عمل جراحی کشیدن پوست پیشانی روشی فوق العاده برای از بین بردن چین و چروک

جراحی کشیدن پوست پیشانی 541855545314200

جراحی کشیدن پوست پیشانی یکی از روش های جوانسازی و بالا بردن پوست پیشانی است. در این روش عموما نرم بافت پیشانی و پلک بالایی به همراه ابرو بالا کشیده می شود. با افزایش سن و اثر غالب نیروی جاذبه زمین بر روی چهره افراد، ممکن است پوست پیشانی به سمت پایین حرکت کرده و ظاهری خسته و پیر به فرد بدهد. با لیفت پیشانی می توان جلوی این روند طبیعی را گرفته و جوانسازی پوست انجام شود. روش های مختلفی اعم از جراحی و غیر جراحی برای لیفت پیشانی و ابرو پیشنهاد می شود. جراحی کشیدن پوست پیشانی یکی از این روش ها است که غیر از لیفت باعث باز شدن چین و چروک های افقی و عمودی این ناحیه می شود. چین ها و خطوط افقی که به نام خطوط تعجب شناخته می شوند و چین وسط ابرو که خط اخم نام دارد، با گذشت سن پررنگ تر می شوند.

چه زمانی جراحی کشیدن پوست پیشانی باید انجام شود

باید گفت این روش برای همه مشکلات نمی تواند پاسخگو باشد و مواردی که در پایین ذکر می شود، مورد کاربردی این روش است:

 • افتادگی و چین و چروک پیشانی باعث افتادگی ابرو شده و در نتیجه ظاهر خسته و پیر در فرد ایجاد نماید.
 • برای خطوط افقی عمیق پوست پیشانی یا همان خطوط تعجب که با گذشت زمان عمیق تر و پایدارتر شده اند.
 • خط اخم و عمودی در بین ابروها و بالای بینی که با گذشت سن و بی توجهی بسیار عمیق شده و چهره فرد را اخمو و ناراحت نشان می دهد.
 • پایین آمدن پیشانی سبب شود تا چربی های بالای چشم بهم فشرده شده و نیز پوست حالت اضافی در بالای چشم دیده شود.
 • پایین آمدن ابروها باعث شود که فرد دچار افتادگی پلک شده باشد.

جراحی کشیدن پوست پیشانی 541855545314200

مراقبت های قبل از جراحی کشیدن پوست پیشانی

باید گفت این جراحی نیز مانند سایر روش های تهاجمی برای کسب نتیجه لازم باید مراقبت هایی قبل از شروع درمان انجام شود. در این قسمت به این نکات مراقبتی اشاره خواهیم کرد:

انتخاب جراح

یکی از مهم ترین مسایلی که در مورد انجام جراحی ها مطرح می شود، انتخاب جراح است. بایستی در مورد پزشکی که قرار است این نوع عمل را  بر روی صورت و بخصوص ناحیه ای مانند پیشانی انجام دهد، تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید. مشاهده نمونه کارهای قبلی و یا سوال از مراجعین و یا کاربران اینترنتی و بررسی میزان رضایت آن ها از جمله مواردی است که باعث می شود اطلاعاتتان در مورد جراح و نحوه عملکرد او افزایش یابد. با انتخاب بهترین جراح می توانید غیر از کسب بهترین نتیجه ممکن، عوارض بسیار کمتری را تجربه کنید.

جلسه مشاوره

در جلسه معاینه و مشاوره، جراح این موضوع را بررسی می کند که آیا فرد نیاز به جراحی دارد و یا می توان از روش های کمتر تهاجمی برای رفع این مشکل بهره برد. سپس انتظارات بیمار را از انجام این جراحی بررسی نموده و در نهایت پارامترهای لازم را برای شروع درمان تعیین می نماید. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بنابراین سلامت عمومی فرد بسیار اهمیت دارد. لازم است در مورد بیماری هایی که داشته اید و یا در حال حاضر درگیر هستید با پزشک مشورت نمایید. مهم تر از همه داروهایی که مصرف می کرده اید یا در حال حاضر در لیست داروهای مصرفی خود دارید نیز باید بیان شود. ضروری است اگر به دارویی حساسیت دارید، قبل از شروع درمان به پزشک اطلاع دهید. این موارد در حین درمان و بعد از آن در کوتاه شدن دوره نقاهت و کاهش عوارض نقش بسیار مهمی دارد.

سایر اقدامات قبل از شروع جراحی کشیدن پوست پیشانی

 • انجام تست های آزمایشگاهی و همراه داشتن نتیجه این آزمایشات در روز جراحی که برای بررسی بالینی فرد تجویز شده است.
 • قطع مصرف دخانیات و مشوربات الکلی حداقل شش هفته قبل از جراحی برای کاهش عوارضی مانند خونریزی و احتمال کبودی و تورم زیاد بعد از جراحی
 • قطع مصرف داروهای ضدالتهابی و انعقاد کننده خون مانند آسپرین و … به خاطر کاهش ریسک خونریزی در حین جراحی و بعد از آن

روش های مختلف جراحی کشیدن پوست پیشانی

در این قسمت توضیح می دهیم که روش های مختلفی برای این نوع جراحی وجود دارد. لیفت پیشانی می تواند به روش جراحی باز و به روش اندوسکوپی انجام شود. در این قسمت به هر دو مورد اشاره می کنیم و توضیحات مختصری نیز در این مورد بیان خواهیم کرد:

جراحی باز برای کشیدن پوست پیشانی

در این روش برشی به صورت افقی در سراسر پیشانی ، اطراف خط رشد مو و یا یکی از خطوط پیشانی ایجاد می شود. سپس پوست اضافی از روی بافت های زیر برداشته شده و پیشانی حالت صاف و یکدست به خود می گیرد. در این روش چین و چروک هایی که در اثر پایین کشیده شدن پوست پیشانی ایجاد شده بود به سمت بالا کشیده و پوست اضافی آن برداشته خواهد شد. با این روش ابروها نیز به سمت بالا لیفت پیدا می کنند و عوارضی مانند افتادگی پلک بالا و یا تجمع چربی بالای چشم از بین خواهد رفت. با توجه به موقعیت برش ها که با قسمت فوقانی پیشانی و در خط رویش مو ایجاد شده است و یا برش ها در کنار گوش و شقیقه ها پایان می یابند، احتمال دیده شدن اسکار و جای بخیه وجود ندارد و با موهای فرد پوشانده می شوند.

اندوسکوپی برای کشیدن پوست پیشانی

در این روش سه برش بسیار کوتاه در قسمت بالایی پوست سر و در ناحیه شقیقه ایجاد می شود . این برش ها بسیار محدود بوده و به وسیله موهای این قسمت پوشانده می شوند. البته اینکه کدام روش برای فرد مناسب است بر اساس مشخصات ظاهری صورت و اولویت های فرد مشخص می شود.

مراقبت های بعد از جراحی کشیدن پوست پیشانی

بعد از اینکه جراحی کشیدن پوست پیشانی به هر یک از روش های فوق به پایان رسید، بایستی مراقبت هایی انجام شود تا بهترین نتیجه دلخواه بدست آید. این مراقبت ها عبارتند از:

کاهش تورم

یکی از عوارض روش های جراحی ایجاد تورم در ناحیه جراحی است. عموما برای کاهش این تورم از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت اول درمان استفاد می شود. بعد از آن کمپرس گرم مفید بوده و باید جایگزین گردد تا جریان خون دوباره به حالت اول برگردد.

حالت استراحت

چون بخیه ها در اطراف سر و قسمت های اطراف پیشانی قرار دارند، بنابراین بایستی بیمار نحوه خوابیدن و استراحت خود را طوری تنظیم نماید که به این نواحی فشاری وارد نشود. هر چند روی بخیه ها با پانسمان پوشیده شده است. بهتر است به مدت یک هفته به حالت طاق باز بخوابید و از خوابیدن به پهلوها اجتناب کنید.

کنترل درد و ناراحتی

عموما این نوع جراحی ها بعد از انجام درمان، دردی را سبب نمی شوند. ولی در صورتی که فرد به هر دلیل از احساس کشیدگی و یا درد در دو طرف پیشانی شکایت داشت، می تواند از داروهای مسکنی که پزشک تجویز نموده است استفاده نماید.

نحوه استحمام

در مورد استحمام بعد از جراحی محدودیتی وجود ندارد. ولی چون قسمت های زیادی از سر بعد از جراحی دچار بی حسی هستند، در مورد مصرف آب گرم و برس احتیاط زیادی به عمل آید تا آسیبی به پوست سر وارد نشود.

جراحی کشیدن پوست پیشانی 455746111010

انجام فعالیت های بدنی

باید از انجام هر گونه فعالیتی که به ناحیه عمل فشار وارد نماید، خودداری نمایید. فعالیت های بدنی و ورزش های سنگین را تا مدتی کنار بگذارید و نیز از برداشتن اجسام سنگین و خم کردن سر به سمت پایین به شدت بپرهیزید. بعد از یک هفته می توانید تا حدود زیادی به فعالیت های روزمره خود پرداخته و مراقبت ها در این زمینه کمتر است.

مزایای جراحی کشیدن پوست پیشانی

این روش مزایای زیادی دارد برای جوانسازی و از بین بردن چین وچروک هایی دارد که صورت را خسته و پیر نشان می دهد. مزایای این روش به شرح زیر است:

 • لیفت ابرو و بالا کشیدن پلک و در نتیجه رفع افتادگی
 • بازگرداندن زیبایی و جذابیت به چهره

ماندگاری جراحی کشیدن پوست پیشانی

جراحی کشیدن پوست پیشانی می توان اثرات بسیار ماندگار تری نسبت به سایر روش های کم تهاجمی تر داشته باشد. البته به مرور زمان و با اثر نیروی جاذبه زمین بر روی بدن و صورت افراد، مطمئنا حالت قبل بازخواهد گشت. ولی با این جراحی زمان بازگشت به میزان زیادی افزایش خواهد یافت و چین و چروک ها نیز به حالت قبل ایجاد نمی شود. مراقبت های لازم بعد از جراحی نقش بسیار مهمی در این زمان دارد.

هزینه جراحی کشیدن پوست پیشانی

این جراحی نیز مانند سایر جراحی و عمل های زیبایی به آیتم های زیر بستگی دارد:

 • دستمزد جراح
 • کلینیکی و یا مرکزی که مراجعه می شود
 • هزینه اتاق عمل، کادر پزشکی و پرستاری
 • داروهایی که قبل از درمان و در حین جراحی استفاده می شود

عوارض جراحی کشیدن پوست پیشانی

عوارض بعد از جراحی جزو تفکیک ناپذیر بعد از هر نوع عمل می باشد. عوارض این نوع جراحی ها را می توان با رعایت نکات قبل از جراحی، انتخاب بهترین جراح در این حوزه درمانی و مراقبت های بعد از جراحی به میزان قابل توجهی کاهش داد. در هر حال عوارض احتمالی بعد از جراحی کشیدن پوست پیشانی به شرح زیر است:

 • احتمال خونریزی و یا عفونت در محل های برش داده شده
 • ریزش موی موقت در نواحی اطراف بخیه
 • اثرات داروهای بیهوشی مانند عدم تعادل ، حالت تهوع و …
 • از بین رفتن تعادل و تقارن در صورت و پیشانی
 • احساس بی حسی در ناحیه پیشانی و اطراف بخیه ها
 • ترومبوز

کلام آخر

جراحی کشیدن پوست پیشانی یکی از روش های دائمی برای جوانسازی پوست پیشانی است. در این روش چین و چروک های افقی و عمودی روی پیشانی بوسیله جراحی و برداشتن پوست اضافی برطرف شده و چهره فرد حالت زیبایی و جذابیت خود را بازخواهد یافت. انتخاب بهترین جراح، نکاتی که قبل از جراحی باید رعایت کنید و نیز مراقبت های بعد از جراحی باعث می شود به نتیجه دلخواه دست یافته و با توجه به ماندگاری طولانی مدت این روش زیبایی تا مدت ها از چهره شاداب و جوان خود لذت ببرید.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)