منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟

منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟ 874654454543123

جراحی بینی غضروفی مربوط به بینی هایی می شود که ساختار آن از غضروف ساخته شده است. در این مقاله هدفمان توضیح این مطلب است که منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟ ابتدا باید یگوسسم بینی ها دو مدل متفاوت هستند: بینی استخوانی و بینی گوشتی. در بینی های غضروفی یا استخوانی، غضروف بیشتر بوده و پوست نازک و منعطفی روی آن را پوشانده است، در صورتی که بینی های گوشتی کمتر از غضروف و بیشتر از چربی تشکیل شده اند و پوست ضخیمی نیز دارند. وجود غضروف بیشتر باعث می شود تا راحت تر بتوان جراحی بینی را انجام داد، زیرا هم محدوده عمل جراح بیشتر است و هر گونه تغییری را می تواند اعمال نماید، هم پوست بینی نازک و هم سرعت بهبود بالاتر است. جراحی بینی غضروفی می تواند هم جنبه درمان و هم زیبایی داشته باشد، می توان با یک جراحی هر دو نیاز را برآورده کرد.

آشنایی با مشکلات بینی استخوانی

حال که با ساختار بینی استخوانی آشنا شدیم در این قسمت مشکلات مرتبط و نحوه حل آنه ها می پردازیم که عضلانی بوده و به قسمت زیر وصل می شود، لایه دوم استخوان و غضروف بینی است و لایه سوم پوست نازکی است که روی بینی را پوشانده است. حیطه درمان مربوط به لایه دوم که غضروف است می شود. تمامی تغییرات در این قسمت انجام و مشکلات این ناحیه برطرف می شود. در پاسخ به این پرسش که منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟ باید گفت جراحی بینی غضروفی می تواند هم مشکلات زیبایی مانند برآمدگی بالای بینی که در اثر بالابودن غضروف بینی است، اصلاح قوز بینی و یا بزرگ بوده پره های بینی را برطرف نماید. هم می تواند جنبه  درمانی برای بسیاری از مشکلات بینی مانند انحرافات تیغه وسط بینی، پولیپ و یا شکستگی و … را حل نماید. برخی از این مشکلات نیز ژنتیکی است که با جراحی بینی قابل درمان می باشند.

منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟ 874654454543123

روش های جراحی بینی غضروفی

با توجه به مشکل بینی برای جراحی بینی غضروفی از دو روش استفاده می شود که در این قسمت با آن ها آشنا می شویم. باید گفت اینکه جراحی بینی غضروفی از نوع بسته باشد یا باز، بنا به مشکل بینی و نیز صلاحدید جراح انجام می شود. زیرا هر کدام از این روش ها برای هدف خاصی انجام می گردد و مشکلات مشخصی با این روش ها قابل درمان هستند. بنابراین انتخاب پزشک و جراح نقش مهمی در کیفیت جراحی خواهد داشت. جراحی بینی بسیار حساس بوده و در صورتی که تغییرات به درستی انجام نشود، امکان ترمیم به سختی خواهد بود. بنابراین توصیه می شود در انتخاب پزشک خود با دقت عمل کرده و قبل از هر تصمیم، مشاهده و بررسی نمونه کارهای قبلی و نیز سنجش میزان رضایت مراجعین و بیماران را اولویت قرار دهید.

جراحی بینی باز

در این نوع جراحی تیغه وسط بینی و پره های بینی برش داده شده و جراح با تسلط کامل بر آناتومی بینی می تواند جراحی را انجام دهد. ابتدا برشی در ناحیه کالوملا داده شده و سپس بینی بینی از طریق برش پره های از داخل کاملا به سمت بالا کشیده می شود. سپس به صورا زیرمخاطی، غضروف لترال بالایی از تیغه میانی جدا می شود و جراح کاملا به داخل بینی اشراف کامل را دارد. این درمان برای افرادی که مشکلات اساسی در بینی داشته و خواستار تغییرات کلی هستند، مناسب تر است. زیرا جراح می تواند با کنترل و دقت بیشتری، تغییرات را اعمال نماید. در این جراحی چون کاملا نواحی بینی برش داده می شود، عوارض بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت. مراقبت های بعد از درمان نیز بیشتر باید باشد.

جراحی بینی بسته

در جراحی بینی بسته نیازی به برش زیاد بر روی بینی وجود ندارد. در این روش برش ها در داخل بینی ایجاد می شود و به مقدار بسیار جزئی پوست بینی از روی اسکلت بینی جدا می شود. تغییرات لازم نیز از این طریق اعمال خواهد شد. امروزه استقبال زیادی از رینوپلاستی به روش بسته شده است. علت آن نیز مربوط به عدم ایجاد زخم روی بینی، دوران بهبودی کوتاه تر، تورم کمتر و نیز عوارض بسیار کمتر این روش می باشد. البته باید گفت برای تغییرات اساسی بهتر است از روش باز استفاده شود. در این روش فقط ایرادات ظاهری بینی مرتفع می گردد و ساختار کلی بینی تغییری نخواهد داشت. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم مانند جراحی باز تمامی جزئیات و کل اناتومی بینی دچار تغییرات و اصلاحات شود. بهترین کاندیداها برای این نوع جراحی، افرادی هستند که نوک بینی متناسب و تقارن در پل بینی وجود دارد.

اقدامات قبل از جراحی بینی غضروفی

تا این قسمت به این سوال پاسخ دادیم که منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟ همانطور که گفته شد این روش برای درمان و هم زیبایی کاربرد دارد. ولی در هر صورت برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن نیاز است اقداماتی را قبل از جراحی بینی غضروفی انجام دهیم. این اقدامات به شرح زیر است:

  • انتخاب و مراجعه به بهترین جراح رینوپلاستی برای اینکه در مورد مسایلی مانند انتظارات از جراحی، روش جراحی ، بررسی بیشتر مشکلات و … مشاوره و معاینه لازم انجام شود.
  • به مدت دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای مسکن و نیز داروهای انعقاد خون مانند آسپرین، وارفارین، ایبوپروفن و … خودداری شود. چون احتمال خونریزی در حین عمل و بعد از آن را افزایش می دهد.
  • به مدت دو هفته قبل از درمان از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری نمایید. زیرا احتمال کبودی و عدم اکسیژن رسانی لازم را به بدن کاهش می دهد.
  • جراح را کاملا در جریان پرونده پزشکی، بیماری هایی که داشتید و یا در حال حاضر درگیر هستید، داروهایی که مصرف می کردید و یا در حال حاضر مصرف می نمایید و حتی توصیه می شود داروهای گیاهی را نیز که مصرف می کنید قرار دهید.
  • جراح ممکن است برای بررسی وضعیت سلامتی کلی بدن، آزمایشاتی را تجویز نماید که باید قبل از جراحی انجام و در روز عمل همراه داشته باشید.
  • توصیه می شود سب قبل از جراحی استحمام نمایید، چون ممکن است مدتی نتوانید اینکار را انجام دهید، زیرا نباید پانسمان خیس شده و تامپون داخل بینی ایرادی پیدا کند.
  • در روز عمل حتما ناشتا بوده و همراهی با خود داشته باشید. چون این جراحی تحت بیهوشی کامل صورت می گیرد و نیاز به همراه برای بعد از جراحی ضروری است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی غضروفی

بعد از هر جراحی نیاز است مراقبت های بعد از جراحی را جدی بگیرید. زیرا این مراقبت ها هم در نتیجه جراحی موثر خواهد بود و هم عوارض بعد از جراحی را کاهش خواهد داد. جراحی بینی استخوانی یا غضروفی یکی از جراحی هایی است که حساسیت های خاصی داشته و عوارض در آن بیشتر از سایر جراحی های زیبایی می باشد. این مراقبت ها عبارتند از:

منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟ 541531313145

تورم و درد

برای کاهش تورم و درد بعد از جراحی بهتر است از کمپرس سرد استفاده نمایید. زیرا باعث بی حس شدن و قطع جریان خون شده و کبودی و درد را کاهش می دهد. بعد از دو روز از کمپرس گرم استفاده کنید تا جریان گردش خون مجددا وصل شود. برای کاهش درد نیز می توانید از مسکن هایی که جراح تجویز نموده است استفاده کنید. بایستی سر خود را بالاتر از بدن قرار داده و نیز به صورت طاق باز بخوابید و اجازه ندهید تا خون به سمت بالا برود. در زمان استراحت باید مراقبت لازم را انجام دهید تا هیچگونه فشاری به ناحیه جراحی وارد شود.

فعالیت های بدنی

استراحت بعد از جراحی بینی غضروفی جزو واجبات بعد از درمان است. فعالیت های بدنی خود را کنار بگذارید و تا مدت ها در انجام فعالیت های روزمره خود مراقبت های لازم را انجام دهید. از برداشتن وسایل سنگین و خم شدن به شدت بپرهیزید. ورزش هایی مانند شنا کردن، رفتن به استخر و … را تا مدت ها باید تعطیل کنید.

نحوه تغذیه

در هفته های اول و بخصوص روزهای اول بعد از جراحی از خوردن غذاهای سفت و یا غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند خودداری نمایید. غذاها به صورت له شده و مایع باشند. مصرف مایعات را افزایش دهید و سعی کنید برای حفظ انرژی سایر مواد غذایی لازم برای بدن را به صورت پوره شده مصرف کنید. جویدن و صحبت کردن زیاد و حتی خندیدن زیاد می تواند باعث اعمال فشار به ناحیه جراحی شود. مصرف مشروبات الکلی و دخانیات تا دو هفته بعد از درمان باید قطع شود.

مصرف دارو

داروهای مسکن و نیز آنتی بیوتیک تجویزی برای کاهش احتمال عفونت را سر موقع و مرتب مصرف کنید. داروهای انعقاد کننده خون را نیز باید تا دو هفته بعد از درمان کنار بگذارید.

کلام آخر

در این مقاله توضیح دادیم که منظور از جراحی بینی غضروفی چیست؟ جراحی بینی غضروفی یا استخوانی نوعی از جراحی بینی است که در ان غضروف بیشتر و پوست روی بینی نازک است. این جراحی در مقایسه با جراحی بینی گوشتی از نتایج بهتر و ماندگار تری برخوردار است. به علت وجود غضروف بیشتر دامنه عمل جراح بیشتر شده و اصلاحات را به وصرت کامل می تواند بر روی بینی بیمار انجام دهد.

 

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)