آیا جراحی زیبایی بینی و بارداری با هم تداخل دارند؟

جراحی زیبایی بینی و بارداری 7854935210034

نگرانی از هم زمانی جراحی بینی و بارداری یکی از دغدغه های اکثر خانم هایی است که قصد انجام آن را دارند. جراحی زیبایی بینی و بارداری به علت عواملی مانند تأثیر داروهای بیهوشی روی جنین و مادر، نتیجه جراحی به شکل دلخواه و … بهتر است با رعایت فاصله زمانی مناسب اتفاق بیفتد. دوران بارداری مهم ترین دوران زندگی یک مادر است و هر گونه تصمیمی در این مدت می تواند بر آینده جنین و مادر تأثیر بسزایی داشته باشد. بهتر است در مورد تاثیرات جراحی زیبایی بینی بر روی بارداری اطلاعات کافی را داشته باشید تا تصمیم درستی را اتخاذ نمایید. همچنین در این دوران مهم، تغییرات چهره در مادر نیز باید ملاک قرار داده شود. ممکن است نتیجه جراحی آنچه که دلخواه است بدست نیاید. زیرا تغییرات هورمونی باعث ایجاد تغییرات زیادی مانند تورم در ناحیه بینی و … در ظاهر افراد دارد.

جراحی زیبایی بینی در زمان  بارداری، گزینه مناسبی است؟

در زمان بارداری توصیه می شود هیچگونه جراحی زیبایی و انتخابی انجام نشود. بخصوص جراحی زیبایی بینی و بارداری که به دلیل تزریق داروهای بی‌هوش کننده و مخدر برای جنین بسیار خطرناک بوده و می تواند در مراحل شکل گیری جنین اختلالاتی را ایجاد نماید. این گونه جراحی ها نیاز به زمان خاصی ندارد و می توان به زمان های بعد نیز موکول کرد. بنابراین بهتر است ریسک نکرده و زمان جراحی را به بعد واگذار نمایید. ولی اگر در شرایط خاصی قرار دارید و این جراحی به دلیل مشکلات تنفسی الزامی باشد، بایستی با بهترین جراح در این زمینه مشورت نمایید تا مقدمان جراحی فراهم شود. این جراحی بسیار پیچیده است و بهتر است در مورد انتخاب جراح دقت زیادی نمایید. هرچند بروز این مشکل همزمان با بارداری می تواند در موارد بسیار نادر اتفاق بیفتد. ولی بهتر است ریسک نکنید و سلامتی خون و جنین را به مخاطره نیاندازید.

جراحی زیبایی بینی و بارداری 7854935210034

جراحی زیبایی بینی و بارداری بعد از آن

بارداری بعد از اتمام دوران نقاهت و بهبودی جراحی زیبایی بینی، مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند. دوران نقاهت در این نوع جراحی ها معمولاً طولانی تر از سایر جراحی های سرپایی می باشد. ولی بعد از بهبودی نسبی نیز اگر قصد بارداری را دارید، مشکلات کمتری را تحمل خواهید کرد. در مورد بارداری بعد از جراحی زیبایی بینی نیز باید به اثرات داروهای شیمیایی بر روی جنین توجه شود. بهتر است اثر داروها از بین برود تا با خیالی راحت بارداری را تجربه نمایید. در دوران شیردهی نیز اثرات داروهای بیهوشی و مسکن می تواند برای کودک مشکلاتی را ایجاد نماید. بهتر است سعی کنید تا زمانی که کودک فقط از شیر مادر تغذیه می نماید، نیز جراحی را به تعویق بیاندازید. بعد از آن تقریباً عوارض داروها کمتر روی تغذیه کودک می تواند تأثیر گذار باشد. بعد از زایمان نیز تغییرات چهره به حال قبل بازگشته و می توان انتظار نتیجه بهتری را از جراحی داشت.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی بینی و بارداری اهمیت زیادی دارد

شاید بتوان گفت این جراحی در این دوران حساس، نیاز به رعایت نکات بیشتری نسبت به سایر جراحی ها دارد. برای جراحی های زیبایی عموماً مشاوره قبل از انجام عمل توصیه می شود. ولی در مورد جراحی زیبایی بینی و بارداری، این مشاوره بسیار مهم تر است. زیرا سلامت مادر و جنین مطرح می شود و در نتیجه باید دقت زیادی شود. قبل از جراحی زیبایی بینی، اگر قصد بارداری دارید و یا باردار هستید بایستی دقیقاً به پزشک وضعیت خود را اطلاع دهید. در مورد دوران شیردهی نیز وضعیت به همین شکل است. ممکن است جراح به هیچ عنوان این جراحی را انجام ندهد، یا در شرایط کنترل شده تری اقدام به این عمل نماید. ولی تخصص و مهارت جراح در این مورد بسیار مهم و حائز اهمیت است. لازم است در مورد نگرانی های خود و عوارض این جراحی بر روی سلامت جنین صحبت کرده و راهنمایی بخواهید.

جراحی زیبایی بینی چگونه انجام می شود

حال در صورت اطمینان جراح برای انجام جراحی زیبایی بینی، می خواهیم در این قسمت توضیح دهیم که این جراحی چگونه انجام می شود. عموماً جراحی زیبایی بینی بسته به شرایط بینی بیمار و صلاحدید پزشک، به صورت بسته و باز قابل انجام است. برای آشنایی بیشتر با نحوه جراحی ، این دو نوع جراحی زیبایی بینی را توضیح می دهیم:

جراحی زیبایی بینی به روش بسته

جراحی زیبایی بینی به این روش، کم عارضه تر و سریع تر از روش باز انجام می شود. این جراحی زمانی کاربرد داردکه مشکلات بیمار کمتر بوده و نیاز به جراحی گسترده نیست. بنابراین برش ها از داخل بینی انجام شده و از دوز کمتری داروی بیهوشی استفاده می شود. نیازی نیست که پوست بینی باز شود و تغییرات جزئی به طریق بسته بر روی بینی انجام می شود. به همین دلیل نیز جای برش و اسکار در بیرون بینی قابل مشاهده نمی باشد. با توجه به نوع جراحی می توان گفت بهتر است از این جراحی به عنوان جراحی زیبایی بینی و بارداری استفاده شود. زیرا عوارض کمتری نیز داشته و مدت زمان بهبود نیز کوتاه تر است. ولی این نکته را باید اشاره کنیم که جراحی بینی به روش بسته برای مشکلات جزئی بینی قابل انجام است.

جراحی زیبایی بینی به روش باز چگونه انجام می شود

جراحی زیبایی بینی به روش باز دقیقاً همان گونه که  اکثر افراد در ذهن دارند، انجام می شود. در این روش لازم است پوست بینی از ناحیه نوک بینی به وسیله ابزار جراحی به سمت بالا کشیده و نگهداشته شود. سپس جراح با دید باز و دسترسی کامل به استخوان و غضروف بینی تغییرات لازم را اعمال نماید. بعد از جراحی نیز پوست آزاد شده و در طرفین بینی، بخیه زده می شود. این جراحی عوارض بیشتری را به همراه داشته و برای جراحی زیبایی بینی و بارداری ممکن است گزینه مناسبی به نظر نرسد. این جراحی طولانی تر است  و بنابراین از دوز بالای داروی بیهوشی استفاده می شود. درد بیشتری نیز در این جراحی باید تحمل نمایید، در نتیجه نیاز به داروهای مسکن بیشتری می باشد. ولی باید این نکته را یادآوری کنیم که افرادی که دارای مشکات و معایب بیشتری در ناحیه بینی هستند، مجبور به انتخاب این روش می باشند.

جراحی زیبایی بینی و بارداری 79876653541341200

اقدامات بعد از جراحی زیبایی بینی و بارداری

بعد از جراحی زیبایی بینی اگر باردار شدید و یا در حین جراحی باردار باشید، نیاز است که مراقبت های بیشتری را نسبت به افراد دیگر انجام دهید. در مورد داروها باید مشورت نمایید، زیرا بساری از داروهای مسکن برای بیمار باردار خطرناک است. در مورد داروهای رقیق کننده خون نیز باید با پزشک مشورت نمایید، زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکلات زیادی برای جنین و مادر شود. سایر موارد مانند استراحت بعد از جراحی ، عدم انجام فعالیت های سنگین ورزشی که در زمان بارداری نیز ممنوع است و … برای افراد باردار باید با احتیاط و دقت خیلی زیادی انجام شود. زیرا در این زمان سلامت کودکی که در رحم مادر است، بسیار مهم تر از جراحی های زیبایی می باشد.

آیا جراحی زیبایی بینی در طول دوره بارداری منطقی است

در طول بارداری خانم ها تغییرات هورمونی زیادی را تجربه می کنند که باعث ایجاد تغییراتی در ظاهر آن ها می شود. یکی از این تغییرات، تورم بینی و ضخیم شدن دیواره های آن است. این مورد می تواند باعث ایجاد ترشحات زیادی از بینی و به نوعی گرفتگی بینی نیز بشود. در برخی موارد نیز حفره های سینوسی بسته می شود و برای افرادی که مشکلات سینوزیت دارند، این مسئله حاد تر می باشد. با توجه به مطالبی که در بالا نیز اشاره شد مانند تاثیرات داروهای بیهوشی و مسکن بر روی سلامت جنین و … می توان نتیجه گرفت که ضرورتی برای انجام جراحی زیبایی بینی در طول دوران بارداری و یا سریعاً بعد از چند روز از زایمان، منطقی به نظر نمی رسد. بهتر است صبوری کنید تا آثار بارداری و داروهای مشکن و بیهوشی از بدن خارج شده و سپس اقدام به جراحی زیبایی بینی نمایید.

 

ایا ممکن است نیاز به جراحی زیبایی بینی ترمیمی باشد؟

برای افرادی که به هر دلیل در دوران بارداری و یا سریعاً بعد از زایمان، اقدام به جراحی زیبایی بینی می نمایند، این سؤال پیش می آید که آیا می توانند در صورت نیاز، جراحی زیبایی بینی ترمیمی انجام دهند؟ باید گفت امکان این جراحی وجود دارد. البته عوارض این نوع جراحی و نحوه انجام آن بسیار کمتر و راحت تر از جراحی اولیه می باشد. در صورتی که از نتیجه جراحی بینی خود در زمان بارداری راضی نیستید، می توانید از طریق مشاوره با جراح خود، جراحی زیبایی بینی ترمیم را انجام دهید.

کلام آخر:

جراحی زیبایی بینی جزو جراحی های انتخابی بوده و می توان زمان آن را تعیین نمود. مگر اینکه جنبه درمانی داشته باشد و بنا به صلاحدید جراح، سریعاً انجام شود. در این مقاله در خصوص جراحی زیبایی بینی و بارداری بعد از آن و یا در حین بارداری توضیحات لازم داده شد. در صورتی که به هر دلیلی مجبور به انجام این گونه جراحی در زمان بسیار حساس و مهم حاملگی شدید، انتخاب جراح متخصص و حرفه ای می تواند تا حدود زیادی از عوارض بعد از آن بکاهد و نتیجه دلخواه را بدست آورد.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

0/5 (0 نظر)