جراحی زیبایی بینی پهن چگونه انجام می شود

جراحی زیبایی بینی پهن 78466632102254

بینی پهن می تواند در برخی موارد باعث از بین رفتن زیبایی و جذابیت فرد شود که جراحی زیبایی بینی پهن یکی از روش های اصلاح این مورد می باشد. پهن بودن بینی در قسمت های مختلف آن می تواند دیده شود، در برخی افراد در نوک بینی و در برخی در پل بینی و در بسیاری از موارد نیز ممکن است سوراخ های بینی از هم باز بوده و حالت پهن داشته باشند. با این جراحی می توان تا حدود زیادی این وضعیت را بهبود بخشیده و زیبایی صورت را چند برابر نمود. ولی مهم ترین نکته در این میان حفظ تناسب و توازن بین سایر اعضای صورت و بینی می باشد که در تخصص و مهارت جراح می باشد. بایستی جراح با در نظر گرفتن وضعیت سایر اعضای صورت با بینی به میزان لازم بینی را باریک تر نماید و شکل طبیعی صورت را حفظ نماید.

بینی های پهن چه ویژگی هایی دارند

در این نوع بینی ها عموما پوست بینی ضخیم بوده و چربی زیادی در قسمت های مختلف آن دیده می شود. در صورتی که پهن بودن در قسمت نوک بینی باشد، سوراخ های بینی از هم باز می باشد و نیز ممکن است این مشکل در پل بینی نیز دیده شود. غضروف در این بینی ها بسیار کوتاه است و در بسیاری از موارد ممکن است مجبور به پیوند غضروف نیز باشیم. در نهایت این بینی ها ویژگی بینی های گوشتی را دارند. بینی های گوشتی بسیار حساس تر از بینی های استخوانی هستند. زیرا در بینی های استخوانی هم پوست بینی نازک است و هم غضروف به اندازه نیاز برای تغییر و کوتاه کردن و یا باریک کردن وجود دارد. همچنین ممکن است در این نوع بینی ها انتظارات بیمار برآورده نشود مگر اینکه به بهترین و حرفه ای ترین جراح زیبایی بینی پهن مراجعه نمایید.

جراحی زیبایی بینی پهن 78466632102254

اقدامات لازم قبل از جراحی زیبایی بینی پهن

آشنایی با اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی پهن یکی از مهم ترین و اساسی ترین موضوعاتی است که باید قبل از جراحی در نظر گرفت. در این قسمت شما را بیشتر با این نکات مراقبتی آشنا می کنیم:

انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی پهن

این مورد می توان گفت یکی از اساسی ترین تصمیماتی است که قبل از جراحی باید گرفت. با این انتخاب می توان امیدوار بود زیبایی بینی به بهترین شکل ممکن تامین شود. بخصوص در مورد جراحی زیبایی بینی پهن که یکی از ریسک پذیرترین جراحی ها در این حوزه است. یک علت آن ویژگی های بینی است که در پاراگراف قبل توضیح دادیم و دلیل دوم نیز تناسب بینی با سایر اعضای چهره است. در مواردی ممکن است بینی به آن حدی که نشان داده می شود نیز پهن نباشد. بلکه باریک بودن و عدم برجستگی در قسمت هایی مانند گونه و یا چانه باعث شده است که بینی پهن به نظر برسد. بهترین جراح در این زمینه می تواند تا حدود زیادی به رفع این مساله کمک نماید. بهتر است در اولین جلسه انتظارات و توقعات خود را از جراحی بینی توضیح داده و نیز جراح را در جریان سابقه پزشکی خود قرار دهید.

مواردی که مصرف آن ها قبل از جراحی ممنوع می باشند:

 • عدم مصرف دخانیات به علت عدم اکسیژن رسانی مناسب در حین جراحی و بعد از آن و احتمال بالای کبودی بعد از جراحی
 • عدم مصرف مشروبات الکلی به علت الکل موجود در آن و افزایش احتمال خونریزی و تورم
 • عدم مصرف داروهای انعقاد کننده خون به علت رقیق نمودن خون و افزایش میزان خونریزی مانند آسپرین، وارفارین و ..
 • عدم مصرف مواد غذایی و نوشیدنی ها به مدت 8 ساعت قبل از جراحی و ناشتا بودن در روز عمل

نحوه جراحی زیبایی بینی پهن

همانطور که توضیح داده شد، مشکل پهن بودن بینی ممکن است در قسمت های مختلف آن دیده شود. از جمله این قسمت ها، سوراخ های بینی، نوک بینی و نیز پل بینی است. در این صورت ابتدا باید مشخص شود کدام قسمت باید اصلاح و باریک شود تا چهره زیبایی خود را بازیابد. در این قسمت به مرور هر یک از این قسمت ها خواهیم پرداخت:

 • در صورتی که قسمت سوراخ های بینی پهن باشد:

باید ابتدا در نظر گرفت که اندازه سوراخ های بینی در حالت استاندارد به چه اندازه ای باید باشد. اندازه سوراخ های بینی باید به اندازه فاصله بین دو چشم پهنا داشته باشد تا حالت صورت به شکل معمولی و استاندارد در نظر گرفته شود. در صورتی که این فاصله کوتاه تر یا بلند تر باشد، بینی پهن و یا بسیار باریک است و نیاز به اصلاح دارد. این اصلاح از طریق برش پایه بینی و نزدیک کردن سوراخ های بینی به همدیگر قابل اصلاح می باشد.

 • در صورتی که مشکل در پل بینی باشد:

در پل بینی دو مشکل وجود دارد: یا اینکه پل بینی ارتفاع کوتاهی دارد که باعث پهن نشان دادن بینی شده است. یا اینکه استخوان بینی در این ناحیه پهن می باشد که این علت پهن تر نشان دادن بینی فرد می شود. در هر صورت با جراحی زیبایی بینی پهن این دو مساله را می توان پوشش داد. به این صورت که می توان در مورد بینی های کم ارتفاع، غضروف و استخوان از بافت بدن خود بیمار به بینی اضافه کرد. یا اینکه از مواد مصنوعی استفاده نموده و ارتفاع بینی را بالا برد. در صورتی که استخوان بینی پهن باشد و ارتفاع آن مشکلی نداشته باشد، با جابجا کردن استخوان های ناحیه پل بینی این مشکل برطرف می شود. برای این کار می توان از جراحی بینی به روش باز و بسته البته با توجه به عمق مشکل بهره گرفت که در ادامه توضیحات لازم در مورد این نوع جراحی ها داده می شود.

 • زمانی که مشکل در نوک بینی پهن باشد:

در برخی موارد نوک بینی بسیار پهن بوده و با سایر اعضای صورت هماهنگی و تناسب ندارد. در این حالت نیز با جراحی زیبایی بینی پهن این مشکل برطرف می شود. برای این کار باید ارتفاع نوک بینی را بالا برد تا شکل و حجم مورد نیاز بدست آید. در این صورت نیاز به غضروف خواهیم داشت که می توان از قسمت هایی مانند پشت گوش و یا از سپتوم بینی این مقدار را تامین کرد. در نهایت نوک بینی از حالت پهن و کوتاه بودن خارج شده و ارتفاع و حجم مناسب را بدست می آورد.

جراحی زیبایی بینی پهن با روش بسته و باز

همانطور که گفتیم برای جراحی بینی می توان از دو روش جراحی بینی بسته و باز استفاده کرد. در این قسمت تفاوت های این دو روش را توضیح می دهیم. اینکه کدام روش برای فرد مناسب است و نتیجه بهتری بدست می آید در تشخیص و صلاحدید جراح می باشد.

تفاوت جراحی زیبایی بینی پهن  به روش بسته و باز

باید گفت در هر دو روش همان برش ها انجام می شود، تنها تفاوت در محل برش می باشد. در جراحی به روش باز، برش در ناحیه کلوملا که دیوار بین دو سوراخ بینی می باشد، ایجاد می شود. سپس پوست بینی از ناحیه نوک به سمت بالا کشیده می شود و جراح با تسلط کامل به ناحیه استخوان و غضروف می تواند جراحی را انجام دهد. برش ها نیز از بیرون داده می شود. در مورد جراحی به روش بسته برش ها از ناحیه داخلی بینی ایجاد می شود. در این روش پوست بینی کنار زده نخواهد شد، در نتیجه جراح تسلط کمتری به ناحیه داخلی بینی دارد. به همین دلیل حرفه ای بودن و تخصص جراح بسیار مهم و حیاتی می باشد. عموما مشکلات در وسعت و عمق کمتر با این روش جراحی برطرف می شوند و مشکلاتی که نیاز به برش و یا جابجا کردن استخوان و … دارند، روش باز گزینه بهتری به شمار می رود.

جراحی زیبایی بینی پهن 56846853574785200

بعد از جراحی زیبایی بینی پهن چه اقداماتی باید انجام دهید

بعد از جراحی ها، راهی که بتوان عوارض را کمتر نموده و نتیجه بهترین را کسب نمایید مراقبت های بعد از جراحی می باشد. در این قسمت به مهمترین این اقدامات اشاره خواهیم کرد:

 • بالاتر قرار دادن سر نسبت به بدن برای کاهش تورم و خونریزی
 • استفاده از کمپرس یخ در دو روز اول جراحی و کمپرس گرم برای بعد از این دو روز
 • مصرف مسکن برای جلوگیری از درد و آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت
 • عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی به مدت دو هفته بعد از جراحی برای کاهش تورم و کبودی
 • مصرف غذاهای آبکی و غذاهایی که نیاز به جویدن ندارد در هفته اول بعد از جراحی برای کاهش فشار از روی ناحیه جراحی شده
 • عدم حرکاتی مانند فین کردن برای خارج کردن خونابه ها، خندیدن خیلی زیاد، صحبت کردن و …
 • عدم انجام فعالیت های ورزشی سبک تا چند هفته بعد از عمل و فعالیت های سنگین ورزشی تا چند ماه بعد از جراحی زیبایی بینی پهن
 • عدم استفاده از عینک به علت فشار بر روی ناحیه پل بینی و در مقابل استفاده از لنزهای تماسی
 • عدم قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب و استفاده از کلاه و ضدآفتاب قوی برای جلوگیری از آسیب به پوست اطراف و ناحیه بینی

کلام آخر:

جراحی زیبایی بینی پهن یکی از انواع جراحی های بینی می باشد. در این روش جراحی زیبایی بینی کوتاه و پهن یکی از انواع رینوپلاستی می باشد. عموما بینی های پهن و کوتاه گوشتی نیز بوده و حساسیت های خود را دارد. همانطور که توضیح داده شد بسته به اینکه مشکل در نوک بینی، پل بینی  یا سوراخ های بینی باشد، می توان با این جراحی اصلاح نمود. مهمترین نکته انتخاب جراح و ایمپلنتیست متبحر و متخصص در این حوزه است. زیرا این نوع بینی ها بر خلاف بینی های استخوانی و غضروفی نیاز به مهارت بیشتری دارند. لزوم رعایت نکات قبل و مراقبت های بعد از آن باعث کاهش عوارض و کسب نتیجه دلخواه خواهد شد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)