تزریق بوتاکس در کف دست

تزریق بوتاکس در کف دست 554512165845120

یکی از روش های نوین برای درمان اختلال تعریق کف دست، تزریق بوتاکس در کف دست است.. برخی افراد، مبتلا به نوعی اختلال به نام هایپرهیدروز می باشند. در این اختلال، کف دستان فرد به صورت غیر عادی عرق می کند. چنانچه این افراد به پزشک متخصص مراجعه کنند، ممکن است داروهایی برای وی تجویز نماید؛ اما اگر این داروها تأثیر گذار نباشند تزریق کف دست، استفاده می شود. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به این اختلال مبتلا می باشید مطالعه این مقاله را از دست ندهید. با مطالعه این مطلب می توانید با این روش آشنا شده و در صورت نیاز، نسبت به انجام آن اقدام کنید.

تزریق بوتاکس در کف دست 48768656363200454

نحوه عملکرد بوتاکس در کف دست

تعریق بدن به صورت عادی زمانی اتفاق می افتد که دمای بدن افزایش یافته باشد. در این شرایط، سیستم اعصاب بدن به غدد تعریق دستور می دهد تا تولید عرق کرده و دمای بدن را کاهش دهند. در برخی افراد، اعصاب مربوط به غدد تعریق از فعالیت بیشتری برخوردار بوده و به همین سبب در حالت عادی نیز ممکن است در قسمت دست و یا پا، با تعریق زیادی مواجه شوند. در این حالت از روش تزریق بوتاکس استفاده می شود. این روش که در سال های اخیر به عنوان بهترین روش جلوگیری از تعریق دست شناخته می شود، باعث فلج شدن اعصاب غدد تعریق در بخش تزریق شده، می گردد.

ماده ای که از آن به عنوان بوتاکس یاد می شود در واقع همان باکتری موجود در کنسور است. این ماده باعث مسمویت شده و ایجاد بوتولیسم می کند. با ایجاد بوتولیسم در اعصاب غدد تعریق، این اعصاب فلج شده و سیگنالی مبنی بر تولید عرق را صادر نمی کنند. به این ترتیب تعریق کف دست درمان می شود. لازم به ذکر است  عملکرد بوتاکس فقط در بخشی اثر دارد  که تزریق انجام شده است.

نکات مهم در تزریق بوتاکس در کف دست

شاید به نظر برسد که تزریق بوتاکس، روشی بسیار ساده برای درمان تعریق دست می باشد؛ اما باید عنوان کنیم که با وجود سادگی، در این درمان هم محدودیت هایی وجود دارد. باید قبل از انجام این درمان با این محدودیت ها و نکات مهم آن آشنا شوید. این نکات عبارتند از:

عدم استفاده برای زنان باردار و شیرده

تزریق بوتاکس برای افرادی که دچار اختلال هایپر هیدروز شده اند تجویز می گردد. البته در این موارد نیز محدودیت هایی وجود دارد و تمامی افراد نمی توانند از این درمان استفاده کنند. از جمله افرادی که شامل این محدودیت ها می شوند زنان باردار و شیرده می باشند. داروی بوتولینوم برای بانوانی که بارداری هستند و یا شیرده می باشند به عنوان داروی دسته C محسوب می شود. از این رو نباید برای آنها از تزریق کف دست استفاده شود. زیرا ممکن است بر جنین تأثیر منفی گذاشته و منجر به مرک و یا سقط شود.

بررسی عدم حساسیت به بوتولینوم

برخی افراد نسبت به برخی داروها حساسیت دارند. بنابراین توصیه می شود قبل از اقدام به تزریق در کف دست، مطمئن شوید که نسبت به آن حساسیتی ندارید.

توجه به حرفه ای که بیمار در آن فعالیت می کند

از آن جایی که دست جزو اعضای پرکار بدن است باید به کاری که در آن مشغول هستید توجه داشته باشید. پزشکان در مواردی که فرد بیمار در مشغله ای فعالیت داشته باشد که به حرکت و قدرت دست ها نیاز داشته باشد توصیه می کنند ابتدا تزریق در کف دستی انجام شود که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب عوراض بعدی تزریق مشخص شده و می توان در جلسات دیگری تزریق کف دست غالب را انجام داد.

عوارض تزریق بوتاکس در کف دست

در بررسی عوارض این درمان، باید چنین گفت که به دلیل این که تزریق در کف دست، عوارض آن چنانی ندارد می توان آن را به عنوان بهترین روش جلوگیری از تعریق دست معرفی کرد. در تحقیقات انجام شده و طبق تجربیات به دست آمده، عوارض این دارو به شرح زیر توصیف شده است:

 • کبودی: تزریق بوتاکس در کف دست، با استفاده از سرنگ هایی انجام می شود. چند نقطه از کف دست مشخص شده و ماده به این مکان ها تزریق می گردد. به این ترتیب در این نقاط، کبودی ها و قرمزی ایجاد می شود. البته باید گفت که این علائم به سرعت رفع شده و اثری از آن ها نخواهد ماند.
 • تعریق در نقاط دیگر بدن: در برخی از موارد، تزریق باعث می شود تا تعریق در کف دست از بین برود؛ اما این موضوع باعث افزایش تعریق در نقاط دیگر بدن نظیر زیر بغل و … می شود. این عارضه در تمامی افراد تحت درمان، بروز نمی کند. احتمال این که با چنین عوارضی روبرو شوید بسیار اندک است.
 • واکنش های آلرژیک: در موارد بسیار نادری، ممکن است فرد درمان شده دچار واکنش های آلرژیک گردد. یکی از این واکنش ها، واکنش هیپرمی می باشد.
 • ضعف در عضلات دست: یکی دیگر از عوارض تزریق کف دست، بروز ضعف در عضلات دست می باشد. این درمان ممکن است باعث آتروفی عضلات شود که به مرور زمان برطرف می شود.
 • تورم: عارضه دیگر این درمان، تورم است در این افراد به دلیل این که خون در زیر پوست لخته می شود شاهد تورم خواهیم بود.

تزریق بوتاکس در کف دست 546464646588868952

حال که با عوارض این درمان آشنا شدید باید از این موضوع نیز اطلاع داشته باشید که این عوارض در صورتی بروز می کند که از مواد نامعتبر استفاده شود. استفاده از داروهای ارزان یا غیر مجاز و همچنین تزریق به دست افراد ناشی، باعث بروز این عوارض می شود.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس دست

تزریق بوتاکس که بهترین روش برای جلوگیری از تعریق کف دست است به عنوان یک درمان بی خطر تلقی می شود. این درمان در مدت زمان بسیار کمی انجام می شود. اگر برای این کار به یک مرکز درمانی معتبر مراجعه کرده و از یک پزشک متخصص کمک بگیرید می توانید بدون هیچ استرسی در مطب حاضر شده و درمان را انجام دهید. این درمان به هیچ آمادگی قبلی نیاز نداشته و به راحتی قابل اجرا است.

مراقبت های بعد از بوتاکس کف دست

بعد از این که تزریق کف دست انجام شد باید یک سری مراقبت ها انجام شود تا درمان با موفقیت همراه باشد. این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

 • در روزی که تزریق بوتاکس در کف دست های خود انجام داده اید می توانید کار کرده و به فعالیت های روزمره بپردازید. فقط در انجام ورزش و یا کار سنگین دقت کنید. این کار ممکن است باعث فشار به محل تزریق شده و ممکن است با درد همراه باشد.
 • توصیه می شود بعد از انجام درمان، در رژیم غذایی خود از غذاهای چرب استفاده نکنید.
 • از خوردن کلم بروکلی، سیر، کاری، قهوه، مارچوبه و پیاز سفید خودداری نمایید.
 • سبزیجات برگ دار می توانند بسیار مفید باشد.
 • از مصرف الکل پرهیز کنید.
 • ورزش می تواند در کاهش استرس شما تأثیر مثبتی داشته باشد.

ماندگاری بوتاکس کف دست

ماندگاری بوتاکس کف دست به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوام می توانند باعث افزایش یا کاهش میزان ماندگاری بوتاکس شوند. با پایان یافتن ماندگاری بوتاکس باید دوباره برای انجام آن به پزشک مراجعه نمایید. عوامل مؤثر بر ماندگاری بوتاکس در کف دست به شرح زیر هستند:

 • پزشک و کلینیک: امروزه در کلینیک های مختلفی، پزشکان اقدام به انجام این درمان می کنند. مهم است که شما در کدام کلینیک و توسط کدام پزشک ترزیق کف دست را انجام دهید. زیرا تخصص و تبحر پزشک و همچنین تجهیزات موجود در کلینیک، بر روند درمان و موفقیت آمیز بودن آن تأثیر مستقیم دارد.
 • کیفیت ماده تزریق شده: این درمان به خودی خود به عنوان بهترین روش جلوگیری از تعریق دست شناخته نشده است. طبق تحقیقات انجام شده گفته می شود این درمان در 80 تا 90 درصد بیماران پاسخ داده و هایپر هیدروز را درمان می کند. این در حالتی است که از مواد و داروهای غیر مجاز استفاده نشده و کیفیت ماده تزریقی قابل تأیید باشد.

اما در حالت کلی می توان گفت که دوام و ماندگاری بوتاکس در کف دست از 6 ماه تا 12 ماه، متغیر است. اگر بعد از این مدت پزشک تشخیص دهد که نیاز به تزریق دوباره است می توان به راحتی آن را تمدید کرد.

هزینه تزریق بوتاکس در کف دست

هزینه تزریق کف دست، بسیار مناسب است و افراد می توانند آن را بدون هیچ دغدغه ای انجام دهند. حمایت شرکت های بیمه از این درمان نیز عامل دیگری است که باعث شده تا مبتلایان به تعریق کف دست، بدون هیچ مشکلی نسبت به انجام این درمان اقدام کنند. در هزینه تزریق بوتاکس در کف دست، عواملی همچون پزشک منتخب، تعداد  تزریق و همچنین نوع بوتاکس تزریق شده نیز تأثیر  دارند. چنانچه بوتاکس تزریق شده دارای کیفیت خوبی باشد حتماً هزینه بالاتری نیز خواهد داشت. تعداد تزریقات نیز اگر بیشتر باشد موجب افزایش هزینه ها می شود. پزشکانی که در مراکز معتبر، فعالیت دارند و از تجربه و دانش بالایی برخوردار می باشند هزینه نسبتاً بالاتری دریافت خواهند کرد. با وجود بالاتر بودن هزینه ها، توصیه می شود از ماده بوتاکس با کیفیت استفاده کرده و پزشکی حاذق را برای درمان، انتخاب نمایید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)