انواع جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود

انواع جراحی زیبایی گوش 2510347896520

اتوپلاستی ترمیمی، جراحی کوچک کردن گوش، زیبایی گوش و … از انواع جراحی گوش به حساب می آیند. انواع جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود، سوال بسیاری از افرادی است که می خواهند هر یک از موارد بالا را انجام دهند. باید گفت جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی برای تغییر حالت و سایز گوش به کار می رود. گوش های برجسته و بزرگ، گوش هایی که بیرون زده اند و یا عدم تقارن در گوش ها را می توان با این روش درمانی اصلاح نمود. این روش ها باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شده و مشکل حضور در اجتماع برایشان مرتفع می گردد. در این مقاله می خواهیم با انواع روش های زیبایی گوش آشنا شده و کاندیداهای مناسب برای این روش زیبایی و در عین حال درمانی را معرفی نماییم.  با مراقبت های قبل و بعد و نیز عوارض این روش زیبایی اطلاعات بیشتری کسب نماییم.

انواع اختلالاتی که نیاز به جراحی زیبایی گوش دارند

عموما اختلالاتی که باعث نیاز فرد به اتوپلاستی می شود، مادرزادی هستند. بعضی از این اختلالات ارثی و ژنتیکی می باشند، به عنوان مثال پدر یا مادر یا هر دو دارای گوش های برجسته می باشند. در برخی موارد نیز ممکن است فرد به صورت مادرزادی دارای گوش های بزرگ و یا خیلی کوچک باشد. مورد دیگر عدم تناسب محل قرار گرفتن و یا اندازه گوش با سر فرد است. در این صورت باید موقعیت و حالت گوش ترمیم و اصلاح شود. در موارد دیگر که بیشتر جنبه درمانی نیز خواهد داشت، آسیبی است که به گوش فرد وارد می شود. در اثر این آسیب یا شنوایی فرد نیز تحت تاثیر قرار می گیرد یا اینکه فقط حالت گوش تغییر می کند. احتمال دارد فرد در اثر تصادف و یا سانحه دچار عارضه ای در گوش خود شده باشد که با انجام اتوپلاستی حالت طبیعی خود را باز خواهد یافت.

انواع جراحی زیبایی گوش 2510347896520کاندیداهای مناسب برای جراحی زیبایی گوش

نمی توان گفت این جراحی برای همه افراد مناسب است. زیرا ضرورت انجام این جراحی بر عهده پزشک می باشد. انتخاب بهترین پزشک و جراح در این زمینه منجر به کسب بهترین نتیجه ممکن خواهد شد. حال باید گفت برای این جراحی باید فرد شرایطی داشته باشد تا کاندید مناسب شناخته شود. این شرایط به شرح زیر است:

  • داشتن سلامت کامل جسمی و عدم ابتلا به بیماری های مزمن درمان نشده گوش
  • حداقل سن 5 سال برای مقاومت کافی غضروف گوش و همکاری لازم با پزشک برای مراقبت های قبل و بعد از جراحی
  • عدم اعتیاد به دخانیات یا مصرف سیگار برای جلوگیری از عفونت محل جراحی و التهاب بیش از اندازه محل

رعایت نکات قبل از جراحی زیبایی گوش

در اولین جلسه مشاوره و معاینه پزشک از بیمار می خواهد تا آزمایشاتی را انجام دهد. بررسی این آزمایشات و پارامترهای موجود در آن، برای ادامه روند درمان نیاز است. بهتر است در این جلسه سابقه پزشکی بیمار نیز بیان شود. بیماری هایی که قبلا داشته و یا در حاضر حاضر مبتلا می باشد. همچنین داروهایی که فرد مصرف می کند، حتی داروهای گیاهی نیز بهتر است توضیح داده شود. ممکن است نیاز باشد تعدادی از این داروها قطع و یا تنظیم شوند. در روز جراحی این آزمایشات باید همراه بیمار باشد. همچنین لازم است بیمار دو هفته قبل از جراحی، مصرف دخانیات را ترک نماید تا احتمال التهاب و عفونت کمتر شود. مصرف داروهای ضدالتهاب و مکمل های دارویی که انعقاد کننده خون می باشند باید قطع شود. زیرا این داروها به علت رقیق کردن خون باعث خونریزی در حین جراحی یا بعد از آن می شود.

    آشنایی با انواع روش های جراحی زیبایی گوش

برای اینکه بدانیم انواع جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود باید تعریف کاملی از جراحی زیبایی گوش بیان شود. اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، شامل تغییر شکل ، سایز و محل قرار گرفتن یک یا هر دو گوش می باشد. می توان با این روش سایز لاله گوش را نیز کوچک نمود. همچنین برای افرادی که می خواهند حالت گوش را تغییر دهند مانند گوش گل کلمی در کشتی گیران، این روش مناسب می باشد. بعد از اصلاحات اعتماد به نفس از دست رفته فرد بازخواهد گشت و به راحتی در جوامع و اجتماعات حاضر می شود. در این قسمت می خواهیم انواع روش های زیبایی گوش را بررسی نماییم:

  اتوپلاستی ترمیمی

اتوپلاستی ترمیمی تحت بیهوشی عمومی برای کودکان و بی حسی موضعی برای بزرگسالان قابل انجام می باشد. در این روش ابتدا جراح برشی در پشت گوش ایجاد می کند تا به غضروف گوش دسترسی داشته باشد. در این زمان غضروف را تغییر شکل داده و پوست اضافه را برش می دهد. به عنوان مثال گوش را بیشتر به سمت سر نزدیک می کنند و از بخیه های جذبی برای بستن محل برش استفاده می کنند. این جراحی بسته به میزان اصلاحات بین 1 تا 2 ساعت طول خواهد کشید. هدف در این نوع اتوپلاستی تغییر حالت گوش می باشد. بیشترین نقص مادرزادی که با این روش اصلاح می شود، میکروتیا می باشد. تقریبا در هر ده هزار تولد، سه نوزاد با این عارضه متولد می شوند. برای جراحاتی که در اثر سوختگی، پارگی و سوراخ شدگی گوش ایجاد شده است نیز این روش مناسب است.

جراحی گوش های بیرون زده

در این نوع جراحی نیز ابتدا در پشت گوش برشی داده می شود. سپس غضروف و پوست اضافه را برش و گوش ها را به سر نزدیک می نمایند. از روش های مختلفی برای جراحی گوش برجسته استفاده می شود. اینکه  انواع جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود بستگی به میزان تغییرات دارد. برای گوش های برجسته از دو تکنیک استفاده می شود که شامل تغییر شکل غضروف یا برش غضروف می باشد. هر دو روش را توضیح خواهیم داد:

برش غضروف

در این روش ابتدا برشی در پشت گوش ایجاد می شود. بعد از دسترسی به غضروف، آن را نیز برش می دهند. اصلاحات می تواند شامل اضافه کردن یا جدا کردن بافت می باشد. این تصمیم بستگی به تصمیم جراح و وضعیت کلی گوش بیمار دارد.  در این روش جای برش ها را به سختی می توان مشاهده نمود، چون در پشت گوش ایجاد شده اند.

انواع جراحی زیبایی گوش 79895552320520تغییر شکل غضروف

در این حالت نیازی به برش غضروف و یا بافت موجود نمی باشد. می خواهیم انحنای طبیعی گوش ایجاد شده و تغییر شکل لازم داده شود. بنابراین با استفاده از بخیه ها می توان این کار را انجام داد و شکل غضروف را اصلاح نمود. این روش غیر تهاجمی می باشد، زیرا برشی در گوش ایجاد نمی شود.

اتوپلاستی کوچک کردن گوش

برخی از افراد به صورت مادرزادی با گوش های بزرگ به دنیا می آیند. این نقیصه با افزایش سن کودک بیشتر جلب توجه خواهد کرد. یکی از کاربردهای اتوپلاستی، برای کوچک کردن گوش های بزرگ است. برای اینکه بدانیم انواع جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود بهتر است با نحوه انجام این تکنیک نیز آشنا شویم. این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. اتوپلاستی کوچک کردن گوش با هدف کوچک نمودن لاله گوش انجام می شود که برای افراد بالغ و کودکان قابل انجام است. در این روش پزشک، غضروف و پوست اضافی را برداشته و سایز گوش را کوچک تر و طبیعی تر می نماید. در بسیاری از موارد ممکن است گوش فرد حالت برجسته نیز داشته باشد. در این صورت هر دو جراحی همزمان انجام می شود. هم سایز گوش کوچک می شود. هم تقارن و تناسب بین گوش ها و سر ایجاد می شود.

جراحی زیبایی لاله گوش

یکی از روش های زیبایی گوش، جراحی لاله گوش است. در برخی موارد لاله گوش در اثر کشیدگی یا پارگی نیاز به ترمیم دارد. به عنوان مثال فرد در زمان سوراخ نمودن گوش دچار کشیدگی سوراخ شده و یا گوش پاره می شود. این مورد بیشتر برای خانم ها که از گوشواره استفاده می کنند و نیاز به سوراخ کردن گوش خود دارند اتفاق می افتد. بنابراین با این روش این اشکالات اصلاح و فرد دوباره می تواند از گوشواره استفاده نماید. روش انجام کار به این صورت است که ابتدا محل جراحی بی حس می شود. سپس کشیدگی ایجاد شده و یا پارگی بخیه زده شده و مشکل برطرف می شود. اغلب از بخیه های جذبی استفاده می شود، در غیر این صورت بعد از یک هفته می توانید برای کشیدن بخیه به پزشک مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

تا این قسمت توضیح داده شد که انواع جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود. بعد از جراحی نیاز است مراقبت هایی صورت گیرد تا نتیجه بدست آمده به دلخواه فرد باشد. به مدت یک ماه باید فرد از هر گونه فعالیتی که مربوط به ناحیه جراحی می باشد، پرهیز نماید. مدت زمان نقاهت برای این نوع جراحی برای افراد بالغ 5 روز و برای کودکان یک هفته است. در صورتی که جراحی برای کودکان انجام شود، باید مراقبت های بعد از آن بیشتر باشد.

کلام آخر

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش برای اهداف مختلفی مانند کوچک کردن لاله گوش، اصلاح گوش های برجسته و بزرگ، پارگی لاله گوش و … کاربرد دارد. در این مقاله توضیح دادیم که انواع جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود. در نهایت باید گفت برای کسب بهترین نتیجه نیاز است در انتخاب جراح دقت نموده و مراقبت های قبل و بعد از جراحی را جدی بگیرید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)