جذابیت بیشتر با جراحی پلک چروک

جراحی پلک چروک 68545314545415000

یکی از مهم ترین اعضای صورت چشم است که همواره کانون توجه همه قرار می گیرد. چین و چروک های اطراف چشم، زیبایی و جذابیت را از چهره خواهد گرفت و جراحی پلک چروک یکی از روش ها برای برطرف کردن این مشکل می باشد. پلک ها نقش محافظان چشم را بازی می کنند و در صورتی که دچار افتادگی و یا چین و چروک شوند، غیر از جنبه زیبایی صورت، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بینایی فرد می شود. به همین دلیل بهتر است سریعا اقداماتی برای رفع آن انجام شود. افتادگی پلک و نیز چین و چروک های اطراف آن می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، بیماری های زمینه ای و یا حوادث و سوانحی مانند سوختگی اتفاق بیفتد. ولی علت بیشتر موارد مربوط به پلک زدن های مداوم در اثر افزایش سن بوده که حرکت زیاد ماهیچه ها باعث این مشکل می شود.

کاندیدای مناسب برای جراحی پلک چروک

جراحی پلک چروک برای بهبود وضع ظاهری پلک های بالا و پایین انجام می شود. در این روش افتادگی پلک از بین رفته و در عین حال چین و چروک های ریز و درشت اطراف آن نیز درمان می شوند. این روش جراحی بوده و در نتیجه نیاز است تا فرد در شرایط جسمی مناسبی قرار داشته باشد. افرادی که دارای پوست اضافه در پلک پایین یا بالا بوده و به همین دلیل چروک هایی در این نواحی ایجاد شده است نیز کاندید مناسبی به شمار می روند. این چین و چروک ها اگر مشکلی در بینایی فرد ایجاد نماید باید سریعا جراحی پلک انجام داده و از افتادن بیشتر آن بر روی چشم و افزایش فشار مضاعف جلوگیری نمایند. معمولا افرادی که دارای سن بالای 40 سال هستند، شرایط لازم را برای این جراحی دارند.

دلایل ایجاد چین و چروک اطراف پلک

این چین و چروک ها و افتادگی پلک می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. از جمله مهم ترین این عوامل مربوط به افزایش سن می باشد. عوامل تشدید کننده آن نیز مربوط به مشکلات عضلانی ناحیه چشم، بیماری های مادرزادی، قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب، مشکلات مربوط به تیروئید و نیز استعمال زیاد دخانیات می باشد. این موارد باعث ایجاد چین و چروک های بیشتر در اطراف پلک و چشم شده و وضعیت را بدتر می کنند. چین و چروک ها نیز پوست اضافی را رشد داده و در نتیجه زیبایی و جذابیت چشم از بین خواهد رفت. عموما درد در ناحیه چشم و شده و دید آن را کاهش می دهد.

جراحی پلک چروک 68545314545415000

نحوه درمان پلک چروک به چه نحوی می باشد

درمان پلک چروک می تواند به صورت جراحی و غیر جراحی صورت گیرد. حتی روش های خانگی نیز برای کاهش این چین و چروک ها پیشنهاد می شوند. ولی روش جراحی پلک چروک یکی از بهترین روش ها برای حل این مشکل می باشد. می توان از روش های جراحی مانند پلاسماتراپی و یا بلفاروپلاستی این مشکل را برطرف نمود. در این قسمت می خواهیم به روش بلفاروپلاستی برای رفع چروک پلک پرداخته و توضیحات کاملی در مورد این روش بیان کنیم:

اقدامات قبل از انجام بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از روش های جراحی پلک چروک می باشد. در این روش چین و چروک های اطراف چشم طی عمل جراحی برداشته و برش داده می شوند. قبل از انجام این جراحی نیاز است اقداماتی انجام گیرد که عبارتند از:

  • مراجعه به بهترین جراح برای کسب نتیجه ایده آل
  • انجام معاینات لازم و بررسی پارامترهای لازم
  • تشخیص میزان مشکل و راه حل درمانی برای رفع آن

بهتر است در جلسه معاینه در مورد مشکلات پزشکی خود با جراح صحبت کنید. اینکه به چه داروهایی حساسیت دارید و چه داروهایی را در حال حاضر مصرف می کنید. همچنین در مورد بیماری هایی که دارید نیز با پزشکتان مشورت نمایید تا با آگاهی و اطلاع کامل این جراحی انجام شود. در این جلسه توقعات و انتظارات خود را نیز از جراحی پلک چروک بیان کنید تا پزشک راهنمایی های لازم را انجام دهد.

انجام بلفارپلاستی برای درمان پلک چروک

در این قسمت می خواهیم جراحی پلک چروک با کمک روش بلفاروپلاستی را توضیح دهیم. بلفاروپلاستی روش درمانی است که هم برای رفع چین و چروک های بالای چشم و هم قسمت زیرین پلک پایینی کاربرد دارد. در این روش چین و چروک ها برطرف و زیبایی چشم ها دیده می شود. مهم ترین نکته انتخاب جراح برای انجام این روش درمانی می باشد. با توجه به اینکه در این عمل قسمتی از پوست چشم برش داده می شود و بخیه می خورد، ظرافت در بخیه ها باید مورد توجه قرار گیرد. چشم ها اولین قسمتی از صورت است که با نگاه کردن به آن احساسات، عواطف و … مشخص می شوند. در صورتی که این قسمت به علت بخیه های اشتباه دچار مشکل شود، فرد به راحتی نمی تواند با اطرافیان ارتباط برقرار نماید. همچنین کوچک ترین سهل انگاری ممکن است آسیب غیر قابل جبرانی به بینایی فرد وارد کند.

نحوه انجام بلفاروپلاستی

این جراحی چون برای افراد با سن بالا انجام می شود و با توجه به عوارض داروهای بیهوشی، بیشتر توصیه می شود تحت بی حسی موضعی انجام شود. با تزریق بی حسی در محل جراحی که می تواند پلک بالا و یا پلک پایین باشد ، بیمار احساس درد و ناراحتی نخواهد کرد. معمولا کل پلک بالا یا پایین بی حس می شود. سپس با استفاده از تیغ جراحی،  برشی در پلک بالا یا پایین داده می شود و پوست زائد که در اثر چین و چروک ایجاد شده و مقداری از عضله  برداشت می شود. جراح برای بهتر شدن وضعیت باید چین خوردگی های اطراف پلک را  نیز تنظیم نموده و موقعیت و فرم پلک را اصلاح نماید. این برش ها باید بسیار نازک و ظریف ایجاد شوند تا آثار آن به دیده نشود. جراحی پلک چروک  به صورت سرپایی و در یک جلسه انجام می شود و نیاز نیست که شب را در بیمارستان یا کلینیک بگذرانید.

مراقبت های لازم بعد از جراحی پلک چروک

انجام صحیح مراقبت های بعد از جراحی باعث می شود دوره ریکاوری به سرعت طی شده و عوارض کمتری به سراغ بیمار بیاید. این مراقبت ها عبارتند از:

نحوه انجام فعالیت های روزمره

هفته اول بعد از جراحی حساس ترین زمان به شمار می رود.  در این مدت باید از از انجام فعالیت هایی مانند مطالعه، استفاده از لنز، کامپیوتر و تماشای تلویزیون خودداری کنید. زیرا باعث خشکی چشم شده و ممکن است حس ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. توصیه می شود از انجام فعالیت های سخت بدنی مانند ورزش کردن حرفه ای و یا بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید. زیرا باعث افزایش گردش خون در بدن شده و کبودی و تورم در اطراف چشم گسترش می یابد.  ممکن است در اثر فشار زیاد ناحیه جراحی خونریزی نموده که عوارض سخت تری را به دنبال دارد.

احساس درد و تورم

تورم و کبود شدن اطراف چشم و پلک طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. بهتر است سر خود را بالاتر از بدن نگهدارید. می توانید از کمپرس یخ نیز در دو روز اول بعد از جراحی پلک چروک استفاده نمایید. برای کاهش درد می توانید در صورت نیاز از داروهای مسکن که توسط جراح تجویز شده، مصرف کنید.

عدم قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

نور آفتاب در صورتی که به صورت مداوم بر روی چهره فرد باشد، می تواند در این جراحی آزاردهنده باشد. بهتر است تا می توانید از این موقعیت دوری کنید .در زمان اضطرار از عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب قوی و نیز کلاه استفاده شود تا آثار تابش آفتاب را کمتر نماید.

جراحی پلک چروک 5874546485542100

مراقبت از محل زخم

در جراحی پلک چروک  برش هایی در اطراف پلک داده می شود. احتمال بروز عوارضی مانند عفونت و … در محل برش وجود دارد. برای رفع این مشکل و جلوگیری از بروز آن، روزی سه بار باید محل زخم  با محلول آب و صابون شستشو داده و بلافاصله خشک نمایید. می توانید با استفاده از گوش پاکن آغشته به هیدروژن اکسید 3 درصد و آب معمولی هم این کار را انجام دهید.

آشنایی با عوارض ناشی از جراحی پلک چروک

این جراحی در صورتی که تحت بی حسی موضعی انجام شود، عوارض کمتری را به دنبال دارد. در این قسمت به مهم ترین و شایع ترین این عوارض خواهیم پرداخت:

  • واکنش های حساسیت زا

حساسیت به ماده بی حسی می تواند باعث ایجاد عوارضی مانند خارش و … برای بیمار شود. بهتر است قبل از استفاده تست شود.

  • عدم توانایی بستن کامل چشم ها
  • عدم تقارن در پلک ها

در مورد اعضایی که به صورت قرینه هستند، ایجاد تقارن و تناسب بسیار اهمیت دارد. این کار توسط بهترین جراح به راحتی قابل انجام است. پس توصیه می شود در انتخاب پزشک خود دقت نمایید تا این عوارض کمتر شود.

  • تاری دید و تورم

تاری دید و تورم در اطراف پلک ها و چشم ممکن است در روز های اول وجود داشته باشد. به مرور زمان این مشکل برطرف شده و حالت طبیعی صورت بازخواهد گشت.

کلام آخر:

چشم ها مهم ترین و حساس ترین عضو صورت می باشند. زیبایی صورت بستگی زیادی به شادابی و جوانی این قسمت دارد. با جراحی پلک چروک می توان به راحتی چین و چروک های اطراف پلک را برطرف نمود. با این جراحی هم زیبایی و جوانی به چهره فرد بازخواهد گشت و هم فشار وارده بر چشم ها برداشته می شود.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)