آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است 56454544158889

اگر شما هم جزو افرادی هستید که میگرن را تجربه کرده اید و دنبال راه درمان می باشید ممکن است این سوال را داشته باشید آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است؟ آیا می توان با این روش درمانی غیر تهاجمی و ایمن، این بیماری آزاردهنده را درمان نمود؟ میگرن یکی از بیماری هایی است که در آن فرد دچار سردردهای شدیدی می شود و عموما به مسکن و داروهای تسکین دهنده درد جوابی نمی دهد. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که آیا بوتاکس می تواند یک روش درمانی بلند مدت باشد یا خیر. بوتاکس از نوعی سم ساخته شده است که با ورود به بدن، عضلات و عصب ناحیه تزریق را از کار می اندازد. به این ترتیب برخی از پیام های شیمیایی مغز به اعصاب نرسیده و باعث فلج شدن موقتی آن ناحیه خواهد شد. البته باید دوز مناسب این سم وارد بدن شود.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است 56454544158889سردرد های میگرنی

میگرن یک نوع بیماری نورولوژیک و عصبی است که برای بسیاری از افراد طاقت فرسا و بسیار آزاردهنده می باشد. این سردردها با علایمی مانند تهوع، مشکل در صحبت کردن، بی حسی و یا مورمور شدن در بازوها، دست ها و یا پاها و در نهایت حساسیت به نور و صدا همراه هستند. میگرن یک نوع بیماری ارثی است و می تواند از دوران کودکی با فرد همراه باشد. عموما خانم ها بیشتر از آقایان در معرض این بیماری قرار دارند. این بیماری ممکن است از 4 ساعت تا 72 ساعت فرد را درگیر می نماید. در صورتی که درمان های لازم نیز انجام نشود بیمار از فعالیت های روزمره خود باز مانده و قادر به هیچ کاری نخواهد بود. درمان های مختلفی برای میگرن وجود دارد که تزریق بوتاکس می تواند یکی از این روش ها باشد. البته پارامترهایی مانند سن، شدت بیماری، دفعات درگیری و … بررسی خواهد شد.

 

آیا تزریق بوتاکس برای میگرن مفید است

بوتاکس عموما برای از بین بردن چین و چروک ها و خطوط صورت کاربرد دارد. شاید این سوال هم برای شما پیش آمده که آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است؟ باید گفت با توجه به پژوهش های انجام شده تاکنون تزریق بوتاکس در این افراد باعث شده تعداد روزهایی که سردرد میگرنی داشته اند، کاهش یافته است. مسدود شدن انتقال دهنده های عصبی از مغز باعث این تغییر رفتار شده است. ماده تشکیل دهنده بوتاکس با فلج کردن و بستن راه انتقال دهنده ها مانع ارسال این پیام ها با ناحیه ای می شود که تزریق در آن قسمت انجام شده است و این علت کاهش درد میگرنی است. زیرا بیشتر سردردهای میگرنی عصبی بوده و به همین دلیل به این روش درمانی پاسخ خواهد داد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که بوتاکس باید در چند مرحله تزریق شود تا نتیجه دلخواه بدست آید.

 نحوه تزریق بوتاکس برای رفع سردرد های میگرنی

در پاسخ به این سوال که آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است؟ نتیجه گیری کردیم که جواب این سوال مثبت است. ولی نحوه درمان به چه شکل می باشد را در این قسمت توضیح می دهیم. همانطور که گفته شد تعداد دفعات تزریق باید مشخص شود که با ارزیابی مسایلی چون سن فرد، تعداد دفعات درگیری، شدت بیماری و نوع بیماری قابل تشخیص است. عموما هر فرد باید هر سه ماه به پزشک مراجعه نموده و بوتاکس را دریافت نماید. در هر جلسه درمانی دوز مشخصی از این ماده در ناحیه پل بینی، شقیقه ها، پیشانی، پشت سر و گردن تزریق می شود. مدت زمان لازم برای تزریق بین 10 تا 15 دقیقه خواهد بود و بیمار دردی را حس نخواهد کرد. زیرا مواد از طریق سوزن های بسیار ظریف وارد پوست می شوند. هرچند در صورت تمایل می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.

کاندیداهای مناسب برای تزریق بوتاکس میگرنی

هرچند در پاسخ به این سوال که آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است؟ پاسخ مثبت داده شد. در عین حال باید بگوییم این روش درمانی برای همه انواع سردردهای میگرنی مناسب نمی باشد. تزریق بوتاکس برای سردردهای میگرنی مزمن مناسب و درمانگر است. میگرن مزمن به نوعی از درد گفته می شود که فرد علاوه بر حملات میگرنی، دچار سردردهای روزمره عصبی می شود. به این ترتیب بیشتر روزهای ماه را بیمار با سردرد طی می کند که این می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. زیرا فعالیت های روزمره فرد مختل شده و عملا بایستی در محیطی کم نور و بدون صدا روز را به اتمام برساند. در صورتی که میزان این درد کمتر باشد و یا به صورت سردرد خوشه ای تجربه شود، بوتاکس نمی تواند برای درمان آن کارایی داشته باشد. بنابراین باید نوع میگرن مشخص شود تا بتوان گفت بوتاکس می تواند درمان کننده باشد یا خیر.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است 45546532مزایای تزریق بوتاکس برای رفع سردردهای میگرنی

تزریق بوتاکس برای رفع سردردهای میگرنی مزایای زیادی برای افرادی که دچار نوع مزمن این بیماری می باشند، دارد که در این قسمت به آن می پردازیم. این روش باعث می شود که حالت های تهوع، حساسیت به نور و صدا در بیمار کمتر شود، بنابراین واکنش بدن این افراد در مقابل این موارد پایین خواهد آمد. نتیجه درمان را بعد از 10 روز تا دو هفته می توان احساس نمود. هرچند گفته شد که بایستی تمدید های مکرر انجام شود تا نتیجه کامل بدست آید.  فرد در این نوع درمان بین 30 تا 40 تزریق را دریافت خواهد نمود که با مراجعه به بهترین متخصص در این زمینه نتایج پایدار می شوند. اهمیت انتخاب پزشک متخصص و متبحر در این مورد کمک شایانی به نتیجه بدست آمده خواهد کرد. اینکه چه دز دارو و در کدام ناحیه تزریق شود و یا تعداد جلسات و فواصل بین آن ها برای درمان این بیماری بسیار مهم است.

عوارض تزریق بوتاکس برای رفع سردرد های میگرنی

تزریق بوتاکس یک روش ایمن و بی خطر به شمار می رود که عوارض بسیار کمی نیز به دنبال دارد. در زمان تزریق بوتاکس فرد دردی را حس نمی کند و بعد از ان احتمال اینکه دچار گردن درد شود، وجود دارد. سردرد و ضعف عضلات گردن و شانه نیز به ندرت دیده می شود. بسیاری از این عوارض به دلیل عدم تجربه پزشک در زمینه تزریق بوتاکس در ناحیه مناسب است. زیرا بوتاکس باعث فلج شدن عضلات و اعصاب می شود و اگر در محل مناسب تزریق نشود و یا زاویه تزریق رعایت نشود، می تواند عوارض این چنینی به دنبال داشته باشد. در هر صورت توصیه می شود که در این موارد دقت کافی را به خرج دهید تا هم نتیجه مطلوب بدست آید و هم کمتر دچار عوارض بعد از تزریق شوید. در مواردی نیز ممکن است با عدم رعایت موارد مراقبتی ماده بوتاکس به قسمت های نزدیک محل تزریق انتقال یابد که این مورد هم باعث بروز عوارضی خواهد شد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس میگرنی

یکی از موارد مهم در زمینه نتیجه گیری از بوتاکس میگرنی، رعایت نکات مراقبتی می باشد. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس به شرح زیر است:

جلوگیری از وارد شدن ضربه

در 24 ساعت اول از هر گونه ضربه و فشار در نواحی تزریق به شدت خودداری نمایید. چون این ماده در قسمت های مختلف سر و گردن و صورت تزریق می شود بایستی در روز اول مراقبت زیادی نمایید تا از جابجایی مواد جلوگیری شود. این زمان نقش مهمی در نتیجه خواهد داشت.

جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب

در روز اول از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری نمایید. زیرا باعث جابجایی مواد بخصوص در ناحیه صورت و گردن می شود.

عدم مصرف مشروبات الکلی

الکل باعث رقیق شدن خون و تشدید کبودی در محل تزریق می شود. بایستی به تشخیص پزشک تا مدتی از مصرف مشروبات الکلی خودداری نمایید.

محدود کردن فعالیت های بدنی

هرچند افراد مبتلا به میگرن در خصوص انجام فعالیت های بدنی با احتیاط برخورد می کنند، بعد از تزریق بوتاکس باید مراقبت بیشتری در این خصوص شود. بهتر است در روز اول بعد از تزریق استراحت کامل نموده و فعالیت های بدنی را تا حدود زیادی محدود نمایید. فعالیت هایی مانند دویدن انجام حرکات ورزشی و … را به زمان دیگری واگذار کنید.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس نحوه خوابیدن در جلوگیری از جابجایی مواد تزریق شده اهمیت زیادی دارد. بهتر است در این خصوص از پزشک خود سوال نموده و مشاوره های لازم را دریافت نمایید. زیرا بوتاکس گردنی در نقاط مختلف گردن و صورت تزریق می شود و باید نحوه خوابیدن مناسب باشد.

توقف مسافرت های هوایی

بعد از تزریق بوتاکس میگرنی از انجام مسافرت های هوایی به دلیل نوسان فشار هوا خودداری نمایید.

هزینه تزریق بوتاکس میگرنی

در مورد هزینه تزریق بوتاکس گردنی نمی توان رقم دقیقی را تعیین نمود. چون در این نوع درمان تعداد جلسات و دوز دارو با توجه به شدت بیماری مشخص می شود و متفاوت است. دستمزد پزشک ، تعداد دفعات  تزریق و وسعت محل تزریق و نیز  دوز دارو از جمله عوامل تاثیر گذار در این درمان می باشند.

کلام آخر

در پاسخ این پرسش که آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مفید است؟ گفته شد بوتاکس برای میگرن های مزمن مفید واقع می شود. این روش درمانی نمی تواند برای همه افراد مبتلا به سردردهای میگرنی استفاده شود. برای نتیجه مطلوب بهتر است از بهترین پزشک متخصص در این زمینه بهره گرفته و نیز مراقبت های بعد از تزریق را رعایت نمایید.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)