تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟

تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ 352538646132345

تزریق بوتاکس و چربی هر دو جزو روش های جوانسازی به شمار می روند. ولی اینکه تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ یکی از دغدغه های افرادی می باشد که اطلاعات کاملی در مورد این دو روش، مزایا و معایب هر کدام و مهم تر از همه کاربرد هر یک از آن ها ندارند. برای رفع این دغدغه در این مقاله تمامی اطلاعاتی که باید در مورد هر کدام از این روش ها بدانید را در اختیارتان قرار خواهیم داد. ابتدا باید گفت هر دو روش بسیار ایمن و بی خطر محسوب می شوند. در هر دو روش عوارض کمی را فرد تجربه می کند و می تواند جایگزین مناسبی برای عمل های جراحی باشد که به این منظور انجام می گیرد. هرچند ماندگاری این روش ها را ندارند، ولی غیر تهاجمی بودن این دو روش باعث شده است که افراد زیادی تمایل به انجام آن داشته باشند.

بوتاکس و چربی از چه موادی ساخته شده اند

برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ باید کاملا با این روش ها و اینکه از چه موادی ساخته می شوند آشنایی کاملی داشته باشیم. در این قسمت به معرفی هر کدام از این موارد می پردازیم:

تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ 352538646132345

بوتاکس

بوتاکس از ماده ای سمی به نام بوتولونیوم ساخته شده است . این سم با وارد شدن به بدن باعث از کار افتادن عضله و عصب در آن ناحیه می شود. بنابراین باید در دوز مصرفی و ناحیه تزریق دقت زیادی به عمل آید. با این روش می توان چین و چروک ها و خطوط ریز صورت را از بین برد. زیرا باعث فلج شدن عضله در نواحی فعال صورت شده و در نتیجه از حرکت افتادن این قسمت، به مرور چین و چروک باز می شود. کاربرد این روش در از بین بردن خطوط اخم، خطوط پنجه کلاغی زیر چشم، خطوط افقی پیشانی و … می باشد. همچنین از این روش برای مواردی مانند رفع تعریق در مناطقی از بدن مانند کف دست و زیر بغل و نیز در درمان مشکلاتی مانند سردردهای میگرنی نیز بهره برد. مهم ترین نکته میزان دوز مورد نیاز برای اینکار است تا بتوان بهترین نتیجه را کسب نمود.

چربی

تزریق چربی یکی دیگر از روش های جوانسازی و بی خطر برای بدن است. در این روش نیاز است تا چربی مورد نیاز برای تزریق از بدن خود فرد استخراج شود. چربی را باید از نواحی استخراج نمود که مقاومت زیادی در برابر گرما و تحلیل رفتن داشته باشد. این نواحی عبارتند از شکم، باسن، پهلوها و … ابتدا باید این نواحی بی حس شوند، از طریق سوزن های مخصوص چربی از این نواحی برداشت شود که لیپوساکشن گفته می شود. چربی مورد نیاز باید بر اساس کاربردی که در ناحیه دارد باید استخراج شود. سپس چربی استخراج شده توسط دستگاه سانترفیوژ جداسازی و خالص می شود. این کار برای جدا کردن آب، خون و سایر ناخالصی ها از چربی لازم است. محلی که باید تزریق شود نیز باید ضدعفونی شود و چربی از طریق سوزن های باریک و در دوز مناسب به اندازه ای که حالت چهره و بدن طبیعی باشد تزریق شود.

تزریق چربی یا تزریق بوتاکس

حال که با کاربردها و روش تزریق هرکدام از این دو روش آشنا شدیم، می خواهیم بدانیم که تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ همانطور که توضیح دادیم هر دور وش برای از بین بردن چین و چروک ها بسیار مفید و کاربردی هستند. هر چند نقش چربی پرکننده و حجم دهنده نیز می باشد. این حجیم سازی باعث از بین رفتن و محو شدن چین و چروک ها می شود. در مورد بوتاکس نیز چین و چروک های قسمت های فعال صورت مانند خط اخم، خط خنده و خطوط ریز دور چشم با این تزریق محو شده و از بین می رود. حال باید به تفاوت های تزریق چربی و تزریق بوتاکس اشاره کنیم:

مقایسه بوتاکس و چربی از نظر کاربرد

یکی از مقایسات مهمی که م می شود از نظر کاربرد هر یک از روش ها است. همانطور که گفته شد تزریق بوتاکس برای مواردی کاربرد دارد که ماهیچه های فعال و متحرکی دارند، مانند بین ابروها، خط خنده و خطوط ریزی که در زیر چشم در اثر خنده و یا حالت های صورت ایجاد می شود. با تزریق بوتاکس این ماهیچه ها و اعصاب غیر فعال شده و در نتیجه از فعالیت می افتند. به مرور زمان چین و چروک ها باز می شود. در صورتی که تزریق چربی سب پر شدن صورت و نواحی می شود که مور نظر است. با این کار به علت کشیده شدن بافت صورت، چین و چروک ها و خطوط از بین می روند. از این روش برای حجم دادن و برجسته کردن نواحی مانند باسن، سینه و … نیز استفاده می شود.

مقایسه از نظر میزان تاثیر گذاری

نتایج هر یک از این دو روش متفاوت است. تزریق بوتاکس نهایتا تا یکی هفته قابل مشاهده و ارزیابی می باشد. در این مدت به مرور زمان بوتاکس باعث فلج شدن ماهیچه شده و آن را از حرکت باز میداارد. در مواقعی حتی تا 3 روز هم نتایج قابل مشاهده است. ماندگاری این روش بین 3 تا 6 ماه بر اساس نوع مواد استفاده شده و عمق مشکل و ناحیه تزریق شده است. در صورتی که نتایج تزریق چربی در ماه های اول به دلیل وجود تورم قابل رویت نیست. باید زمان داد تا این تورم از بین برود و در این مدت نیز قسمتی از چربی تزریق شده جذب خواهد شد. باید گفت نیمی از چربی در 4 تا 6 ماه اول جذب بدن می شود.  نمی توان بیشتر از چربی مورد نیاز نیز چربی وارد ناحیه مورد نظر نمود، چون حالت صورت و بدن را غیر طبیعی جلوه می دهد.

عوارض تزریق چربی و تزریق بوتاکس

یکی از مواردی که بوسیله آن می توانیم نتیجه بگیریم که تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ عوارضی است که بعد از هر تزریق باید انتظارشان را داشته باشیم. هرچد این دو روش بسیار ایمن و بی خطر هستند و عوارض ناچیزی را به دنبال دارند ولی مقایسه میزان عوارض نشان خواهد داد که کدامیک از این نظر بر دیگری برتری دارد. تزریق چربی چون در دو ناحیه مختلف از بدن باید شاهد عمل باشیم، به مراتب بیشتر از تزریق بوتاکس است. در مورد تزریق چربی احتمال عفونت در محل برداشت چربی وجود دارد. همچنین باید مراقبت بیشتری شود تا چربی در اثر گرما و سایر عوامل تجزیه و تحلیل نرود. در صورتی که این مراقبت ها در مورد بوتاکس وجود ندارد. احتمال خارش، بی حسی و قرمزی در محل تزریق چربی و برداشت آن وجود دارد. در صورتی که در مورد بوتاکس ممکن است فرد دچار سردرد شود.

تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ 54864736413674115

هزینه های تزریق بوتاکس و تزریق چربی

در مورد تزریق بوتاکس مواردی که در هزینه تاثیر گذار است شامل، دستمزد پزشک، نوع بوتاکس استفاده شده، کلینیکی که مراجعه می شود و داروهای احتمالی است. در مورد تزریق چربی ولی این هزینه ها به دلیل انجام فرایند استخراج چربی بیشتر می شود. در تزریق چربی لازم است که چربی استخراج شده وارد دستگاه سانترفیوژ شود و این هزینه را اضافه می نماید. از طرفی در مورد تزریق چربی، ماده اولیه از بدن خود فرد تامین می شود و نیازی به خریداری ماده برای تزریق نمی باشد. این مورد در هزینه ها تاثیر گذار خواهد بود. دستمزد پزشک، کلینیک و داروهای اضافی نیز در هر دو روش مشابه می باشند.

ماندگاری نتایج

یکی دیگر از عواملی که در مورد قضاوت این موضوع که تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ تاثیر زیادی خواهد داشت، ماندگاری و طول عمر این دور وش است. باید گفت تزریق بوتاکس می تواند تا نهایتا 6 ماه دوام و ماندگاری داشته باشد. در صورتی که تزریق چربی نهایتا تا دو سال نیز طول عمر دارد. البته این مدت زمانی بستگی به محل تزریق و نوع تزریق نیز دارد. در مورد تزریق بوتاکس، نقاط بسیار فعال ممکن است سریع تر حالت خود را از دست داده و مجددا به حالت قبل بازگردند. در مورد تزریق چربی نیز وسعت محلی که تزریق شده و نیز محل تزریق بسیار در ماندگاری آن تاثیر خواهد گذاشت.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و چربی

در مورد مقایسه بین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و چربی باید گفت در این مورد و مراقبت های بعد از تزریق، تقریبا این دو روش مشترک هستند. به این تزتیب که برای کاهش تورم در هر دو روش بایستی از کیسه یخ استفاده شود. به هیچ عنوان نباید محل تزریق را ماساژ دهید، زیرا باعث جابجایی مواد بوتاکس و چربی می شود. برای کاهش درد احتمالی می توانید از مسکن هایی به غیر از ایبوپروفن که انعقاد دهنده خون است، استفاده کنید. از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید نیز بایستی به شدت پرهیز شود.

کلام آخر:

برای اینکه بدانیم که تزریق بوتاکس بهتر است یا چربی؟ در این مقاله سعی کردیم هر دو روش را از مناظر مختلف مورد مقایسه و ارزیابی قرار دهیم. مشخص شد که کاربرد تزریق بوتاکس در رفع چین و چروک های نقاط فعال صورت است. در صورتی که تزریق چربی برای حجیم کردن و در نتیجه از بین بردن چین و چروک ها به این نحو می باشد. مراقبت های بعد از هر دور وش تقریبا مشابه است. در مورد سرعت تاثیر گذاری نیز باید گفت نتایج بوتاکس حداقل یک هفته بعد از تزریق قابل مشاهده است. ولی برای مشاهده نتایج تزریق چربی نهایتا باید تا 6 ماه صبور باشید. البته ماندگاری تزریق چربی حداکثر تا 2 سال نیز می باشد، ولی تزریق بوتاکس ماندگاری نهایتا تا 6 ماه را دارد.


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

1/5 (1 نظر)