جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود

جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود 656645454

افرادی که جراحی اولیه بینی را انجام داده اند، ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشند. اینکه جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود بستگی به تمایل بیمار و نظر جراح دارد. این افراد عموما در جراحی اولیه نتیجه مطلوب را کسب نکرده اند و نیاز دارند مجددا اصلاحاتی انجام گیرد. مثلا عدم تقارن لازم در نوک بینی و یا سوراخ های بینی، وجود برجستگی های مختصر بر روی پل بینی و یا افتادگی در نوک بینی و از این قبیل موارد می تواند نیاز به جراحی ترمیمی بینی را لازم نماید. در این حالت بایستی مجددا از جراح بخواهید جراحی ثانویه را انجام داده و اصلاحات لازم را انجام دهد. مراجعه به بهترین جراح رینوپلاستی می تواند یکی از موانع برای انجام جراحی بینی ترمیمی باشد. زیرا تخصص و تبحر جراح در این زمینه مانع بروز بسیاری از این مشکلات خواهد شد.

جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود 141123121
علل نیاز به جراحی بینی ترمیمی

همانطور که توضیح دادیم اینکه جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود بستگی به شرایط بیمار دارد. ممکن است در ابتدای کار، جراحی به خوبی انجام شده باشد و برخی مشکلات بعد از مدت زمان کوتاهی بوجود آمده باشد. به عنوان مثال ساختار بینی با سایر اجزای صورت هماهنگی و تناسب لازم را ندارد. یا جراح در طی عمل مانورهای نادرستی بر روی بینی انجام داده است که در نتیجه تاثیر منفی گذاشته است. در برخی موارد نیز بیمار از ابتدا با ناهماهنگی هایی در بینی مواجه می شود. یکی از شایع ترین این مشکلات مربوط به شرایط تنفسی بیمار است که بعد از جراحی دچار مشکل می شود. در این دو حالت بایستی جراحی بینی ترمیم انجام شود تا نتیجه مطلوب کسب گردد. نهایتا بایستی به جراح مراجعه نموده و شرایط و وضعیت بیمار توضیح داده شود. جراح با بررسی جزئیات، راه حل درمانی را ارائه خواهد داد.

نحوه انجام جراحی بینی ترمیمی

جراحی ترمیمی بینی برای افراد مختلف متفاوت است و بستگی به عارضه ایجاد شده دارد. اینکه در کدام قسمت نیاز به ترمیم و بازسازی داریم بستگی به مشکل بوجود آمده دارد. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و نسبت به جراحی اولیه شرایط پیچیده تری دارد. زیرا در جراحی اولیه، جراح می تواند هر گونه تغییری را ایجاد نماید تا به هدف مورد نظر برسد. در جراحی ترمیمی بینی دقت و ظرافت در کنار تخصص و مهارت جراح برای اصلاحات لازم به صورت جزئی نیاز است. مدت زمان این جراحی نیز طولانی تر است و ممکن است تا 4 ساعت نیز به طول انجامد. هدف از این جراحی بازیابی عملکرد و ساختار بینی به نحو دلخواه است. ممکن است نیاز باشد غضروف برداشته یا پیوند بخورد و در مواقعی تغییر شکل غضروف و متناسب کردن بینی مدنظر است. بسته به نوع مشکل رینوپلاستی باز یا بسته انجام خواهد شد.

مدت زمان لازم برای انجام جراحی بینی ترمیمی

برای جراحی بینی، جراح مجبور است تا روی اسکلت بینی تغییرات و اصلاحاتی را انجام دهد. برای اینکار نیاز است پوست بینی را از روی غضرف برداشت تا امکان تغییرات بر روی استخوان بینی بوجود آید. برای اتصال مجدد پوست به غضروف بینی نیاز به یکسال زمان می باشد. سپس پوست فرآیند ترمیم را طی خواهد نمود. برای مشاهده نهایی بینی نیز بایستی این یک سال طی شود و فر بینی بعد از این مدت، تقریبا فرم و شکل نهایی بینی فرد خواهد شد. بنابراین نباید جراح خود را تحت فشار قرار دهید و بعد از گذشت مدت کوتاهی مجددا جراحی بینی ترمیمی را انجام دهید. زیرا عوارض زیادی را به دنیال خواهد داشت. بهتر است بعد از یکسال و در صورت نیز و یا نارضایتی اقدام به انجام جراحی بینی ترمیمی نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی بینی

مراقبت های بعد از جراحی مانند همان جراحی اولیه می باشد. هرچند در این مورد باید کمی مراقبت ها شدید تر و با دقت بیشتری انجام شود. در این قسمت به اهم این موارد اشاره می کنیم:
لزوم استراحت بعد از جراحی
بایستی در روزهای اول استراحت مطلق داشته باشید و از مایعات سرد استفاده کنید. فعالیت های روزمره را بایستی تا چند روز تعطیل کنید و از هرگونه فعالیتی که باعث ایجاد فشار بر روی ناحیه جراحی می شود به شدت خودداری کنید. استراحت باید به صورت نیمه نشسته باشد و سر بالاتر از بدن قرار گیرد. از پایین نگهداشتن سر به شدت اجتناب کنید. به هیچ عنوان اجسام سنگین را از روی زمین بلند نکنید. از دوش گرفتن و خیس شدن تامپون نیز خودداری نمایید. در صورت نیاز طوری استحمام کنید که تامپون و گچ مرطوب نشود. در نهایت از انجام هر گونه فعالیتی که باعث فشار و آسیب به ناحیه جراحی می شود مانند آدامس جویدن، صحبت کردن و خندیدن زیاد، فین کردن و خارج کردن مخاط از بینی و … پیشگیری نمایید.

مصرف دارو

جراح برای جلوگیری از عفونت احتمالی و نیز درد بعد از جراحی، از مسکن و آنتی بیوتیک استفاده می کند. این داروها باید به صورت مرتب و سر موقع مصرف شود. در غیر این صورت عوارض زیادی برای بیمار به همراه خواهد داشت. برای جلوگیری از تورم و درد در روزهای اول می توانید از کمپرس یخ به مدت دو روز استفاده کنید. بعد از دو روز بایستی از کمپرس گرم برای کم کردن کبودی و تورم استفاده شود.

جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود 142123543521
مراقبت های تغذیه ای
در روزهای اول بایستی از مایعات و غذاهایی که نیاز به جویدن ندارد استفاده کنید. می توانید مواد غذایی پوره شده مصرف کنید. به هیچ عنوان غذاهای سفتی که نیاز به جویدن و یا خرد کردن دارند، مصرف نشود. مصرف دخانیات و مشروبات الکلی باید حداقل سه هفته بعد از جراحی متوقف شود. زیرا باعث افزایش التهاب و احتمال خونریزی در ناحیه جراحی می شوند.
چه مشکلاتی را می توان با جراحی بینی ترمیمی اصلاح نمود
در این قسمت می خواهیم بدانیم چه مواردی بعد از جراحی بینی اولیه پیش می آید که می توان با کمک جراحی بینی ترمیمی اصلاح نمود:
• بسته شدن راه هوایی بینی که به بیمار اجازه تنفس راحت را نمی دهد. در این صورت نیاز است در غضروف داخلی بینی تغییرات و اصلاحاتی انجام شود.
• افتادگی غضروف بینی که باعث افتادگی در نوک بینی می شود. افتادگی نوک بینی ظاهر بدشکلی به بینی جراحی شده خواهد داد.
• عدم تقارن بینی در دو سمت و نیز سوراخ های بینی که بسیار شایع است و با جراحی بینی ترمیمی می توان آن را اصلاح نمود.
• بالا و یا پایین بودن پل بینی که نیاز به تراشیدن پل بینی و یا افزودن غضروف به پل بینی داریم. این غضروف را می توان از ناحیه گوش تامین کرد.
• کوچک، بزرگ و یا باریک شدن نوک بینی و عدم تناسب و زیبایی
• عدم تناسب بینی با سایر اجزای صورت

عوارض جراحی ترمیمی بینی
تا این قسمت توضیح دادیم که جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود. در صورت نیاز به این جراحی باید یادآور شویم که بیمار نیاز است عوارض بعد از جراحی را نیز در نظر بگیرد. این جراحی چون پیچیده تر و مهمتر از جراحی بینی اولیه است، تبحر و تخصص جراح نقش مهمی در آن خواهد داشت. انتخاب بهترین جراح هم در رسیدن به نتیجه دلخواه کمک کننده خواهد بود و هم عوارض ناشی از این جراحی را به حداقل خواهد رساند. از جمله این عوارض می توان به از دست دادن حس بویایی در بیمار، تورم و کبودی طولانی مدت، احتمال آسیب دیدن و پاره شدن مویرگ ها و … اشاره نمود. عوارض جراحی و بیهوشی نیز باید به این مواد اضافه شود. بهتر است قبل از هر اقدام زیبایی با عوارض ناشی از آن بیشتر آشنایی داشته باشید تا در انتخاب جراح دقت بیشتری نمایید.
هزینه جراحی ترمیمی بینی
جراحی بینی ترمیمی یکی از دشوارترین جراحی هایی است که ممکن است جراح انجام داده باشد. رفع نواقص جراحی اولیه و اصلاحات لازم برای جراح مشکل تر از رینوپلاستی اولیه است. بنابراین هزینه این نوع جراحی نیز بیشتر می باشد. دستمزد جراح و نیز کلینیک یا مرکزی که مراجعه می نمایید تاثیر مستقیمی در برآورد این هزینه دارد. ولی باید یادآوری کنیم که جراحی ترمیمی را نمی توان مجددا ترمیم نمود. بنابراین باید به جراح و کلینیکی مراجعه نمایید که اطمینان لازم را در خصوص تبحر و امکانات لازم کسب کرده اید، هرچند مجبور شوید هزینه بیشتری نیز پرداخت نمایید. هزینه داروها، اتاق عمل و کادر پرستاری و پزشک نیز مواردی است که در تخمین هزینه ها باید در نظر گرفته شود. در صورتی که جراحی به صورت بی حسی موضعی انجام شود، هزینه ها کمی پایین تر خواهد بود. ولی توصیه می شود سلامتی و زیبایی خود را فدای پرداخت هزینه کمتر ننمایید.
کلام آخر
جراحی بینی ترمیمی برای اصلاح مشکلاتی است که در ابتدا و یا بعد از گذشت مدت زمان مناسب در بینی احساس می شود. برای انجام این روش نیاز است فرد یکسال بعد از رینوپلاستی اولیه اقدامات لازم را انجام دهد. اینکه سوال می شود جراحی ترمیمی بینی چه زمانی انجام می شود؟ باید گفت زمانی که بیمار بعد از طی این مدت متوجه نواقصی مانند افتادگی نوک بینی، برجستگی های روی پل بینی و یا عدم تقارن در سوراخ ها و غضروف بینی و مهم تر از همه مشکلات تنفسی شود.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)