جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی امکان پذیر است؟

جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی 879897646524534112231000

جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی یکی از انواع درمان ها با روش بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک به شمار می رود. افتادگی پلک بالا و یا پلک پایین ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی و ارثی ایجاد شده باشد و به صورت مادرزادی فرد دچار این عارضه باشد. در برخی موارد نیز افزایش سن باعث ایجاد این مشکل و یا تشدید افتادگی پلک مادرزادی می گردد. در هر صورت نیاز است تا درمان لازم که می تواند بلفارپلاستی پلک افتاده باشد برای بیمار انجام شود. افتادگی پلک غیر از مساله زیبایی که تاثیر بسیار زیادی می گذارد، باعث ایجاد مشکلاتی در دایره دید افراد می شود. به طوری که فرد محدودیت در مطالعه، دیدن تصاویر و … خواهد داشت. در این مقاله بر آنیم تا در مورد این جراحی بیشتر اطلاعات در اختیار خواننده قرار دهیم تا با دیدی باز اقدام به این جراحی زیبایی نماید.

سن مناسب برای جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی

با توجه به اینکه این فرد به صورت مادرزادی با این مشکل بدنیا آمده است، بهتر است منتظر نباشید و در سنین پایین تر این روش را انجام دهید. در صورتی می توان گفت سن بالا برای این روش سودمند است که علت افتادگی پلک، افزایش سن باشد. بهتر است هرچه سریعتر اقدام به انتخاب جراح نموده و این عارضه را درمان کنید. این روش  زیرا هرچه سن بالاتر رود، افتادگی پلک تشدید شده و بنابراین عوارض بیشتری نیز ممکن است به همراه داشته باشد.

نحوه انجام جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی

در این قسمت با نحوه انجام این روش درمانی و زیبایی آشنا می شویم. ابتدا باید گفت این جراحی به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بستری در کلینیک یا مرکز درمانی نمی باشد. ولی با توجه به اینکه جراحی روی چشم انجام می شود، توصیه می شود همراهی با خود داشته باشید. مدت زمان این جراحی بین 1 تا 2 ساعت بوده و این زمان بستگی زیادی به عمق مشکل دارد. نحوه انجام آن به این صورت است ابتدا برشی در ناحیه پلک بالایی ایجاد شده و این برش می تواند هم از داخل پلک و یا در صورت نیاز در بیرون از پلک انجام شود. سپس پوست و چربی از پلک بالایی برداشته می شود و سپس محل برش ها بخیه زده می شود. برش ها می تواند با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر دی اکسید کربن و یا اربیوم یاگ انجام شود.

جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی 879897646524534112231000

انتخاب جراح

یکی از مهم ترین تصمیماتی که فرد می گیرد، انتخاب جراح برای انجام این روش می باشد. با توجه به حساسیت زیاد در ناحیه جراحی که چشم می باشد، مهارت و تخصص جراح در انجام جراحی اهمیت زیادی دارد. هر گونه بی توجهی و عدم تجربه کافی در این جراحی باعث بروز عوارض بسیار زیاد و غیر قابل جبرانی برای فرد خواهد شد. بنابراین بهتر است در انتخاب جراح دقت زیادی نموده و تصاویر افراد قبل و بعد از جراحی را به دقت بررسی نمایید. همچنین بهتر است از مراجعین مطب و یا کاربران اینترنتی در مورد میزان رضایت از انجام جراحی پرسش کرده و سپس نتیجه گیری نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی

به غیر از انتخاب جراح متبحر در این زمینه، مراقبت های بعد از جراحی اهمیت بسیار زیادی دارد. این مواردی که عنوان خواهد شد بایستی به دقت انجام شود تا عوارض جراحی کاسته و نتیجه به آنچه توقع دارید نزدیک باشد. این نکات مراقبتی عبارت اند از :

کاهش تورم و التهاب

برای کاهش تورم و التهاب در ناحیه جراحی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. این کمپرس باعث می شود گردش خون تا حدودی کمتر شده و در نتیجه تورم و کبودی کاهش یابد. بعد از دو روز از کمپرس گرم استفاده کنید تا وضعیت به حالت قبل بازگردد.

لزوم استراحت بعد از جراحی افتادگی پلک

بعد از این جراحی نباید فعالیت های بدنی زیادی داشته باشید. بهتر است در روزهای اول استراحت کامل نمایید. بعد از آن هم فعالیت های سبک را انجام دهید تا به ناحیه جراحی فشاری وارد نشود. فعالیت های ورزشی را با تشخیص پزشک شروع نمایید. ولی می توانید بعد از چند روز فعالیت های روزمره خود را شروع نمایید. در زمان استراحت سر خود بالاتر از بدن قرار دهید تا میزان تورم کاهش پیدا کند.

مصرف مرتب داروها و پمادها

عموما برای جلوگیری از خشکی چشم و یا عفونت محل جراحی از پمادهای و قطره های چشمی استفاده می شود. این پمادها را به صورت مرتب مصرف کنید. بهتر است از محلول هایی برای تمیز کردن ناحیه اطراف چشم استفاده کنید و باید احتیاط لازم را داشته باشید.

عدم قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

برای جلوگیری از آسیب به پوست اطراف جراحی و نیز افزایش تعریق و فشار خون، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری نمایید. در صورت اجبار بهتر است از ضد آفتاب قوی و نیز کلاه  و عینک استفاده شود.

عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

برای این جراحی مانند سایر جراحی ها، توصیه می شود دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری نمایید. مصرف مشروبات الکلی باعث افزایش التهاب و کبودی می شود.

جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی 876574641969610

عدم دستکاری محل جراحی

به هیچ عنوان محل جراحی را نمالید. همچنین از دستکاری کردن و ماساژ و یا خاراندن محل خودداری نمایید. زیرا باعث آسیب به چشم و احتمال خونریزی شود.

عوارض جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی

عوارض این روش نیز مانند روش های دیگر شامل کبودی، تورم، درد و ناراحتی و غیره می باشد که در این قسمت به آن ها می پردازیم:

  • احتمال خارش و قرمزی در محل جراحی
  • خشک شدن محل جراحی و لزوم استفاده از پماد ها و قطره های تجویزی
  • مشکلاتی در بینایی فرد مانند تاری دید و یا دوبینی
  • احتمال آبریزش از چشم به علت تحریک هایی که روی این ناحیه انجام شده است.

ممکن است اختلالاتی مانند امتروپیون ( برگشت پلک به بیرون) یا انتروپیون ( برگشت پلک به داخل)، نیز ایجاد شود. . هرچند این موارد نادر می باشد ولی در صورت بروز آن، بایستی جراحی ترمیمی صورت گیرد. همچنین عارضه  تاری دید یا دو بینی در صورت تداوم و تشدید نیاز به درمان توسط  جراح دارد تا عامل  را بررسی و رفع نماید.

جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی با لیزر

یکی دیگر از روش های جراحی، استفاده از لیزر برای انجام بلفاروپلاستی است. ولی باید تاکید کنیم این روش با وجود مزایای زیاد برای همه افراد قابل استفاده نمی باشد. . افرادی که دارای اختلالات خونی می باشند و یا افرادی که غیر از این مشکل در ناحیه چشم، مشکلات دیگری نیز دارند، بهتر است از روش جراحی استفاده کنند. یکی دیگر از مهم ترین نکات در زمینه استفاده از لیزر برای بلفاروپلاستی، انتخاب بهترین و حرفه ای ترین جراح برای انجام این روش است. زیرا بلفارپلاستی با لیزر یکی از حساس ترین روش ها می باشد که باید با دقت و تبحر زیادی انجام گیرد.

مزایای استفاده از لیزر برای جراحی افتادگی پلک مادرزادی

این روش در مقایسه با جراحی سنتی مزایایی دارد که در این قسمت اشاره می کنیم. ولی اینکه کدام روش موثر و قابل انجام است، بستگی به نظر جراح دارد. از مزایای این روش به سرعت بهبودی بعد از انجام بلفاروپلاستی، کم بودن میزان درد و ناراحتی بعد از جراحی، عدم وجود جای زخم و اسکار در محل جراحی، عدم احتمال خونریزی و عوارضی از این قبیل به علت عدم برش محل جراحی، میزان تورم و کبودی کمتر بعد از جراحی و … اشاره کنیم.

هزینه جراحی زیبایی افتادگی پلک مادرزادی

یکی از مسایل مهم در جراحی ها، هزینه ای است که باید برای انجام آن پرداخت شود. در مورد جراحی افتادگی پلک مادرزادی نیز موارد زیر تعیین کننده هزینه ای است که باید پرداخت شود:

دستمزد جراح برای جراحی افتادگی پلک

عموما دستمزد جراحان بر اساس پارامترهایی مانند سابقه جراحی، تخصص و مهارت در جراحی، معروفیت و شهرت تعیین می شود. مهم این نکته است که بهتر است برای این جراحی ها که مربوط به نقاط حساسی مانند چشم است، به بهترین جراح مراجعه نمایید. زیرا کوچک ترین بی مبالاتی و عدم تخصص باعث عوارض غیر قابل جبرانی خواهد شد. با توجه به اینکه این جراحی در نزدیک چشم انجام می شود، آسیب به چشم باعث می شود تا فرد تا پایان عمر عوارض این جراحی را تحمل نماید. پس برای پرداخت هزینه کمتر، سلامتی خود را به خطر نیندازید.

کلینیک یا مرکزی که مراجعه می شود

اینکه کلینیک یا مرکز تا چه اندازه مدرن باشد و از دستگاه های پیشرفته استفاده نماید در برآورد هزینه پرداختی تاثیر زیادی دارد. کلینیک های معتبر هزینه بیشتری را درخواست می نمایند، یکی دیگر از علل آن استفاده از کادر پزشکی متخصص و کادر پرستاری حرفه ای و کارآزموده در این مراکز درمانی و زیبایی است.

داروهایی که تجویز می شود

یکی دیگر از آیتم های موثر در هزینه، مربوط به هزینه داروها است. برای این جراحی نیاز به استفاده از مسکن ها، آنتی بیوتیک و قطره ها و پمادهای چشمی است. این داروها در برآورد هزینه بی تاثیر نمی باشد.

کلام آخر

جراحی افتادگی پلک مادرزادی یکی از روش های زیبایی و درمانی می باشد. در این روش که می تواند در سنین پایین تر انجام شود، غیر از اینکه باعث بهبود وضعیت ظاهری چشم می شود، مزایایی مانند وسعت دید بیمار و … دارد. یکی از روش های جایگزین بجای جراحی ، استفاده از لیزر می باشد که بنا به تشخیص جراح می تواند انجام شود.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)