بهترین روش جراحی زیبایی بینی و سینوزیت چیست؟

جراحی زیبایی بینی و سینوزیت 654865463456486478

برای افرادی که تصمیم به جراحی زیبایی بینی دارند و درگیر بیماری سینوزیت نیز هستند، این سؤال مطرح می شود که آیا همزمان می توان جراحی زیبایی بینی و سینوزیت را با هم  انجام داد؟ بیماری سینوزیت امروزه بیشتر در بین افراد شایع شده است و عموما افراد از این مشکل رنج می برند و در صورتی که نتوانیم هم زمان با وجود سینوزیت در فرد، جراحی بینی را نیز انجام دهیم می توان گفت اغلب افراد باید از جراحی بین صرف نظر نمایند. ولی خوشبختانه باید گفت امکان جراحی همزمان این دو عارضه با هم وجود دارد. افرادی که تصمیم به جراحی زیبایی بینی گرفته اند، می توانند با وجود سینوزیت این جراحی را انجام دهند. نکته ای که در مورد جراحی بینی مطرح می شود، مشکلات تنفسی است که بعد از جراحی ممکن است ایجاد شود. جراح در عین حال که برای زیبایی و رفع نواقص بینی اقدام می کند، باید این مورد را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

بیماری سینوزیت چیست و علت ایجاد آن چه مواردی می باشد

سینوس ها حفراتی پر از هوا هستند که  در داخل استخوان جمجمه و کف مغز، زیر و پشت چشم قرار دارند. به همین دلیل در صورت بروز مشکل در سینوس ها، عموما ناحیه اطراف چشم و بینی دچار درد شده و در صورت نادیده گرفتن منجر به بیماری هایی در چشم و مغز بیمار می شود. سینوس ها به چهار دسته تقسیم می شوند:

  • سینوس های پیشانی که در بالای چشم و پیشانی قرار دارند
  • سینوس های فکی که در زیر چشم هستند
  • اسفنوئیدها در انتهای بینی و پشت چشم بیمار واقع شده اند
  • سینوس های اتموئید که بین دو چشم و بینی قرار دارند.

همه این سینوس ها از طریق سوراخ های بسیار کوچکی به بینی متصل می شود تا ترشحات سینوسی را به بیرون هدایت نماید. بیماری سینوزیت در اثر گرفتگی این سوراخ ها و یا ریز شدن آن ها ایجاد می شود. زیرا ترشحات خارج نشده و در همان سینوس ها باقی می مانند و باعث عفونت می شوند. این عفونت به سینوزیت معروف بوده و در سه حالت حاد، مزمن و تحت حاد باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد می شود.

جراحی زیبایی بینی و سینوزیت 654865463456486478

سینوس ها چه کاربردی برای بدن دارند

همانطور که گفتیم سینوس ها پر از هوا هستند و بنابراین در زمانی که به صورت و ناحیه پیشانی و چشم ضربه ای وارد شود مانند ایربگ عمل کرده و مانع آسیب به اعضای داخلی در این ناحیه می شود و از مغز و چشم فرد مراقبت و حفاظت می کند.  همچنین سینوس ها مانع انتقال هوای سر و گرم زیاد به داخل این نواحی می شود، به عبارتی مانند عایق حرارتی عمل می کند. سینوس ها همچنین کاربردهایی مانند سبک کردن وزن جمجمه ، تولید پادتن در بدن و مرطوب و گرم نگهداشتن هوایی است که در بینی جریان دارد و … برای بدن فرد دارد.

در چه مواردی جراحی زیبایی بینی و سینوزیت همزمان قابل انجام است

گفتیم که سینوس ها در سه حالت حاد، مزمن و تحت حاد بروز می کنند. این تقسیم بندی بر اساس مدت زمانی است که فرد با این مشکل درگیر می باشد. . در مواردی که مشکل در حد حاد و تحت حاد است می توان با دارو درمانی و یا درمان های خانگی، تا حدودی آن را کنترل نمود. ولی زمانی که بیماری به حد مزمن می رسد و بیش از سه ماه فرد را دچار مشکل می نماید، باید از جراحی و اندوسکوپی سینوسی استفاده کرد. افرادی که در این بین به دنبال جراحی زیبایی نیز می باشند، همزمان می توانند جراحی زیبایی بینی و سینوزیت را در یک جلسه درمانی و همزمان انجام دهند. حال می خواهیم به نحوه انجام این جراحی ها، مراقبت های بعد از جراحی و نیز نکاتی که قبل از انجام جراحی باید مدنظر قرار گیرد بپردازیم.

چه نکاتی را قبل از انجام جراحی زیبایی بینی و سینوزیت باید رعایت نماییم

جراحی زیبایی بینی خود یکی از جراحی های سنگین و پیچیده می باشد که در صورتی که با جراحی سینوزیت نیز همراه شود، مهم تر خواهد شد. در بین نکاتی که قبل از جراحی مطرح می شود، انتخاب جراح از اولویت و اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین بایستی در انتخاب جراح دقت زیادی شود. هر دو جراحی ممکن است با عوارض زیادی نیز همراه باشد و کوچک ترین بی احتیاطی بخصوص در مورد سینوس ها، عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. بنابراین قبل از انتخاب جراح، بهتر است با تخصص و مهارت جراح در انجام همزمان این دو عارضه مطمئن شوید. بهتر است از افراد مراجعه کننده یا کاربرانی که در سایت اینترنتی جراح منتخب نظر داده اند، سوال نموده و میزان رضایت آن ها را بسنجید. غیر از این مورد که بسیار مهم و حیاتی است، موارد دیگری نیز باید رعایت شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

چه مواردی را در جلسه معاینه و مشاوره باید مطرح کنیم

در اولین جلسه بهتر است جراح را در جریان وضعیت سلامت خود قرار دهید. بهتر است سابقه پزشکی خود را همراه داشته باشید تا پزشک کاملا با وضعیت سلامت جسمانی فرد آشنایی پیدا کند. توصیه می شود در مورد بیماری هایی که داشتید یا درگیر هستید، داروهایی که مصرف  می کنید و یا داروهایی که حساسیت و آلرژی در بدنتان ایجاد می کند، اطلاعات کامل را در اختیار پزشک قرار دهید. در مورد جراحی زیبایی بینی در مورد انتظارات خود از جراحی زیبایی صحبت نموده تا بیشتر با نتیجه کار آشنا شوید.

مصرف چه داروهایی را باید قبل از جراحی متوقف کنید

بهتر است در مورد مصرف داروها با جراح صحبت نمایید. معمولا داروهایی که انعقاد کننده خون و ضد التهاب هستند مانند آسپرین، ایبوپروفن، وارفارین و … از دو هفته قبل از جراحی متوقف و یا جایگزین می شوند. این داروها باعث رقیق شدن خون و افزایش ریسک خونریزی بین جراحی و بعد از آن می شوند.

عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

این دو مورد همواره مورد تاکید هستند که باید قبل از جراحی و بعد از آن متوقف و یا به کمترین حد خود برسند. بخصوص در مورد سیگار و مصرف آن در دوران بهبود و نقاهت که می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در سیستم تنفسی بیمار شود. مصرف دخانیات مانع اکسیژن رسانی مناسب در حین جراحی خواهد شد. همچنین مشروبات الکلی عارضه کبودی را که در این جراحی بسیار فراگیر است، گسترش داده و طول مدت بهبود را افزایش می دهد.

جراحی زیبایی بینی و سینوزیت 465748965112

در طول جراحی زیبایی بینی و سینوزیت چه اتفاقی می افتد

برای جراحی همزمان زیبایی بینی و سینوزیت باید زمان بیشتری صرف شود. زیرا هر دو از جراحی هایی هستند که باید با دقت انجام شده و کوچک ترین بی احتیاطی باعث اشکال در سیستم تنفسی بیمار خواهد شد.

روند جراحی سینوزیت چگونه پیش می رود

برای انجام این جراحی عموماً ابتدا جراحی سینوزیت را انجام می دهند. برای جراحی سینوس ها نیازی به برش و بخیه نمی باشد. این کار که به اندوسکوپ سینوسی معروف است توسط دستگاه آندوسکوپی انجام می شود. در قسمت سر این دستگاه دوربین های کوچکی تعبیه شده است که با ورود در ناحیه سینوس ها امکان مشاهده دقیق وضعیت سینوسی را فراهم می کند. بنابراین جراح بدون اینکه نیازی به برش این قسمت داشته باشد، جراحی را انجام و مشکلات سینوسی را برطرف می کند.  هر گونه بافتی که باعث مسدود شدن راه انتقال ترشحات سینوسی به بینی شده است را با استفاده از ابزارهای جراحی برطرف نموده و جراحی انجام می شود.

بعد از جراحی سینوزیت چه اقدامی انجام می شود

بعد از این مرحله نوبت جراحی زیبایی بینی است که آن هم بسته به اینکه مشکل بینی در چه اندازه ای است می تواند به روش باز و بسته انجام شود که در این قسمت به توضیح این روش ها می پردازیم:

جراحی زیبایی بینی به روش باز چگونه انجام می شود

در این جراحی لازم است پوست بینی از ناحیه نوک بینی به سمت بالا کشیده شده و نگهداشته شود. در این جراحی ، جراح با دیدی باز و تسلط کامل به اعضای داخلی بینی و مشکلی که در این ناحیه است، اقدام به جراحی می نماید. عموما مشکلاتی که حاد تر هستند و شکل بینی نیاز به تغییرات زیادی دارد، این رش پیشنهاد می شود. بعد از جراحی پوست بینی به جای خود بازگشته و در طرفین بینی بخیه زده می شود. در این جراحی جای اسکار و بخیه دیده می شود .

جراحی زیبایی بینی به روش بسته به چه نحوی انجام می گردد

برای جراحی های سبک تری که تغییرات در آن زیاد نیست، می توان از این روش استفاده کرد. در این نوع جراحی نیازی به برش از بیرون نبوده و از داخل برش های کوچکی ایجاد می شود. سپس تغییرات و اصلاحات لازم انجام و محل برش ها بسته می شود. این روش به علت دیده نشدن جای بخیه و عوارض کمتر آن بسیار محبوب بوده ولی باید توجه داشت که برای جراحی های در سطح پایین  و غیر تهاجمی کاربرد دارد.

مزایای جراحی همزمان زیبایی بینی و سینوزیت

انجام همزمان این دو جراحی مزایایی دارد که به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

  • صرفه جویی در هزینه ها به علت انجام جراحی ها به صورت همزمان
  • کاهش دوران نقاهت و بهبودی، به این معنی که نیاز نیست برای دو جراحی زمان های مختلفی را صرف گذراندن دوران بهبودی نمایید.

کلام آخر:

انجام همزمان جراحی زیبایی بینی و سینوزیت برای افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و همچنین دچار مشکلات سینوسی هم می باشند، امکانپذیر است. فقط نیاز است در مورد جراح خود تحقیقات زیادی را انجام دهید که آیا به این دور روش تسلط کافی دارد و می تواند همزمان هر دو جراحی را به بهترین حالت ممکن انجام دهد یا خیر. با جراحی همزمان این دو می توانید هم در زمان بهبودی و درمان و هم در هزینه ها صرفه جویی زیادی نمایید.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)