روش های مختلف زاویه دار کردن صورت

روش های مختلف زاویه دار کردن صورت 74541564654531

روش های مختلف زاویه دار کردن صورت می تواند شامل روش های جراحی و غیر جراحی باشد. در این روش ها فک و چانه به گونه ای تغییر پیدا می کنند که صورت حالت وی انگلیسی پیدا کند. به این ترتیب بسیاری از ناهماهنگی های صورت برطرف شده و ظاهری زیبا و جذاب به شخص خواهد داد. امروزه این روش هم در بین خانم ها و هم در بین آقایان طرفداران زیادی پیدا کرده است. ممکن است خانم هایی باشند که به علت چانه های مستطیلی و برجسته، صورت حالت مردانه تر پیدا کرده است. این افراد کاندیداهای مناسب برای انجام این روش هستند. با این روش می توان چهره زنانه تر و خوش تراش تری را ایجاد کرد. از طرفی بزرگ بودن بیش از اندازه و یا حالت عریض ناحیه فک برای مردان نیز جلوه زیبایی ندارد که با این روش حالت مستطیلی و جذابی می توان ایجاد نمود.

آشنایی با روش های مختلف زاویه دار کردن صورت

همانطور که گفته شد روش های مختلف زاویه دار کردن صورت شامل روش های جراحی و غیر جراحی است. روش های جراحی برای زاویه دادن به فک شامل کوچک کردن فک و کوچک کردن چانه می باشد. روش های غیر جراحی شامل تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس و لیفت با نخ است که در این مقاله به هر یک از این موارد و مزایا و معایب هر کدام خواهیم پرداخت. در تمامی این روش ها سعی خواهد شد تا قسمت چانه و فک زاویه دار شده و کوچک تر شوند. بنابراین برای افرادی که فک مربعی شکل یا عریض دارند که باعث عدم تناسب این ناحیه با قسمت های دیگر صورت می شود، بسیار مناسب و کاربردی است.

روش های مختلف زاویه دار کردن صورت 74541564654531

کوچک کردن فک

یکی از روش های جراحی، کوچک کردن فک است. در این روش فک های نامتقارن، نامتناسب و بدشکل و از طرفی بزرگ اصلاح شده و تناسب صورت به بهترین حالت برخواهد گشت. این روش تهاجمی بوده و باید تحت بیهوشی کامل انجام شود. برای انجام این جراحی برش ها از ناحیه دهان و در امتداد قسمت پایینی گونه ها داده می شود. بنابراین جای اسکار یا بخیه ای بر روی صورت مشاهده نمی شود. در عوض مراقبت از بخیه های داخل دهان باید بیشتر انجام شود تا احتمال عفونت پایین بیاید. بعد از اینکه برش های لازم داده شد، دسترسی به استخوان فک امکانپذیر می شود. سپس جراح تغییرات و اصلاحات لازم را با توجه به مشکل موجود اعمال نموده و شکل و اندازه مطلوب را ایجاد می کند. در نهایت برش های داده شده بخیه زده می شوند و فرآیند جراحی به اتمام می رسد.

مزایا و معایب این روش

می توان ماندگاری این روش را یکی از بهترین مزایا آن دانست. برای افرادی که مشکل جدی تری در این ناحیه دارند، این روش بیشتر از روش های غیر جراحی جوابگو بوده و نتیجه بدست آمده نیز قابل مقایسه با روش های غیر جراحی نیست. از مهم ترین معایب روش های جراحی نیز می توان به عوارض زیاد این روش ها اشاره کرد. همچنین برای جلوگیری از عفونت و سایر مشکلات بایستی میزان مراقبت ها نیز بیشتر باشد. عوارض ناشی از بیهوشی نیز به عوارض درمان افزوده خواهد شد.

کوچک کردن چانه

جراحی کوچک کردن چانه عوارض کمتری را نسبت به جراحی فک داشته و آسان تر هم انجام می شود. در این روش که عموما چانه کوچک و برجسته می شود، برشی از داخل دهان و نزدیک لب پایین داده می شود تا به استخوان چانه دسترسی لازم ایجاد شود. سپس استخوان ز نوک چانه جدا شده و تغییرات و اصلاحات لازم انجام می شود. با این روش هم می توان موقعیت چانه را اصلاح کرد و هم آنرا برجسته تر نمود. برای اینکه موقعیت چانه در محل خود ثابت شود از سیم و پلیت مخصوص استفاده می شود. سپس ناحیه برش داده شده بخیه زده می شود و جراحی به اتمام می رسد. این روش نیز مانند جراحی فک به صورت تهاجمی بوده و عوارض بیشتری نسبت به روش های غیر جراحی تجربه می شود. در عوض نتیجه جراحی ماندگار بوده و نیازی به ترمیم ندارد.

زاویه دار کردن صورت با استفاده از روش های غیر جراحی

در توضیح روش های مختلف زاویه دار کردن صورت اشاره شد که برای انکار می توان از روش های غیر جراحی نیز استفاده کرد. این روش ها شامل تزریق چربی، تزریق ژل، تزریق بوتاکس و لیفت با نخ می باشند. با این روش های غیر جراحی می توان مشکلات جزئی تری را از ناحیه چانه و فک برطرف نمود. در این روش ها عموما با افزودن موادی مانند ژل یا بوتاکس و یا چربی، زاویه مورد نظر به صورت داده می شود. عوارض این روش ها بسیار کمتر از روش های جراحی بوده و در نهایت طی چند روز بعد از درمان از بین می روند. هرچند ماندگاری آن ها هم طولانی مدت نیست و باید مجددا تزریق و یا لیفت انجام شود.

تزریق بوتاکس برای زاویه دار کردن صورت

یکی از روش های مختلف زاویه دار کردن صورت، تزریق بوتاکس می باشد. در این روش ناحیه چانه و فک از بوتاکس استفاده می شود. با تزریق بوتاکس می توان عضلات و اعصاب ناحیه فک به مرور زمان فلج شده و کوچک می شود. در این روش از دوز مناسب بوتاکس و در زاویه مناسب، مواد از طریق سوزن های باریک وارد ناحیه چانه و فک می شود. این کار به صورت موقت خط فکی ظریف و زنانه را ایجاد نموده و به راحتی ناحیه فک و چانه حالت دلخواه را به خود می گیرد. نتایج تزریق بین 3 تا 7 روز بعد مشخص می شود. این روش سریع انجام شده و نیازی به استفاده از مواد بیهوشی و حتی بی حسی ندارد. هرچند در صورت تمایل می توان از بیحسی موضعی استفاده نمود. نتایج این روش ماندگار نبوده و حداکثر تا 6 ماه دوام دارد و مجددا باید ترمیم شود.

روش های مختلف زاویه دار کردن صورت 5684698754255454

تزریق ژل

یکی از روش های غیر جراحی، تزریق ژل برای زاویه دار نمودن صورت است. در این روش مواد ژل از طریق سوزن های مخصوص وارد زیر پوست می شود. اینکه از چه میزان ژل و در کدام ناحیه استفاده شود تا خط فک ایجاد شده و زاویه لازم داده شود، به صلاحدید پزشک می باشد. در این روش نیز از مواد بیهوشی  و بی حسی استفاده نخواهد شد. نتایج تزریق بلافاصله بعد از آن مشخص می شود. هر چند ممکن است کمی تورم در محل های تزریق وجود داشته باشد. نیازی به استراحت نداشته و می توان بعد از انجام این روش به فعالیت های روزمره خود ادامه داد. این روش نیز ماندگاری زیادی ندارد و باید مجددا تزریق انجام شود. مراقبت های بعد از تزریق نیز در این روش محدود است. البته باید توجه شود که نوع ژل انتخابی تاثیر زیادی در ماندگاری نتیجه و طبیعی بودن آن دارد.

تزریق چربی

یکی دیگر از روش های مختلف زاویه دار کردن صورت، تزریق چربی می باشد. در این روش نیز چربی از بدن خود فرد و از نواحی مانند باسن، پهلو و شکم که مقاومت زیادی دارند، برداشته و در محل های مشخص شده تزریق می شوند. ابتدا چربی از نواحی مشخص توسط دستگاه لیپوساکشن برداشته می شود. ناخالصی هایی که شامل خون و مواد بی حس کننده است،  بوسیله دستگاه سانترفیوژ جدا می شود. سپس بوسیله ابزار مخصوص در محل مناسب تزریق می شود. تزریق چربی نیاز به مواد بیهوشی و بی حسی ندارد و به صورت سرپایی قابل انجام است. نتیجه حاصله از این روش می تواند تا دو سال ماندگاری داشته باشد، ولی در هر حال مجددا باید تزریق انجام شود. نتایج بدست آمده از تزریق چربی بسیار طبیعی تر از دو حالت قبل است. زیرا مواد تزریق شده چربی بوده و به سرعت با چربی های اطراف پیوند می خورند.

لیفت با نخ

یکی از روش های مختلف زاویه دار کردن صورت، لیفت با نخ است. در این روش نقاط مشخصی از فک و چانه مشخص می شود. سپس سوراخ های ریزی در این نواحی ایجاد شده و نخ ها از طریق این سوراخ قلاب می شوند و در زیر پوست قرار می گیرند. پزشک با فشار دادن و کشیدن نخ ها به سمتی که مورد نظر است، پوست را کشیده و حالت مورد نظر را به آن می دهد. در این روش برای اینکه فرد دردی را حس نکند، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد. اینکه به چه تعداد سوراخ نیاز داریم و چند نقطه مشخص شود، به صلاحدید پزشک انجام می شود. با این روش پوست مجبور به کلاژن سازی می شود و به مرور زمان حالت طبیعی خود را باز می یابد. نخ مورد استفاده در این روش بسیار اهمیت دارد. جنس نخ و ضخامت آن تاثیر زیادی در نتیجه درمان خواهد گذاشت.

کلام آخر

در این مقاله با روش های مختلف زاویه دار کردن صورت از جمله روش های جراحی و غیر جراحی آشنا شدیم. در تمامی این روش ها سعی می شود خط فک ایجاد شده و زاویه صورت به حالت وی شکل انگلیسی در بیاید. این حالت صورت برای افرادی که از صورت های گرد و مربعی ناراضی هستند، بسیار رضایت بخش بوده و بر جذابیت چهره این افراد افزوده می شود.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)