تزریق بوتاکس از چه سنی پیشنهاد می شود

تزریق بوتاکس از چه سنی 5485774651334531

تزریق بوتاکس یکی از ایمن ترین راه ها برای برطرف کردن چین و چروک و خطوط روی صورت است. نکته ای که مهم است این است که تزریق بوتاکس از چه سنی پیشنهاد می شود؟ موضوعی است که قبل از تزریق باید به آن پرداخت. عوامل اصلی چین و چروک بر روی صورت و یا تشکیل خطوطی مانند خط لب، خط اخم و خطوط پنجه کلاغی زیر چشم، می تواند افزایش سن، تاثیر آلاینده های محیطی، در معرض آفتاب قرار گرفتن به صورت مستمر و طولانی مدت و … باشد. با رفع آن ها، شادابی و جوانی به صورت بازگشته و اعتماد به نفس فرد افزایش می یابد. از طرفی نادیده گرفتن این چین و چروک ها باعث عمیق تر شدن آن ها نیز می شود که نیاز به مدت زمان بیشتر و دز بیشتر ماده بوتاکس برای برطرف کردن آن است.

تاثیر بوتاکس در سنین مختلف چه تاثیری روی جوانسازی پوست دارد

برای اینکه بدانیم تزریق بوتاکس از چه سنی بهترین تاثیر را خواهد داشت و توصیه می شود، قصد داریم تزریق بوتاکس را در سنین مختلف مورد ارزیابی قرار دهیم. با این بررسی متوجه خواهید شد که بهتر است از چه سنی و در صورت مشاهده چه علایمی اقدام به تزریق نمایید تا هم ماندگاری این روش بالا رود و هم عوارض آن کمتر شود.

حداقل سن برای تزریق بوتاکس چه سنی می باشد

سنین زیر 20 سال عموما نیازی به تزریق بوتاکس ندارند. زیرا در این سنین پوست حالا الاستیکی خود را داشته و کمتر دچار چین و چروک می شود. حالت کشسانی پوست باعث می شود تا پوست بعد از هر واکنش احساسی مجددا سریعا به حالت قبلی خود بازگردد و پیوستگی بافت آن حفظ شود. از طرفی در این سنین ماهیچه ها و عضلات زیر پوست حجیم شده و شکل می گیرند. تزریق بوتاکس باعث فلج شدن این ماهیچه ها شده و از رشد آن ها جلوگیری می نماید. بنابراین تزریق بوتاکس غیر از اینکه سودی برای فرد نخواهد داشت، بلکه ضرری نیز وارد می نماید. باید اجازه داد تا این عضلات به بلوغ رسیدن و نهایت رشد خود را داشته باشند و پوست کاملا حالت و کشیدگی خود را انجام داده باشد. بنابراین حداقل سن برای تزریق بوتاکس می تواند سن 20 سال باشد.

تزریق بوتاکس از چه سنی 5485774651334531

سن بین 20 تا 30 سالگی

با گذشت سن، به مرور نشانه های چین و چروک آغاز خواهد شد. این سن را می توان برای بسیاری از افراد آغاز بروز این نشانه ها دانست. ابتدا خطوط بسیار ریز هستند و فقط در زمان لبخند یا سایر حرکات واکنشی صورت قابل شناسایی اند. ولی به مرور زمان هم تعداد آن ها زیاد می شود و هم عمق شان افزایش می یابد. خطوط خنده، اخم، خطوط دور چشم و … را می توان در این سنین در عمق کم و تعداد محدود مشاهده نمود. در این سنین بهتر است از بوتاکس استفاده نمایید تا از عمیق شدن خط ها و چین و چروک ها پیشگیری نمایید. دز مصرفی در کمترین حد خود می باشد، در نتیجه عوارض کمتر  و محدود تری نیز احساس می شود. مهم ترین نکته انتخاب پزشک برای تزریق است. پزشک حرفه ای و متخصص می تواند تزریق را به گونه ای انجام دهد که هم حالت طبیعی صورت حفظ شود و هم جلوی پیشرفت این چین و چروک ها گرفته شود.

محدوده سنی بین 30 تا 40 سال

این سنین می تواند یکی از حساس ترین مراحل زندگی برای هر فرد باشد. استرس های شغلی و خانوادگی، مسایل عصبی و … بیشتر در این رنج سنی دیده می شود. معمولا مصرف دخانیات و مشروبات الکلی در افراد این سنین بیشتر دیده می شود. تاثیرات جاذبه زمین باعث شروع افتادگی پوست صورت می شود و در نتیجه چین و چروک ها را بیشتر مشاهده می کنید. اگر در سن بین 20 تا 30 سال بوتاکس تزریق نکرده باشید، در این سنین عمق چروک ها و خطوط بیشتر شده و تعداد آن ها نیز افزایش می یابد. البته باید گفت این موارد برای همه افراد صدق نمی کند. ممکن است در افرادی با مراقبت های پوستی که انجام داده اند، شاهد چین و چروک های بسیار باریک و محدودی باشیم. در این رنج سنی دیگر تزریق بوتاکس برای پیشگیری نبوده و جنبه درمانی دارد.

سن بین 40 تا 50 سال

در این سنین تزریق بوتاکس جزو واجبات خواهد بود و بهتر است برای پیشگیری از عمق بیشتر و افزایش تعداد خطوط و چین و چروک ها، اقدام به تزریق نمایید. افزایش سن و به تبع آن فشارهای عصبی و یا استرس می تواند این عارضه در پوست را بیشتر نماید. در نتیجه لازم است برای درمان و جوانسازی صورت و پوست از تزریق بوتاکس استفاده نمایید. خطوط اخم و خطوط تعجب در پیشانی عمق بیشتری پیدا می کند. از طرفی چین و چروک ها نیز افزایش یافته و باعث پیر نشان دادن چهره خواهد شد. در کنار تزریق بوتاکس، می توانید از تزریق ژل برای حجم دهی به قسمت هایی از صورت مانند گونه ها و لب نیز استفاده نمایید. زیرا در این سنین ممکن است کم کم چربی های زیر پوست نیز تحلیل رود که با این روش جبران خواهد شد.

سنین بین 50  تا 60 سالگی

در این رنج سنی حالت الاستیک و ارتجاعی پوست شروع به تحلیل خواهد کرد. تغییرات زیادی در پوست صورت ممکن است بخصوص در خانم ها ایجاد شود. چون عمدتا تغییرات هورمونی بدنبال یائسگی باعث از بین رفتن رطوبت پوست و نیز کم شدن حالت کشسانی آن شود. بعد از هر واکنش در صورت، برگشت به حالت قبل کمی سخت تر اتفاق می افتد و در نتیجه این موارد، پوست صورت دچار چین و چروک زیادی می شود. معمولا در این سنین لازم است از روش های دیگری مانند تزریق ژل و یا چربی نیز استفاده شود. زیرا صورت به سمت پیری رفته و شادابی خود را از دست می دهد. بخصوص در خانم ها با این وضعیت پیش آمده، اعتماد به نفس نیز کاهش می یابد و بهتر است روش های جوانسازی پوست صورت و بدن آغاز شود.

تزریق بوتاکس از چه سنی 457993621020005245

سنین بالای 60 سال

در این سنین اگر مراقبت های لازم از 20 سالگی انجام شده باشد، نباید نگران پوست خود باشید. سبک زندگی در سنین پایین تر مانند عدم مصرف دخانیات و یا مشروبات الکلی در کنار مراقبت های لازم از پوست مانند استفاده از ضد آفتاب و یا زندگی سالم و بدون استرس و … در تعداد و عمق چین و چروک های صورت افراد تاثیر بسزایی خواهد داشت. در این سنین نتیجه اقدامات خود را خواهید دید و در صورت بی اهمیتی به موضوعات گفته شده، ناگزیر به استفاده از دز بالا و دفعات بیشتر بوتاکس خواهید بود. هر چند این روش بسیار ایمن و بی خطر است و با توجه به ویژگی ها و مزایای خود پوست صورت را در کمترین زمان شاداب و جوان می نماید.

 در چه نقاطی از صورت و بدن می توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد

حال می خواهیم بررسی کنیم که تزریق بوتاکس در کدام نواحی صورت و بدن کاربرد دارد. بوتاکس از سمی به نام بوتولینیوم ساخته شده است که در زمانی که وارد زیر پوست می شود، با فلج نمودن اعصاب و ماهیچه های آن ناحیه از ایجاد چین و چروک جلوگیری می نماید. بنابراین بوتاکس برای نقاطی از بدن و صورت کاربرد دارد که در اثر حرکات صورت ایجاد می شود. مانند خط اخم و یا خط خنده که که در اثر فعالیت زیاد ماهیچه ها و بافت های آن نواحی ایجاد شده اند. این مناطق عبارتند از:

خطوط اخم: خطوطی که در بین دو ابرو ایجاد می شود.

خطوط تعجب: خطوطی که به حالت افقی در پیشانی فرد ایجاد می شود.

لیفت ابرو برای بالا کشیدن ابروها و به تبع آن پلک چشم ها

خطوطی که در زیر چشم و اطراف آن ایجاد شده و به خطوط پنجه کلاغی مشهور شده اند. زیرا خطوطی مانند پنجه پرندگان و بسیار ریز در اطراف چشم ها ایجاد می شود.

خطوط بانی که در بالای بینی ایجاد می شوند و علت آن جمع کردن بینی است.

اطراف دهان و بالای لب ها که عموما در سنین بالا دیده می شود.

برای بیماری هایی مانند میگرن  که در نواحی خاصی از سر و پیشانی تزریق می شود.

رفع تعریق شدید در افرادی که از این مساله در ناحیه دست ها، زیر بغل، پیشانی و پاها زجر می کشند.

قسمت های از فک و گردن افراد ، هرچند در این نواحی تزریق ژل و یا چربی برای حجم دادن این قسمت کاربرد بیشتری دارد.

کلام آخر:

اینکه تزریق بوتاکس از چه سنی شروع می شود را نمی توان در مورد همه افراد از یک سن خاصی تعمیم داد. عموما چین و چروک ها از سنین بالای 20 سال شروع شده و در با افزایش سن  نیز تشدید می شود. در صورت عدم مراقبت های لازم و بی اهمیتی به پوست صورت، در سنین بالاتر شاهد تعداد زیاد چروک ها و عمیق تر شدن خطوط صورت می شود. تزریق بوتاکس غیر از اینکه چین و چروک ها را از بین می برد، برای مواردی مانند رفع مشکل تعریق بیش از حد، بهبود بیماری میگرن و … نیز کاربرد دارد. مهم ترین نکته انتخاب بهترین برند بوتاکس و نیز انتخاب پزشک حرفه ای و کارآزموده برای دز مناسب با زاویه صحیح این ماده می باشد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)