تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل

تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل 564815323

بوتاکس و ژل هر دو از روش های غیر تهاجمی برای از بین بردن چین و چروک ها و خطوط صورت و بدن می باشند. ولی اینکه تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل می تواند ابهام زیادی برای افرادی که قصد انجام آن را دارند پیش آید. در این مقاله به تفاوت ها، مزایا و معایب هر دو روش اشاره خواهیم کرد. همچنین هر دو روش را معرفی می نماییم و سپس مقایسه های لازم انجام می شود. باید گفت هر دو روش نیازی به جراحی نمی باشد و از طریق سوزن های باریک و بلند به زیر پوست تزریق می شود. بنابراین مراقبت های بعد از تزریق بسیار کمتر بوده و عوارض ناچیزی را نیز به همراه خواهند داشت. هر دو روش برای جوانسازی صورت و بدن بکار برده می شوند و نیز جزو روش های کم هزینه تر نسبت به روش های جراحی می باشند. برای اینکه بدانید کدام روش بهتر است با ما همراه باشید.

مواد تشکیل دهنده بوتاکس و ژل

برای اینکه بدانیم تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل بهتر است ابتدا با مواد تشکیل دهنده این دو روش آشنا شویم:

مواد تشکیل دهنده بوتاکس

بوتاکس فرم خاصی از سم بوتولینیوم است که از نوعی باکتری بنام کلسترودیوم بوتولینیوم استخراج می شود. نباید نام این سم برای فرد استرس زا باشد، زیرا میزانی که تزریق می شود بسیار ناچیز بوده و فقط برای مسدود کردن و فلج نمودن سیگنال های عصبی در عضلات و بافت محل تزریق استفاده می گردد. اینکه چه میزان و دوزی از این سم وارد بدن شود بسیار مهم و در تخصص پزشک می باشد تا آسیب زیادی به عضلات وارد نشود. با فلج شدن این عضلات امکان حرکت و تکان خوردن پوست صورت وجود نداشته و به مرور زمان این عدم تحرک باعث باز شدن چین و چروک ها و خطوط صورت می شود.

تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل 564815323

مواد تشکیل دهنده ژل

ژل یک نوع فیلر پر کننده و حجم دهنده و در عین حال باز کننده چین و چروک و از بین برنده خطوط صورت و بدن می باشد. عموما ژل از اسید هیالورونیک ساخته می شود. هر چند ممکن است موارد دیگری نیز ممکن است تشکیل دهنده مواد ژل باشد از جمله کلسیم هیدروکسیلاپاتیت که یک ترکیب معدنی موجود در استخوان ها است. اسید هیالورونیک در بسیاری از مایعات و بافت های بدن وجود دارد که نقش پر کردن پوست و حجم دادن به آن را بر عهده دارد. اسید هیالورونیک با جذب آب باعث پر شدن پوست می شود، به همین دلیل است که بعد از تزریق ژل توصیه می شود از مقدار کافی آب استفاده شود تا خاصیت حجم دهی پوست را حفظ نماید. دز مورد استفاده و مقدار آن برای هر یک از قسمت های بدن و صورت توسط پزشک تعیین می شود. باید گفت ژل برای حجم دهی قسمت هایی از بدن مانند سینه، باسن و … نیز کاربرد زیادی دارد.

نواحی مورد تزریق

یکی دیگر از مقایساتی که می توان انجام داد، مناطقی است که باید تزریق انجام شود. اینکه بدانیم نواحی مورد تزریق کجا می باشد نقش مهمی در پاسخ به این سوال دارد که تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل؟ در این قسمت نواحی مورد تزریق در هر یک از این روش ها را توضیح می دهیم:

نواحی مورد تزریق در بوتاکس

بوتاکس برای باز کردن چین و چروک ها و خطوطی استفاده می شود که در اثر حرکات زیاد و مداوم عضلات ایجاد شده است. این چین و چروک ها به عنوان دینامیک یا پویا شناخته می شوند. از جمله این مناطقی که می توانیم اشاره کنیم عیارتند از :

 • خطوط اخم: خطوطی که در بین دو ابرو قرار دارند و در اثر اخم کردن زیاد ایجاد می شود.
 • خطوط پیشانی که به صورت افقی بوده و خطوط تعجب نیز نام دارند.
 • تزریق بوتاکس در ابروها برای لیفت ابرو و بالا کشیدن پلک چشم
 • خطوط بالای بینی که با جمع کردن بینی ایجاد شده و خطوط بانی نامیده می شوند.
 • چین و چروک های اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی معروفند.
 • خطوطی که در گودی زیر چشم ایجاد می شوند.
 • اطراف دهان و بالای لب که در اثر افزایش سن ایجاد می شود.
 • چین و چروک های چانه
 • قسمت فک و گردن

نواحی مورد تزریق در ژل

برای اینکه بدانیم تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل باید بدانیم تزریق ژل کدام قسمت ها را پوشش می دهد. بر عکس تزریق بوتاکس، تزریق ژل برای ماهیچه ها و عضلاتی استفاده می شود که پویا و فعال نباشند. با این تزریق می توان چین و چروک های صورت و نیز ناهمواری و ناهماهنگی های روی صورت را از بین برد. این روش غیر از اینکه باعث پر شدن و حجم دادن اعضای صورت استفاده می شود، برای بسیاری از نقاط بدن نیز کاربرد دارد. اصلی ترین مورد استفاده ژل برای لب، گونه و …. می باشد. با پر کردن حجم زیر پوست به خودی خود چین و چروک و خطوط صورت از بین می رود. در مورد اعضای بدن این حجم دهی نیازی به از بین بردن چین و چروک نیست و فقط برای پر کردن می باشد.

عوارض تزریق بوتاکس و ژل

یکی دیگر از مواردی که برای مقایسه اینکه تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل باید عوارض این دو روش را نیز بدانیم. با این کار می توان نشان داد بعد از تزریق منتظر چه عکس العمل و واکنشی از بدن باشیم.

تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل 6465312154135

عوارض تزریق بوتاکس

با اینکه تزریق بوتاکس یک روش غیر تهاجمی و بدون جراحی و برش می باشد، ولی عوارضی نیز ممکن است هر چند ناچیز به دنبال دارد. این عوارض عبارتند از:

در صورتی که در اطراف چشم تزریق شود ممکن است باعث افتادگی پلک یا ابرو شود.

 • ضعف و فلج عضلات اطراف محل تزریق
 • بثورات، کهیر و خارش پوست اطراف تزریق
 • سردرد، کبودی، تورم و بی حسی در اطراف ناحیه تزریق
 • حالت تهوع
 • خشکی دهان
 • تاری دید و مشکلاتی در بینایی فرد

باید تاکید کنیم که این عوارض بسیار نادر بوده و ممکن است در حد خفیف ایجاد شود. همچنین به مرور زمان و در چند روز آینده از بین خواهد رفت و جای نگرانی ندارد. ولی اگر این علایم مداوم بود و هیچگونه بهبودی حاصل نشد، به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم انجام شود.

عوارض تزریق ژل

برای اینکه بدانیم تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل توصیه می شود در مورد عوارض تزریق ژل نیز آشنا شویم:

 • خارش، زخم های جوش مانند و بثورات پوستی
 • عم تقارن و برآمدگی در یک قسمت
 • عفونت و زخم در محل تزریق
 • تاری دید و مشکلاتی در بینایی
 • احساس کردن ماده ژل در زیر پوست
 • چروک شدن بیش از حد در یک قسمت بر اثر برآمدگی ناحیه اطراف

ماندگاری تزریق ژل و بوتاکس

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب نوع ماده تزریق شده و اینکه تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل، تعیین میزان ماندگاری این دو روش می باشد. باید گفت تزریق بوتاکس بین 3 تا 6 ماه بر اساس اینکه در کدام قسمت تزریق می شود و نیز کفیت و مرغوبیت برند انتخابی می تواند متغیر باشد. بعد از این دوره به مرور چروک ها بازگشته و باید تزریق تمدید شود. در مورد تزریق ژل نیز اینکه از کدام برند و نیز از چه نوع ماده ای استفاده می شود، مدت زمان بین 6 تا 2 سال را می توان در نظر گرفت. یکی از مسایل مهم در تزریق ژل محل تزریق است. چون تزریق ژل به غیر از صورت در بدن نیز انجام می شود و مراقبت های بعد از تزریق نقش اساسی در ماندگاری این نوع مواد دارد.

هزینه تزریق ژل و بوتاکس

باید گفت مساله مهم دیگر در تعیین اینکه تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل؟ هزینه ای است که باید برای هر یک از این تزریق ها در نظر گرفت. در مورد تزریق بوتاکس و ژل مواردی مانند دستمزد پزشک، کلینیکی که مراجعه می شود و یا داروهایی که ممکن است برای جلوگیری از عفونت و درد تجویز شود مشترک می باشد. نکته تمایز دهنده این دور روش موادی است که رد هر یک مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو روش از مواد شیمیایی استفاده می شود بنابراین در مورد هزینه ها اگر از بهترین و باکیفیت ترین مواد استفاده شود باید هزینه بیشتری را نیز باید پرداخت نمود. در مورد تزریق ژل اگر در قسمت دیگری غیر از صورت نیاز است به میزان و دوز بیشتری نیز نیاز داریم که هزینه ها بالاتر می رود. در مورد هزینه ها باید به برند تقلبی و اصل محصول نیز توجه زیادی شود؛ زیرا برندهای تقلبی ارزان تر می باشند.

 کلام آخر

در مورد اینکه تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل به مواردی اشاره کردیم. باید گفت که تزریق ژل موارد کاربرد زیادی نسبت به تزریق بوتاکس دارد. با تزریق بوتاکس فقط عضلات فلج می شوند ولی در تزریق ژل غیر از اینکه چین و چروک از بین می رود خاصیت حجم دهندگی نیز دارد و در قسمت های دیگر بدن نیز کاربرد دارد. همچنین عوارض این دو روش نیز تا حدود زیادی ناچیز است و مراقبت های زیادی نیاز ندارد. در مورد هزینه ها نیز در صورتی که ژل برای بدن استفاده شود، هزینه ها به مراتب خیلی بیشتر از تزریق بوتاکس می شود.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)