داشتن گردنی کشیده و زیبا با عمل جراحی لیفت گردن

جراحی لیفت گردن 2549863100574

جراحی لیفت گردن یکی دیگر از روش های جوانسازی و از بین برنده آثار پیری در اطراف صورت و گردن محسوب می شود. لیفت گردن باعث می شود ناحیه گردن محکم و لیفت شده و گردنی کشیده و زیبا داشته باشید. با انجام این روش شاید نیاز باشد که  سایر روش های لیفت صورت یا پیشانی نیز انجام شود که بستگی به تمایل بیمار و تشخیص پزشک دارد. خاصیت ارتجاعی پوست ناحیه گردن و فک باعث خواهد شد تا در اثر پیری این قسمت حالت شل و آویزان پیدا کند. همچنین حالت های چروکیدگی نیز به همراه دارد که جذابیت و زیبایی چهره را از بین می برد.  بنابراین نیاز است در کنار روش های جوانسازی صورت، از لیفت ناحیه گردن نیز غافل نشوید. هر چند ممکن اسن جراحی لیفت گردن حالت تهاجمی داشته و نیاز به مراقبت های زیادی هم داشته باشد.

 کاربردهای جراحی لیفت گردن

در این قسمت می خواهیم بدانیم لیفت گردن با چه اهدافی انجام می شود و در چه زمینه هایی کاربرد دارد. با این روش می توان ظاهر پوست گردن را بهبود بخشیده و از حالت شل و آویزان بودن به حالت سفت و محکم بودن پوست تبدیل نمود. همچنین ممکن است در اثر افزایش سن، چربی اضافه گردن نیز خود را نشان دهد که با این روش این چربی نیز با استفاده از دستگاه لیپوساکشن برداشته می شود. شل شدن پوست گردن باعث می شود چین و چروک های زیادی در اطراف ناحیه گردن و فک ایجاد شود که پلاتیسماپلاستی یکی از روش های بهبود این وضعیت است. با این روش گردنی زیبا و کشیده بدون چین و چروک و چربی اضافه خواهید داشت.

کاندیداهای مناسب برای جراحی لیفت گردن

حال می خواهیم بدانیم آیا همه افراد می توانند از این روش برای لیفت گردن استفاده نمایند. با توجه به اینکه جراحی ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد و نیز با توجه به اینکه این مشکل در افراد با سن بالا نیاز می شود، داشتن شرایط لازم یکی از مواردی است که قبل از جراحی باید مورد بررسی قرار گیرد:

  • افرادی که از سلامت جسمانی مناسبی برخوردار هستند. عموما جراح قبل از هر اقدامی آزمایشاتی را برای بررسی وضعیت جسمی فرد تجویز می کند تا در صورت مساعد بودن، این جراحی انجام شود.
  • افرادی که پوست اطراف گلو دارای چین و چروک زیاد بوده و پوست اطراف ناحیه گردن شل باشد.
  • افرادی که دارای چربی اضافه یا به اصطلاحی غبغب در ناحیه گردن بوده که ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • افرادی که پوست ناحیه گردن بیش از اندازه ضخیم و یا نازک نباشد، این افراد ممکن است نتیجه دلخواه را بعد از جراحی بدست نیاورند.

جراحی لیفت گردن 2549863100574

چه نکاتی را قبل از جراحی لیفت گردن باید رعایت کنید

همانطور که می دانید برای هر جراحی چه زیبایی و چه درمانی بایستی مواردی را قبل از عمل رعایت کنید. رعایت این نکات باعث می شود در حین درمان و بعد از آن عوارض کمتری را تجربه کنید. بخصوص در مورد جراحی های زیبایی این مورد اهمیت بیشتری دارد:

انتخاب جراح

این انتخاب می تواند سرنوشت جراحی را مشخص نماید. اینکه جراح تا چه اندازه تخصص و مهارت در زمینه لیفت ناحیه گردن دارد، خواسته ها و توقعات فرد را از این جراحی برآورده خواهد کرد. در این جلسه مشاوره بهتر است تمامی سوالات خود را از نحوه انجام جراحی و نگرانی ها و توقعات خود را از جراح سوال نمایید تا با آگاهی کامل این کار را انجام دهید. بهتر است اطلاعات کامل را در مورد بیماری ها و داروهای خود و در کل پرونده پزشکی خود به پزشک ارائه دهید. بخصوص داروهایی که حساسیت دارید، چون این جراحی حالت تهاجمی دارد و نداشتن اطلاعات در این زمینه ممکن است در حین عمل، پزشک و بیمار را با مشکل مواجه نماید. پزشک آزمایشاتی را نیز تجویز خواهد نمود که باید قبل از جراحی انجام و در روز عمل همراه داشته باشید.

ترک دخانیات

افرادی که سیگاری هستند و یا دیگر اقسام دخانیات را مصرف می کنند، بایستی حداقل 6 هفته قبل از جراحی، این مورد را ترک و در غیر اینصورت به حداقل ممکن برسانند . زیرا در طول جراحی ممکن است با کمبود اکسیژن رسانی لازم به بدن مواجه شوند.

رعایت رژیم غذایی مناسب

بهتر است قبل از جراحی، مواد غذایی که باعث می شود تا روند درمان سریع تر انجام شود را تهیه و مصرف نمایید. بهتر است انواع ویتامین ها و پروتئین ها در لیست غذایی خود گنجانده شود. میزان کافئین مصرفی نیز به حداقل برسد. همچنین بهتر است برای هیدراته کردن بدن، آب زیادی مصرف کنید.

نحوه انجام جراحی لیفت گردن

حال در این قسمت می خواهیم توضیح دهیم که این روش چگونه انجام می شود. باید گفت جراحی لیفت گردن تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در افرادی که نمی توان از داروی بیهوشی استفاده کرد، بی حسی موضعی نیز می تواند گزینه مناسبی به نظر برسد. سپس محل جراحی را ضدعفونی می نمایند تا راه برای هر گونه عفونت بسته شود. سپس جراح برش هایی را در ناحیه زیر چانه و پشت گردن ایجاد می نماید. اندازه برش ها بستگی به عمق مشکل دارد. در این مرحله می توان از دو روش سرویکوپلاستی یا پلاتیسماپلاستی ناحیه گردن را لیفت و به سمت بالا کشید. تفاوت هایی در این دو روش وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد. سپس جراح با توجه به نوع مشکل نوع جراحی را انتخاب و انجام می دهد. در نهایت محل برش ها بسته می شود. بخیه ها می تواند جذبی و یا غیر جذبی باشد.

سرویکوپلاستی چگونه انجام می شود

این روش برای افرادی قابل انجام است که تنها مشکل پوست اضافه ناحیه گردن را دارند. افزایش سن و یا مواردی مانند کاهش شدید وزن و … می تواند باعث ایجاد پوست اضافه در ناحیه گردن شود که با این روش برطرف می گردد. شدت تهاجمی بودن این نوع جراحی با توجه به کاربرد آن کمتر از پلاستیماپلاستی می باشد. سپس جراح پوست اضافی را برداشته و پوست ناحیه گردن را جابجا و در پشت گلو و یا زیر چانه بخیه می زند.

پلاتیسماپلاستی

این روش برای مشکلات بزرگتری مانند چربی های اضافه و یا پوست گردن هایی که دارای چین و چروک زیاد هستند، کاربرد دارد. این جراحی گسترده تر و تهاجمی تر از روش قبلی می باشد. در این روش جراح ماهیچه های ناحیه گرن را نیز سفت می کند و سپس پوست را محکم و در نایحه مورد نظر بخیه می زند. این روش چین خوردگی و سایر مشکلات ناحیه گردن را نیز برطرف می کند. جراح می تواند از هر دو روش بالا در کنار هم استفاده نماید. به این صورت که ماهیچه های گردن سفت شده، چربی اضافه از طریق لیپوساکشن برطرف می شود و در نهایت پوست اضافه در ناحیه پست گوش و زیر چانه بخیه زده می شود.

مراقبت های بعد از لیفت گردن

برای رسیدن به بهترین نتیجه باید مراقبت هایی را بعد از جراحی لیفت گردن انجام داد. این مراقبت ها در کنار انتخاب بهترین جراح، نتایج قابل قبولی را برای فرد همراه دارد. اهم این مراقبت ها عبارتند از:

استراحت بعد از جراحی

باید بعد از جراحی به مدت دو هفته از انجام کارهای سخت خودداری نمایید. در دو روز اول باید استراحت کاملی داشته باشید تا اثرات داروهای بیهوشی از بدن خارج شود. بنابراین از لباس های جلو باز قبل از جراحی و بعد از آن استفاده نمایید تا به ناحیه گردن فشاری وارد نشود. داروهای بیهوشی باعث کاهش انرژی و نیاز به استراحت زیاد دارد. فعالیت هایی مانند رانندگی نیز باید متوقف شود. در این مدت بهتر است از غذاهایی استفاده نمایید که نیازی به جویدن نداشته و به راحتی بتوانید مصرف نمایید. می توانید برای تقویت بدنی، غذاهای مقوی را به صورت پوره و له شده نیز مصرف نمایید. در زمان استراحت سر باید بالاتر از بدن قرار گیرد تا اثرات تورم و کبودی کاهش یابد. بهتر است از دو بالش در زیر سر خود استفاده کنید.

فعالیت های بدنی و ورزشی

ممکن است برای بسیاری از افراد، فعالیت های ورزشی اهمیت داشته باشد. باید گفت بعد از دو هفته می توانید پیاده روی های سبک را شروع کنید. برای شروع ورزش های سنگین مانند دویدن، دورچرخه سواری، شنا و … باید 4 تا 6 هفته صبوری کنید تا وضعیت بدن به حالت قبل برگشته و به ناحیه جراحی فشاری وارد نشود.

جراحی لیفت گردن 54246789796543213.02

مصرف داروها

بعد از جراحی داروهایی به عنوان تسکین دهنده درد احتمالی و پیشگیری از عفونت به بیمار داده می شود. باید این داروها سر  وقت و به موقع مصرف شود. بخصوص برای جلوگیری از عفونت بخیه ها بایستی در نحوه استحمام و نیز مصرف داروها بسیار محتاطانه برخورد نمایید. داروهای انعقاد دهنده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن باید دو هفته قبل و بعد از جراحی متوقف شوند. زیرا حجم خونریزی بالاتر خواهد رفت و خون را رقیق خواهد نمود.

عوارض جراحی لیفت گردن

بعد از هر جراحی باید منتظر عوارض بعد از آن نیز بود. برای داشتن گردنی زیبا و کشیده باید این عوارض را تحمل نمود. هرچند با انتخاب بهترین جراح و انجام مراقبت ها، به حداقل می رسد. این عوارض عبارتند از:

احتمال کبودی، خونریزی و هماتوم بعد از جراحی که معمولا بعد از دو هفته از بین می رود. هماتوم ها یا تجمع مقداری خون در زیر پوست در صورت کوچک بوده خود بخود برطرف می شود. ولی برای زیاد بودن و یا تداوم تشکیل هماتوم باید به جراح مراجعه نمایید.

نکروز یا مرگ پوست یا بافت

این عارضه نارد بوده و ممکن است به دلیل اکسیژن رسانی نامناسب به ناحیه جراحی ایجاد شود. به همین دلیل از بیمار خواسته می شود قبل از جراحی مصرف دخانیات را ترک نماید.

عفونت

با توجه به برش های ایجاد شده، احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد. با مصرف داروهای آنتی بیوتیک این احتمال پایین خواهد آمد. یکی از علایم شایع آن بالا رفتن دمای بدن است که باید به پزشک مراجعه نمایید.

کلام آخر

جراحی لیفت گردن یکی از موثرترین روش ها برای جوانسازی و زیبا نمودن ناحیه گردن می باشد. ماندگاری این روش می تواند تا 10 سال ادامه داشته باشد. برای کسب نتیجه مطلوب انتخاب جراح و مراقبت های بعد از جراحی بهترین گزینه ها می باشد.

 

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)