جراحی زیبایی پلک تحتانی روشی برای جذاب کردن چشم ها

جراحی زیبایی پلک تحتانی 543518474512000

یکی از جراحی های زیبایی که در نواحی اطراف چشم انجام می شود، جراحی زیبایی پلک تحتانی می باشد. در پلک تحتانی عموما دو مشکل وجود دارد که به وسیله جراحی زیبایی یا بلفاروپلاستی قابل اصلاح است. یکی از این موارد وجود پف در زیر پلک و یا روی خط مژه های آن است. دیگری وجود کیسه های چربی و پوست اضافه که نیاز به برداشتن و حذف شدن دارد. با برداشتن این چربی های اضافی و یا پف زیر چشم، باید پوست های اضافی را برش داده و پوست پلک تحتانی را صاف نمایند. اغلب علت بروز این مشکل، بالا رفتن سن فرد است، هرچند در برخی موارد ممکن است به صورت ژنتیکی نیز در سنین جوان تر فرد به این عارضه دچار شده باشد. در هر حال این مشکل باعث می شود سن فرد بیشتر دیده شده و چهره ای خسته را به اطرافیان نشان دهد.

چه افرادی می توانند کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی پلک تحتانی باشند

برای انجام بلفاروپلاستی نیز مانند سایر روش های جراحی، باید فرد شرایطی را داشته باشد. در مورد این جراحی چون در سنین بالا انجام می شود، سلامت عمومی فرد بسیار مهم است. برخی از پزشکان قبل از جراحی، آزمایشاتی را تجویز می نمایند تا با اطمینان جراحی را انجام دهند. به عنوان نمونه افرادی که دارای دیابت و یا فشار خون کنترل نشده هستند، بهتر است از انجام این جراحی منصرف شوند. همچنین افرادی که مشکلاتی در سیستم ایمنی و یا اختلالات انعقادی خون دارند، نیز این جراحی توصیه نمی شود. افراد سیگاری یکی دیگر از کاندیداهای نامناسب برای جراحی زیبایی پلک تحتانی به شمار می روند. بنابراین توصیه می شود در جلسه معاینه، بیماری هایی که دارید یا داشته اید و نیز داروهایی که آلرژی دارید و در کل سابقه پزشکی خود را به اطلاع جراح برسانید. بهتر است بعد از کنترل این موارد اقدام به جراحی نمایید.

جراحی زیبایی پلک تحتانی 543518474512000

کاربرد جراحی زیبایی پلک تحتانی در چه مواردی می باشد

همانطور که در بالا توضیح دادیم این روش برای موارد زیر کاربرد دارد:

 • افتادگی پوست و شل شدن آن که باعث ایجاد چین و چروک در اطراف چشم می شود
 • پف کردگی زیر چشم و تورم در ناحیه پلک ها
 • افتادگی پلک پایین که می تواند باعث زیاد دیده شدن سفیدی چشم شود
 • جمع شدن چربی در زیر پوست پلک پایین که چهره را پیر و خسته نشان می دهد

با بلفاروپلاستی پلک پایین به راحتی می توان در مدت زمان کوتاه این نواقص را برطرف و زیبایی و جذابیت را به چشم ها بازگرداند.

نحوه جراحی زیبایی پلک تحتانی به چه صورت است

حال که با کاربردهای این روش آشنا شدید می خواهیم توضیح دهیم در حین درمان چه اتفاقی خواهد افتاد. برای انجام این جراحی باید به ظرافت و دقت برش های لازم داده شود. به این صورت که بعد از جراحی آثار اسکار و بخیه بر روی ناحیه جراحی باقی نماند. به همین دلیل برش ها را در راستای چین های مژه و بسیار نزدیک به آن می دهند. سپس باید بالشتک های چربی زیر پوست و پوست اضافی برداشته و برش داده شود. بعد از خالی کردن زیر پوست، بخیه های بسیار ظریف در ناحیه برش داده شده زده می شود، طوری که حالت عادی چشم در هنگام باز و بسته کردن حفظ شود. در برخی موارد جراح می تواند با استفاده از لیزر، لایه های سطحی پوست پلک پایین را نیز جوانسازی نموده و چین و چروک های اطراف آن را حذف کند. در این صورت نتیجه بهتری کسب خواهد شد.

اقدامات قبل و بعد از بلفاروپلاستی پلک پایین چه مواردی را شامل می شود

بهتر است قبل از جراحی اقداماتی را انجام دهید تا نتیجه بهترین حالت ممکن را داشته باشد. همچنین رعایت مواردی بعد از جراحی نیز برای کاهش عوارض و تاثیری که در نتیجه جراحی دارد، بسیار تاثیر گذار است. در این قسمت با مهم ترین این موارد آشنا می شویم:

 • داروهایی که نباید مصرف شوند

در حدود یک یا دو هفته قبل از جراحی زیبایی پلک تحتانی باید از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری نمایید. همانطور که گفتیم این جراحی عموما در سنین بالا انجام می شود. ممکن است داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و … در این سنین مصرف بیشتری داشته باشد. این داروها جزو داروهای ممنوعه قبل و بعد از جراحی می باشند. بعد از جراحی نیز باید دو هفته از مصرف آن ها خودداری نمایید. علت آن افزایش میزان خونریزی به دلیل انعقاد خون و رقیق شدن آن است. بایستی جراح را در جریان داروهایی که مصرف می کنید قرار دهید تا در صورت لزوم داروهای جایگزین در این مدت استفاده نمایید.

 • کنترل تورم و درد

معمولا بعد از جراحی های زیبایی مقداری تورم در ناحیه جراحی دیده می شود. برای کنترل تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید. کمپرس را به مدت 15 دقیقه در هر ساعت در ناحیه جراحی قرار دهید. باید این کار در دو روز اول انجام شود و در روزهای بعدی از کمپرس گرم استفاده کنید تا جریان گردش خون به حالت عادی خود برگردد. ممکن است در روزهای اول کمی درد و ناراحتی در محل جراحی احساس کنید که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. برای رفع این احساس بهتر است از مسکن هایی که پزشک تجویز نموده است استفاده نمایید. در صورتی که درد کنترل نشد و شدت یافت، توصیه می شود با پزشک تماس گرفته و درمان های ضروری را دریافت نمایید.

 • عدم استفاده از لوازم آرایشی

در روز جراحی و بعد از آن تاکید می شود از لوازم آرایشی استفاده نکنید. تنها کرم ضدآفتاب قوی برای زمان هایی که در معرض آفتاب می باشید، ضروری و لازم است. البته تاکید می شود از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری نمایید.

 • عدم انجام حرکات ورزشی

در روزهای اول و حتی الامکان در هفته اول بعد از جراحی بهتر است استراحت کنید. انجام فعالیت های سبک را بدون اینکه فشاری به ناحیه جراحی وارد شود و یا گردش خون در این ناحیه افزایش یابد را می توانید انجام دهید. به هیچ عنوان سعی کنید خم نشوید و اجسام سنگین را از روی زمین برندارید. زیرا این فشار می تواند باعث خونریزی از ناحیه جراحی شود.

 • بعد از جراحی امکان رانندگی و … برای فرد وجود ندارد. به علت پانسمان ناحیه جراحی و نیز اثرات داروهایی که استفاده شده است. به همین دلیل باید در روز جراحی همراه با خود داشته باشید.
 • استحمام بعد از یک هفته باید انجام شود. در این مدت البته می توانید از گردن به پایین را شستشو دهید.
 • در صورتی که در ناحیه چشم ها احساس عدم تقارن و ناهماهنگی نمودید، می تواند به علت عدم یکسان بودن سرعت ترمیم زخم و … باشد. در صورتی که در مورد جراحی دقت لازم نشده باشد، در ماه های بعدی قابل تشخیص خواهد بود.
 • برای شستشوی محل جراحی بهتر است از محلول آب و صابون استفاده کنید. دقت کنید که این کار باید به آرامی و درنهایت دقت انجام شود.
 • بعد از دو هفته می توانید از لنزهای تماسی در صورت نیاز استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان محل جراحی را نمالید، ماساژ ندهید و یا به محل جراحی فشاری وارد نکنید. زیرا ممکن است باعث بازشدن بخیه ها و خونریزی محل زخم شود.

جراحی زیبایی پلک تحتانی 456464214

عوارض جراحی زیبایی پلک تحتانی

همه جراحی های زیبایی عوارضی به دنیال دارند، ولی این جراحی چون در ناحیه نزدیک چشم و پلک فرد انجام می شود، آشنایی با عوارض آن بسیار اهمیت دارد. لازم است در صورت مشاهده عوارضی که کنترل نشده یا به مرور کاهش نیافته اند، سریعا به پزشک اطلاع داده شوند. برخی از این عوارض که البته ممکن است در موارد کمی اتفاق بیفتد عبارتند از:

 • عدم بستن کامل چشم که بهتر است از قطره چشمی و یا بخور استفاده شود تا خشکی آن گرفته شود. هر چند این عارضه بعد از چند روز از بین خواهد رفت.
 • احتمال عفونت در ناحیه جراحی در صورت عدم رعایت مراقبت های بهداشتی و ضدعفونی مرتب محل
 • احتمال دو بینی و یا تاری دید
 • ممکن است در محل چین خوردگی پلک کمی مشکل ایجاد شود.
 • بی حسی در ناحیه پلک

هزینه جراحی زیبایی پلک تحتانی

هزینه های این جراحی در برخی موارد مشترک و در مورد برخی انتخاب ها متغیر می باشد. عموما آزمایش های خون و سایر مواردی که قبل از جراحی باید چک شوند، در بسیاری از موارد مشترک است و هزینه یکسانی به همراه دارد. ولی مواردی مانند انتخاب جراح، انتخاب کلینیک یا مرکز درمانی که مراجعه می کنید، داروهایی که قبل از جراحی یا بعد از آن تجویز می شود، هزینه کادر پزشکی و پرستاری از جمله مواردی است که بسته به انتخاب فرد دارد. در صورتی که به بهترین جراح و یا کلینیک مراجعه نمایید، دستمزد جراح و سایر امکاناتی که در این مراکز در اختیار فرد قرار می گیرد، نیاز به پرداخت هزینه بالاتری نیز دارد. ولی نکته مهم نتیجه ای است که برای فرد به همراه خواهد داشت. توصیه می شود به ازای پرداخت هزینه کمتر، زیبایی و سلامتی چشم های خود را در معرض مخاطره قرار ندهید.

 کلام آخر:

جراحی زیبایی پلک تحتانی یکی از انواع بلفاروپلاستی زیبایی می باشد. این جراحی تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می گرد. در این درمان، بالشتک های چربی و نیز پوست اضافی از زیر پلک برداشته شده و زیر آن صاف می شود. این تغییر باعث زیبا ترشدن و جذابیت بیشتر چشم ها بخصوص در زمانی می شود که فرد پا به سن گذاشته است. مراقبت های بعد از جراحی نیز محدود بوده و عوارض کمی به همراه دارد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)