با تزریق چربی در پشت پلک بالا جذاب تر شوید

تزریق چربی در پشت پلک 566685 بالا

تزریق چربی در پشت پلک بالا به دلیل عوارض و خطرات کمتری که نسبت به سایر روش ها دارد، جزو تکنیک های محبوب برای جوانسازی پلک ها است. افزایش سن باعث می شود که چین و چروک هایی در اطراف چشم و در بیشتر قسمت های صورت و بدن ایجاد شود. این وضعیت با تزریق چربی می تواند بهبود پیدا کند. با تزریق چربی می توان چین و چروک ها و پوست اضافی اطراف چشم را ترمیم نمود و از بین برد. افتادگی پلک نیز در اثر این علل ایجاد می شود که عوارض زیادی برای فرد به همراه خواهد داشت. چهره خسته‌تر به نظر می رسد و شادابی خود را از دست می دهد. از طرفی وسعت دید فرد نیز کاهش می یابد. امکان مطالعه راحت و انجام فعالیت هایی مانند رانندگی، تماشای تلویزیون و … از فرد گرفته می شود و محدودیت هایی ایجاد خواهد شد.

چه افرادی کاندیداهای مناسبی برای تزریق چربی در پشت پلک بالا هستند

با اینکه تزریق چربی یک روش ایمن و بی خطر به شمار می رود، ولی مراحل انجام آن به گونه ای که نمی توان برای همه افراد توصیه نمود. ابتدا فرد باید از لحاظ جسمی در شرایط ایده آلی به سر ببرد. این شرایط ابتدا توسط پزشک مورد ارزیابی قرار می گیرد. این روش برای افراد بالای 18 سال توصیه می شود و فارغ از جنسیت، همه افرادی که شرایط لازم را دارند می توانند تزریق چربی در پشت پلک بالا را تجربه نمایند. معمولاً افتادگی پلک و از دست دادن چربی بالای چشم در اثر از دست دادن یک‌باره وزن زیاد نیز پیش می آید. برخی از افراد نیز به صورت ژنتیکی و یا در اثر بیماری ممکن است نیاز به این تزریق داشته باشند. در هر حال می توان گفت این افراد کاندیداهای مناسبی برای انجام این تزریق به شمار می روند.

تزریق چربی در پشت پلک بالا
چه افرادی برای انجام تزریق چربی در پشت پلک بالا مناسب نمی باشند

بر خلاف اینکه تصور می شود روش های غیر تهاجمی را می توان برای همه افراد تجویز نمود، ولی ممکن است برای برخی از افراد این روش پاسخگو نباشد. این افراد عبارتند از:
افرادی که اعتیاد به مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی دارند
افرادی که جراحی هایی روی ناحیه چشم و پلک انجام داده اند، ممکن است تزریق چربی ناحیه جراحی را تحریک نماید
افرادی که دچار مشکلات پوستی شدید بخصوص در ناحیه اطراف چشم هستند
افرادی که دارای بیماری های خود ایمنی هستند و یا تحت شرایط درمانی ویژه ای می باشند

برای تزریق چربی در پشت پلک بالا چه اقداماتی انجام می شود

برای تزریق چربی باید مراحل مختلفی طی شود تا چربی را بتوان در نواحی حساسی مانند اطراف چشم و پشت پلک بالا تزریق نمود. ناحیه تزریق بالای چشم که یکی از حساس ترین اعضای صورت است انجام می شود. در نتیجه تخصص و تبحر پزشک در انجام تزریق بسیار مهم و حیاتی است. کوچک ترین بی مبالاتی می تواند عوارض بسیار خطرناکی را برای فرد به همراه داشته باشد. در این قسمت هدفمان این است تا مراحل مختلف تزریق چربی در پشت پلک بالا را به صورت کامل توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید:

استخراج چربی از نواحی مورد نظر

برای اینکه چربی را به ناحیه پشت پلک بالا تزریق نماییم، ابتدا باید چربی از بدن خود فرد تهیه و استخراج شود. برای این کار قسمت هایی از بدن که در برابر تحلیل رفتن و آب شدن مقاومت بالایی دارد را انتخاب می کنند. این نواحی می تواند شکم، پهلوها و باسن فرد باشد که در اثر ورزش و رژیم های مختلف تجزیه نمی شود. بنابراین ابتدا محلی که نیاز است چربی خارج شود را ضدعفونی می نمایند. سپس با برش بسیار کوچکی که ایجاد می شود، دستگاه لیپوماتیک یا لیپوساکشن را که دارای لوله باریک و مکنده ای به نام کانولا است وارد زیر پوست می کنند تا چربی را شکسته و خورد نماید. سپس چربی های ریز شده در داخل دستگاه رفته و در محفظه مخصوصی نگهداری می شوند تا آماده تزریق شوند.

خالص کردن چربی استخراج شده برای تزریق در ناحیه پشت پلک بالا

بعد از اینکه چربی را استخراج نمودند، باید برای تزریق چرب در پشت پلک بالا آماده نمایند. برای این کار لازم است ناخالصی های چربی که شامل خون، مواد بی حس کننده و آب است از آن خارج شود. این چربی وارد دستگاهی به نام سانترفیوژ می شود تا برای مرحله بعد آماده شود. دستگاه سانترفیوژ با چرخاندن مداوم چربی، خون و سایر مواد که چگالی متفاوتی با چربی دارند را از آن جدا می کند. در این صورت چربی را خالص نموده و در نتیجه برای تزریق آماده می کنند.

تزریق چربی در پشت پلک بالا
تزریق چربی در پشت پلک بالا چگونه انجام می شود

در نهایت چربی خالص شده توسط سوزن های بسیار باریک و ریزی به پشت پلک بالا وارد می شود. تخصص و مهارت پزشک در این زمینه بسیار مهم است. اینکه چربی تا چه دوزی وارد زیر پوست شود، زاویه تزریق چگونه باشد، تقارن و تناسب در دو طرف صورت برقرار شود و … جزو مهم ترین مهارت هایی است که پزشک باید داشته باشد. در این صورت بهترین نتیجه بدست خواهد آمد.

چه مراقبت هایی بعد از تزریق چربی در پشت پلک بالا نیاز است

معمولا بعد از انتخاب پزشک، مراقبت های بعد از درمان هستند که نتیجه را تعیین می کنند. برای اینگونه موارد که در ناحیه حساسی مانند چشم انجام می شود، مراقبت ها اهمیت بیشتری دارد. این مراقبت ها عبارتند از:

لزوم استراحت بعد از تزریق چربی در پشت پلک بالا

بهتر است در روز اول به چشمان خود استراحت بدهید. نباید به هیچ عنوان فشاری به ناحیه چشم وارد شود. از مطالعه کردن، رانندگی ، تماشای تلویزیون و … تا حدود زیادی خودداری کرده و سعی کنید کنترل نمایید. هرچند تزریق چربی یک روش ایمن است و نیازی به مراقبت بسیار بالایی ندارد، ولی عدم مراقبت لازم نیز می تواند نتیجه را تحت تأثیر قرار دهد.

عدم قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

با توجه به اینکه چربی به پشت پلک تزریق شده است، گرما برای این مورد مناسب نمی باشد. به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید. زیرا گرمای هوا باعث افزایش گردش خون و تعربق شده و می تواند نتیجه تزریق را تحت تأثیر منفی خود قرار دهد. امکان جابجایی چربی در روزهای اول بعد از تزریق وجود دارد، در مورد ناحیه پشت پلک نیز این موضوع حساسیت بیشتری داشته و ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیری برای فرد گردد. در سایر مواقع نیز بایستی از عینک آفتابی ، کلاه لبه دار و نیز کرم ضدآفتاب قوی برای پوشش پوست در معرض نور آفتاب استفاده نمایید.

از بین بردن عوارض بعد از تزریق چربی در پشت پلک بالا

در ناحیه تزریق ممکن است کمی تورم و کبودی بعد از تزریق مشاهده شود. برای از بین بردن این حالت و یا کمتر کردن آن بهتر است از کیسه آب یخ استفاده نمایید. با این کار حجم تورم را به سرعت کاهش خواهید داد. هر چند این عوارض بعد از گذشت چند روز خود بخود کمرنگ تر می شوند، ولی این تمهیدات می تواند سرعت آن را بهبود ببخشد. در ناحیه برداشت چربی چون برشی ایجاد می شود، احتمال عفونت و درد و یا خونریزی مختصر وجود دارد. بهتر است به هیچ عنوان به ناحیه برش داده شده فشاری وارد نشود. از طرفی لازم است داروهای مسکن و آنتی بیوتیک که به منظور کاهش درد و عفونت تجویز می شود را به صورت مرتب و سر وقت مصرف کنید. بهتر است محل برش را استریل نگهداشته و ضدعفونی نمایید.

عدم انجام ورزش های سنگین بعد از تزریق چربی در پشت پلک بالا

بعد از این تزریق نباید به سرعت فعالیت های بدنی سنگین و ورزش را شروع کنید. لازم است حداقل یک هفته کلیه فعالیت های بدنی را تعطیل کرده و استراحت نمایید. زیرا تعریق اثر منفی در نتیجه تزریق خواهد داشت. بخصوص که ممکن است چربی ها سریع تر تحلیل رفته و یا به نقاط اطراف جابجا شوند.

عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات بعد از تزریق چربی

بعد از تزریق چربی، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی باید به مدت دو هفته کنترل و به حداقل ممکن برسد. زیرا باعث افزایش میزان کبودی و تورم در ناحیه تزریق خواهد شد.

ماندگاری تزریق چربی در پشت پلک بالا

یکی دیگر از مسائل مهمی که مطرح می شود، میزان طول عمر و ماندگاری تزریق چربی است. ماندگاری این روش نسبت به سایر روش ها بالاتر بوده و می تواند حداکثر تا سال نیاز فرد را تأمین نماید. هرچند در ماه های اول میزان بیشتری از چربی از بین می رود و تجزیه می شود، ولی مابقی ماندگاری بالایی خواهند داشت.

کلام آخر:

تزریق چربی در پشت پلک بالا یکی از روش های محبوب برای افزایش چربی در پشت پلک و بازگرداندن زیبایی و جذابیت به چشم بیمار است. این روش عموماً عوارض زیادی را به همراه ندارد. در ضمن طبیعی بودن نتیجه، هزینه کمتر نسبت به سایر روش ها، ماندگاری بالای آن و … از جمله مزایای این روش به شمار می رود. هرچند ممکن است به نظر برسد که تزریق چربی نیاز به مهارت و تخصص خاصی ندارد، ولی باید اشاره کنیم که عدم حرفه ای بودن پزشک می تواند عوارضی مانند عدم تقارن در دو طرف، تزریق بیش از حد مورد نیاز، احتمال عفونت در ناحیه برداشت چربی و ناحیه تزریق و … را به همراه داشته باشد که با توجه به حساسیت ناحیه اطراف تزریق که چشم فرد را در بر می گیرد، لازم است در خصوص انتخاب بهترین پزشک تحقیقات لازم را به عمل آورید.

 


مطلب فوق توسط نویسندگان تهران جراحی با استفاده از منابع علمی تحت وب و کتب علمی نگارش شده است. و همانطور که میدانید که مباحث علمی نیاز به مشاوره جدی پزشک دارد ، هیچگونه مسئولیتی عهده دار تهران جراحی نمیباشد. (دکتر دهقان)

5/5 (1 نظر)