روش های معجزه اسای گونه گذاری

بهترین روش گونه گذاری 5456897525363

امروزه روش های مختلفی برای گونه گذاری انجام می شود. ولی اینکه بهترین روش گونه گذاری کدام است؟ دغدغه اصلی بسیاری از افراد است. در این مقاله می خواهیم تمامی روش های موجود برای گونه گذاری را با بیان مزایا و معایب هر کدام بیان نماییم. آشنایی کامل با انواع روش های گونه گذاری می تواند فرد را در انتخاب بهترین روش که متناسب با نیازها و اهداف فرد باشد، کمک نماید. روش های مختلف گونه گذاری شامل روش های جراحی و غیر جراحی می باشد. در روش های غیر جراحی که ایمن تر و بی خطر تر می باشند شامل تزریق ژل به گونه، تزریق چربی به گونه و … می باشد. روش های جراحی که عمدتا عوارض بیشتری را نیز به همراه دارند شامل جراحی استخوان، پروتز گونه و … می باشد. ماندگاری دائمی روش های جراحی یکی از مزایای مهم این گونه عمل ها به شمار می رود.

بهترین روش گونه گذاری 5456897525363

تزریق چربی به گونه

همانطور که گفتیم تزریق چربی به گونه یکی از روش های غیر تهاجمی و ایمن برای گونه گذاری می باشد. در این روش چربی از نقاطی از بدن مانند شکم، پهلو و باسن که مقاومت زیادی در برابر  تجزیه شدن دارند، ساکشن می شوند. سپس این چربی استخراج شده خالص می شود و کلیه ناخالصی های مانند خون، مایع بی حس کننده و … از آن به وسیله دستگاه سانترفیوژ جدا می شود. چربی خالص از طریق سوزن های باریک و ظریف وارد زیر پوست می شود. در این روش نیازی به جراحی نمی باشد. محل استخراج چربی نیز برش کوچکی خورده و با یک بخیه جذبی بسته می شود. مهم ترین نکته انتخاب پزشک متبحر و متخصص در این زمینه است تا در حین استخراج چربی به بافت های آن آسیب نزند. میزان تزریق و قرینه سازی دو طرف گونه از مهارت های پزشک در این نوع روش گونه گذاری محسوب می شود.

تزریق ژل به گونه

یکی دیگر از بهترین روش های گونه گذاری، تزریق ژل به گونه می باشد. در این روش نیز مانند تزریق چربی نیاز به جراحی نبوده و یک روش بی خطر به شمار می رود. برای انجام این روش از ژل های مختلف با برندهای متفاوت می توان استفاده کرد. ژل از طریق سوزن های باریک وارد پوست شده و باعث پر کردن گونه ها و در نهایت گونه گذاری می شود. مهم ترین نکته ای که در این روش باید دقت شود، غیر از مهارت پزشک در قرینه سازی و استفاده از دوز مناسب ژل، انتخاب نوع ژل است . با توجه به اینکه همه ژل ها برای گونه گذاری مناسب نمی باشند، در انتخاب برند و نوع ژل باید دقت زیادی شود تا ماندگاری وز یبایی صورت حفظ شود. تزریق ژل به گونه نیز ماندگاری کمتری نسبت به تزریق چربی دارد و باید بعد از چند ماه تمدید شود ولی با این حال عوارض آن بسیار نادر است.

 پروتز گونه

یکی از روش های جراحی برای پر کردن گونه و گونه گذاری، پروتز گونه است. در این روش از پروتز که جنس سیلیکونی دارد برای اینکار استفاده می شود. برای قرار دادن پروتز در زیر گونه نیاز است برش های و شکاف های کوچکی در داخل دهان و یا زیر پلک در ناحیه گونه ایجاد شود. سیلیکون وارد زیر پوست شده و سپس محل های برش بخیه زده می شوند. این روش بایستی توسط جراحان پلاستیک انجام شود که تخصص و مهارت جراح نقش بسیار مهمی در پروتز گونه ایفا می کند. از مزایای این روش ماندگاری دائمی آن است، هرچند تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و عوارض و ماقبت های بعد از آن بسیار بیشتر از دو روش بالا می باشد.

مهم ترین نکته که باید در پروتز گونه رعایت شود، جلوگیری از عفونت نواحی برش با شستشوی منظم و مسواک زدن و … است. استفاده از داروهای آنتی بیوتیک تجویزی نیز باید به صورت مرتب و سروقت انجام شود تا عوارض این روش محدود شود. بهترین نوع پروتز از سیلیکون ساخته شده است. علت این امر نرم بودن آن . سازگاری با آناتومی بدن است. این پروتز ها لبه تیزی نداشته و حالت طبیعی گونه را حفظ می کنند. همچنین به راحتی قابل تعویض و جدا شدن می باشند. این مزایا باعث شده که پروتز گونه به عنوان یکی از بهترین روش گونه گذاری مطرح شود.

جراحی استخوان گونه

برای افرادی که به دنبال روش های ماندگار برای گونه گذاری می باشد، جراحی استخوان گونه می تواند بهترین روش گونه گذاری عنوان شود. این روش تحت بیهوشی عمومی انجام شده و عموما برای افرادی که در ناحیه گونه در اثر تصادف و یا سوانح دچار شکستگی و یا آسیب های جدی می شوند، انجام می شود. عوارض جراحی استخوان گونه به دلیل تهاجمی بودن آن زیاد است. البته انتخاب بهترین جراح و متخصص در این زمینه باعث کاهش این عوارض در کنار کسب بهترین نتیجه ممکن خواهد شد. مراقبت های بعد از جراحی نیز نقش بسیار مهمی در کسب نتیجه دلخواه دارد.

لیفت گونه با نخ

یکی از روش هایی که امروزه برای گونه گذاری استفاده می شود، لیفت گونه با استفاده از نخ است. در این روش از نخ های غیر قابل جذب استفاده می شود و شکل دلخواه به گونه داده می شود. برای لیفت گونه نیاز است سوراخ هایی در نواحی مورد نظر ایجاد کرده و نخ را به وسیله قلاب به این سوراخ ها متصل نماید. تعداد سوراخ های ایجاد شده و نخ مورد نیاز بستگی به نظر پزشک دارد. سپس نخ ها با فشار کوچکی به سمتی که مد نظر است کشیده می شود. برای اینکه فرد دردی را در حین عمل احساس نکند، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد. این نخ ها ماندگاری زیادی دارند و همچنین پوست را مجبور به کلاژن سازی می کنند. ولی به مرور زمان تجزیه شده و نیاز است مجددا این روش بکار گرفته شود.

مزایا و معایب تزریق ژل و چربی

برای اینکه تشخیص دهیم بهترین روش گونه گذاری کدام است؟ بهتر است با مزایا و معایب این روش ها آشنا شویم. از مزایای روش های غیر جراحی مانند تزریق ژل و چربی می توان به سرپایی بودن و عدم نیاز به بیهوشی اشاره کرد. پس این روش ها برای افرادی که ترس از اتاق عمل و یا روش های جراحی دارند، مناسب است. با توجه به غیر جراحی بودن آن ها، عوارض پس از تزریق و نیز مراقبت های بعد از آن نیز محدود است. هزینه انجام این روش ها در مقایسه با روش هایی که به جراحی ختم می شود، بسیار پایین تر و مقرون به صرفه است.  از جمله معایب این روش ها نیز می توان به عدم ماندگاری آن ها اشاره کرد. تزریق چربی ماندگار تر از تزریق ژل است، زیرا تزریق چربی تا دو سال ادامه دارد ولی تزریق ژل حداکثر تا 6 ماه ماندگاری خواهد داشت.

بهترین روش گونه گذاری 5264456466

معایب و مزایای روش های جراحی

روش های جراحی از جمله لیفت گونه با نخ، جراحی استخوان گونه و کاشت پروتز گونه به علت تهاجمی بودن عوارض زیادی را برای فرد به همراه خواهند داشت. هر چند شدت این عوارض در روش هایی مانند لیفت و یا پروتز گونه بسیار کمتر از جراحی استخوان گونه می باشد. به همین دلیل مراقبت های بعد از عمل نیز باید با دقت بیشتری انجام شود تا عوارض کمتر شود. از جمله مزایای این روش ها، امکان قرینه سازی دو طرف گونه و شکل و حالت طبیعی صورت است. جنس مواد استفاده شده در پروتز گونه و یا نخ استفاده شده در لیفتینگ بسیار طبیعی بوده و حالت چهره بهتر می شود. همچنین ماندگاری بالای این روش ها و در مورد پروتز و جراحی استخوان گونه، ماندگاری دائمی آن ها از جمله مزایای مهم این نوع عمل ها به شمار می رود. از جمله معایب این روش ها مربوط به هزینه انجام آن ها، استفاده از مواد بی حسی و یا بیهوشی و … می شود.

آشنایی با عوارض تزریق چربی، تزریق ژل و پروتز گونه

این سه روش می توانند بهترین روش گونه گذاری در بین روش های بالا به شمار روند. ولی همانطور که اشاره شد، عوارضی نیز به همراه دارند که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

  • احتمال هماتوم و تشکیل لخته خون در محل تزریق ژل و یا پس زدن پروتز گونه که در موارد نادری اتفاق می افتد.
  • ممکن است تزریق مواد بی حسی در کاشت گونه باعث بی حس شدن اعصاب در ناحیه لب بالایی و پایینی شود که عموما بعد از چند روز از بین خواهد رفت.
  • در این روش ها احتمال عدم قرینه بودن گونه در دو طرف وجود دارد. این مشکل بدست بهترین جراح و پزشک حل خواهد شد. پس در انتخاب پزشک خود دقت زیادی نمایید تا مجبور به ترمیم و اصلاح مجدد نشوید.
  • در تزریق ژل و نیز پروتز گونه، به علت وجود مواد خارجی و شیمیایی احتمال واکنش بدن وجود دارد. در صورتی که در تزریق چربی این احتمال بسیار پایین است.

کلام آخر

برای اینکه بدانیم بهترین روش گونه گذاری چه روشی است، در این مقاله کلیه روش هایی که در این حوزه انجام می شود را توضیح دادیم. با توجه به مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت انتخاب نوع و روش گونه گذاری بستگی به نیازها و اهداف فرد در گونه گذاری دارد. به این معنی که برای بسیاری از افراد ماندگاری روش مهم است که باید از روش های جراحی استفاده نماید، برایفرد دیگر ترس از بیهوشی و نیز هزینه درمان مهم می باشد که روش های غیر جراحی پیشنهاد می شود.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)