تزریق بوتاکس در بارداری

تزریق بوتاکس در بارداری 54798923112540

در دوران بارداری نگرانی هایی در خصوص انجام عمل های زیبایی از جمله بوتاکس و تاثیر آن ها در سلامت جنین وجود دارد. تزریق بوتاکس در بارداری موضوعی است که ممکن است برای بسیاری از مادران پیش آید. معمولا در این دوران که حساس ترین دوران زندگی هر خانم می باشد، ممکن است فرآورده های شیمیایی بر روی جنین تاثیر نامطلوبی داشته باشد. همچنین خود مادر نیز در این مدت تغییرات پوستی مانند تورم صورت و بدن، افزایش یا کاهش وزن و … را تجربه می کنند. بنابراین نمی توان دقیقا نیاز به این نوع عمل ها مانند بوتاکس را  تشخیص داد. با توجه به تغییرات هورمونی شدید در این بازه زمانی و همراه شدن مواد شیمیایی این عمل های زیبایی می تواند سلامت جنین را به خطر بیاندازد. بنابراین توصیه می شود تا بعد از زایمان و تثبیت وضعیت پوست از انجام این گونه عمل های زیبایی اجتناب نمایید.

تزریق بوتاکس در بارداری 8794565221200بوتاکس چیست و چه عوارضی دارد

یکی از سوالات مهمی که ممکن است مطرح شود این است که بوتاکس از چه موادی تشکیل شده و چه عوارضی بعد از آن در انتظار فرد می باشد. بوتاکس از نوعی سم که توسط باکتری بوتولیسم تولید می شود تشکیل می شود. این سم در صورت تزریق،باعث غیر فعال و فلج شدن ناحیه می شود. برای تزریق بوتاکس از دوز پایین این سم استفاده می شود. این سم می تواند عضلات و ماهیچه های صورت را غیر فعال و یا عصب ها را مسدود نموده و به مرور زمان چین و چروک ها را از بین ببرد. یکی از شایع ترین عوارض این نوع درمان را می توان کبودی و درد خفیف نام برد که معمولا با مصرف مسکن های ساده برطرف می شود. نباید محل تزریق مالش داده شود و فرد بعد از تزریق نباید دراز بکشد. این عوارض بسیار محدود بوده و سریعا برطرف می شود.

بررسی تزریق بوتاکس در دوران بارداری

عموما اطلاعات در بازه عوارض عمل های زیبایی یا هر نوع جراحی دیگری بر روی مادران باردار بسیار محدود و در مواقعی هیچ اطلاعاتی در دست نیست. علت این امر به وضعیت مادر و جنین در این دوران برمی گردد. چون برای انجام تحقیقات و مشاهده نتیجه آن، باید سلامت مادر و جنین را به خطر بیاندازیم. معمولا کمتر مادری اجازه خواهد داد این اتفاق بیافتد. به همین دلیل توصیه می شود که تحقیقات در این زمینه به بعد از زایمان موکول شود تا خطری برای جنین نداشته باشد. به همین دلیل است که معمولا زمانی به پزشک مجوز تجویز دارو یا انجام هر روش درمانی داده می شود که مطمئن باشیم سود آن از خطر احتمالی بسیار بیشتر است. در این دوران حساس نیز به مادران باردار توصیه می شود به دلیل ناشناخته بودن تاثیر داروی بوتاکس بر وضعیت جنین، از انجام این کار خودداری نمایند.

تزریق بوتاکس بعد از زایمان

بعد از زایمان دو حالت پیش خواهد آمد. اینکه کودک از شیرمادر تغذیه نماید یا اینکه از شیرخشک یا غذاهای کمکی به کودک داده شود. در زمانی که کودک از شیر مادر تغذیه نماید نیز به دلیل احتمال وارد نمودن آسیب به کودک بعد از تزریق بوتاکس، تحقیقاتی انجام نشده است. بنابراین در این خصوص نیز اطلاعات چندانی در دست نیست. در زمانی که کودک از شیر مادر تغذیه نمی کند، تزریق بوتاکس می تواند غیر مضر بوده و مادر با خیال راحت می تواند این کار را انجام دهد. هر چند از مادر خواسته می شود تا چند ماه بعد از زایمان و برگشتن بدن و صورت به حالت عادی اینکار را انجام ندهد. زیرا ممکن است نقاطی از صورت نیاز به تزریق داشته باشند که رد اثر ورم بدن و صورت، قابل شناسایی نباشند. پس بهترین حالت چند ماه بعد از زایمان و در صورتی که کودک از شیر مادر تغذیه ننماید.

تزریق بوتاکس در بارداری 521987456330

بارداری پس از تزریق بوتاکس

در صورتی که قصد بارداری دارید، بهتر است از تزریق بوتاکس صرفنظر نمایید. همانطور که گفته شد این دوران بسیار حساس و سرنوشت ساز برای جنین می باشد. کوچکترین خطایی در این دوران می تواند باعث پشیمانی های زیادی در آینده کودک شود. بنابراین برای اینکه این دوران را بدون استرس و نگرانی از انجام بوتاکس سپری نمایید، بهتر است از انجام هر اقدام زیبایی که سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد، خودداری نمایید. چون اطلاعاتی از نقش تزریق بوتاکس در بارداری در دست نیست، توصیه می شود تا پایان اثرات دارو از باردار شدن خودداری شود. این دوران بهتر است فاصله 4 ماهه را با هم داشته باشند. زیرا معمولا ماندگاری داروی بوتاکس بین 4 تا 6 ماه می باشد. طبق آزمایشاتی که بر روی حیوانات انجام شده است، تزریق بوتاکس می تواند باعث عوارضی مانند محدودیت در رشد جنین، وزن کم در زمان تولد، زایمان زود رس و یا تاخیر در رشد گزارش شده است. هر چند این مطالعات در مورد حیوانات بوده و قابل تعمیم به جنین انسان نیست، ولی بهتر است این موارد را در نظر داشته باشید

اطلاع از بارداری بعد از تزریق بوتاکس

این مورد ممکن است برای بسیاری از مادران پیش آید، بدون اطلاع از بارداری بیمار برای تزریق بوتاکس اقدام نماید. در این صورت بهتر است در مراجعه به پزشک زنان و زایمان از این مورد ،پزشک را آگاه نمایید. با توجه به اینکه نمی شود هیچگونه اقدامی در این زمینه انجام شود، پزشک می تواند با انجام راهنمایی ها و مشاوره های لازم ، از بروز مشکلات احتمالی خودداری نماید. در هر صورت بهتر است که استرس و نگرانی را از خود دور نموده و به توصیه ها و نکات مطرح شده توسط پزشک عمل کنید..

کلام آخر

تزریق بوتاکس در بارداری یکی از مقوله های علمی است که با توجه به شرایط حساس این دوران، اطلاعات زیادی از نتیجه آن در دست نیست. برای انجام هز آزمایشی ممکن است خطری برای جنین پیش آید. ولی در هر صورت تزریق بوتاکس در این دوران توصیه نمی شود و مادر باردار مجاز به انجام این روش نیست. بهتر است تزریق بوتاکس را به پس از زایمان موکول نمایید. آ ن هم در صورتی که کودک از شیر مادر تغذیه ننماید. در صورت تغذیه با شیر مادر توصیه می شود همچنان این نوع عمل انجام نگردد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)