچ عنوان خم نشده و وسیله سنگینی را از روی زمین برندارید.
 • بهتر است محل زخم را بعد از گذشت یک هفته با محلول پراکسید هیدروژن شستشو دهید تا دچار عفونت نشود.
 • معمولا درد و تورم بعد از گذشت چند روز و به مرور زمان کاهش می یابد. می توانید از داروهای مسکن در این چند روز استفاده نمایید.
 • برای جلوگیری از عفونت باید داروهای انتی بیوتیک را سر موقع و به صورت منظم مصرف نمایید.

کلام آخر

اینکه آیا تزریق چربی ضرر دارد یکی از سوالت رایجی است که غالبا در مورد تمامی روش های زیبایی و جوانسازی پرسیده می شود. عدم اطلاع از نحوه تزریق و مراقبت های قبل و بعد از آن می تواند این باعث پرسیدن این پرسش شود. پس بهتر است قبل از انجام هر عمل زیبایی در مورد آن عمل اطلاعات کافی را کسب نمایید. ما در این مقاله سعی نمودیم در خصوص تزریق چربی، نحوه تزریق، مراقبت های قبل و بعد از آن و عوارض احتمالی این روش توضیحات کاملی را ارائه دهیم. با انتخاب و مراجعه به بهترین پزشک و کلینیک در این زمینه می توان تمامی این مراحل را به آسانی و با کمترین آسیب و عارضه پشت سر گذاشت.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)