جراحی چال گونه چگونه است

جراحی چال گونه 215493854121123

یکی از جذابیت های صورت افراد، وجود چال گونه است. می خواهیم در این مقاله توضیحاتی در خصوص اینکه جراحی چال گونه چگونه است و چگونه انجام می شود، بدهیم. این جراحی بسیار ساده و سرپایی انجام می شود. مدت زمان انجام این نوع عمل بیش از چند دقیقه نبوده و نیازی به بستری در بیمارستان یا کلینیک نیم باشد. فردبعد از عمل می تواند به منزل بازگشته و فعالیت های خود را از سربگیرد. اوایل جراحی این چال چه در حالت خنده و ساکن در صورت ایجاد می شود. بعد از گذشت مدتی که پوست حالت الاستیک و کشسانی خود را از دست داد، تنها در زمان خنده این چال بر روی صورت ظاهر می شود. می توان گفت ماندگاری این روش بین یک تا دو سال می باشد. این جراحی برای همه افراد انجام می شود، ولی در صورتهای گوشتی و پرحجم  ممکن است نتیجه دلخواه بدست نیاید.

جراحی چال گونه  2548451211456نحوه انجام جراحی چال گونه

برای انجام این جراحی از ابزاز نمونه برداری استفاده می شود. به طوری که این وسیله در ناحیه گونه و از طرف بافت داخلی آن وارد شده و با حرکت چرخشی مقداری از بافت گونه به همراه بافت چری و عضله را برداشت می کند. با این روش یک مقدار گرد از داخل گونه کم شده و بدون اینکه آسیبی به پوست وارد شود، یک سوراخ با عمق کم در داخل پوست ایجاد می شود. برای بستن مقدار شکافته شده در اثر جراحی، بخیه های جذبی استفاده می گردد. به صورتی که این بخیه ها از داخل پوست گونه سمت شکافته شده را می بندند. به مرور زمان این قسمت ترمیم و بخیه ها جذب می شوند. به این ترتیب چاله ای در گونه ایجاد می گردد. این چال تا دو هفته در حالت ساکن نیز دیده می شود و پس از آن فقط در زمان خندیدن، مشخص می شود.

مراقبت های قبل از جراحی چال گونه

برای کسب بهترین نتیجه نیاز است مراقبت های قبل از جراحی را جدی گرفته و عمل نمایید. در این قسمت این مراقبت ها را توضیح می دهیم:

  • نیاز است قبل از جراحی و 6 ساعت مانده به آن از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید.
  • عدم استعمال دخانیات بخصوص سیگار از دو هفته قبل و 2 هفته بعد از جراحی توصیه می شود.
  • مصرف مشوربات الکلی را یک هفته مانده به جراحی قطع کنید.
  • به این علت که بخیه ها و شکاف در داخل دهان ایجاد می شود، رعایت بهداشت دهان و دندان تاکید می گردد.
  • برای رفع درد احتمالی بهتر است قبل از جراحی از داروهایی مانند استامینوفن استفاده کنید.
  • در روز جراحی به هیچ عنوان آرایش نکنید.

مراقبت های بعد از جراحی چال گونه

همانطور که مراقبت های قبل از جراحی اهمیت دارد، مراقبت های بعد از جراحی نیز حائز اهمیت زیادی می باشد. اهم این مراقبت ها به شرح ذیل است:

از آنجاییکه این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، تا زمانی که کاملا به هوش نیامده اید، از خوردن و نوشیدن غذاهای سرد و گرم بپرهیزید. زیرا عدم وجود حس لامسه می تواند باعث رسیدن آسیب به بدن شود.

نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار دقیق تر از گذشته دارید. حداقل به مدت دو هفته پس از جراحی نیاز است توصیه های ایمنی را جدی بگیرید.

برای شستشوی دهان از دهانشویه حاوی کلرهگزیرین استفاده نمایید. این دهانشویه بلافاصله بعد از خوردن غذا توصیه می شود.

برای جلوگیری از عفونت از داروهای آنتی بیوتیک که توسط پزشک تجویز شده است، مصرف نمایدد.

تورم و درد بعد از جراحی یک امر طبیعی است. می توانید برای کاهش درد از مسکن ها استفاده نموده و برای کاهش تورم، کمپرس یخ مفید می باشد. در صورتی که این موارد استمرار داشت ، نیاز است با پزشک خود ملاقات داشته باشید.

از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و بلند کردن اجسام سنگین به شدت خودداری نمایید. این فعالیت ها باعث افزایش گردش خون در بدن و بالا رفتن میزان کبودی و نیز آسیب به بخیه ها خواهد شد.

جراحی چال گونه  54645648574865421عوارض جراحی چال گونه

تا این قسمت در خصوص اینکه جراحی چال گونه چگونه است، و مراقبت های قبل و بعد از جراحی توضیحات لازم داده شد. بهتر است در این قسمت با عوارض احتمالی این جراحی نیز آشنا شوید. معمولا این گونه جراحی ها کم تهاجم بوده و به این علت نیز عوارض کمتری، بیمار را تهدید می کند. از جمله این عوارض می توان به عفونت و احتمال خونریزی از محل برش اشاره کرد. عفونت محل زخم چون در داخل دهان می باشد، احتمال دارد در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رخ دهد. احتمال خونریزی نیز به هیمن علت چون در ناحیه داخلی دهان می باشد، محتمل است. همچنین برداشتن وسایل سنگین یا انجام فعالیت های بدنی سخت می تواند این مشکل را بوجود آورد. تورم و کبودی نیز در حد ناچیز ممکن است در روی صورت پدیدار شود که می توان با کمپرس یخ این مشکل را برطرف نمود.

هزینه جراحی چال گونه چگونه است

هزینه جراحی ها معمولا به سه عامل بستگی دارد: دستمزد جراح، کلینیکی که بیمار مراجعه نموده و داروهایی که در حین جراحی مصرف می شود. در صورتی که به بهترین جراح چال گونه مراجعه نمایید، باید پرداخت هزینه بیشتری را متقبل شوید. در عوض نتیجه بهتری را خواهید گرفت. کلینیکی که بیمار مراجعه می کند نیز در هزینه ها تاثیر گذار است. در صورتی که به بهترین و مجهزترین کلینیک مراجعه شود، می توان از امکانات این گونه مراکز مانند امکانات مدرن و به روز ، کادر پزشکی و جراحی حرفه ای و متبحر و فضای مناسب برخوردار شوید. چون این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، می توان گفت به داروهای بیشتری نیز نیاز است و هزینه های پرستاری و پزشکی اتاق عمل را نیز باید به حساب آورد.

کلام آخر

چال گونه یکی از ملاک های جذابیت در بسیاری از افراد به شمار می رود. در این مقاله در خصوص اینکه جراحی چال گونه چگونه است؟ مراقبت های قبل و بعد از آن و نیز عوارض این جراحی صحبت شد. باید گفت این جراحی بسیار ساده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. مراقبت خاصی نیز نیاز ندارد، فقط باید مراقب عفونت و خونریزی از محل زخم باشید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)